Dziś jest:
Środa, 22 listopada 2017

Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu.
John Ronald Reuel Tolkien

Komentarze: 28
Wyświetleń: 30243x | Ocen: 3

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 14 gru 2009 20:44   
Autor: FN, źródło: FN   

Globalne ocieplenie – prawda czy mit?

Ocieplenie klimatu jest faktem i wiele razy pisaliśmy o tym na naszych stronach. Wystarczy przypomnieć, że przez ostatnie 100 lat średnia temperatura na powierzchni Ziemi podniosła się o 0,74 st. C. Sam efekt cieplarniany jest spowodowany zdolnością atmosfery do zatrzymywania promieniowania Ziemi (m.in. cieplnego). Dzięki temu na powierzchni oraz w dolnych warstwach atmosfery jest cieplej niż byłoby, gdyby atmosfera nie istniała. Gdyby nie efekt cieplarniany średnia temperatura na naszej planecie wynosiła by ok. -20 zamiast +15 stopni Celsjusza. Działalność człowieka może jednak wzmacniać ten efekt i powodować niekorzystne zmiany w klimacie - tak przynajmniej twierdzą słynni światowi ekolodzy.

Większość naukowców przyczyn ocieplenia szuka właśnie w działalności człowieka. Faktem jest, że rozwój wielu dziedzin przemysłu oraz transportu wiąże się z emisją do atmosfery tzw gazów cieplarnianych – głównie dwutlenku węgla i metanu. Mogą one powodować ograniczenie wypromieniowywania ciepła z powierzchni Ziemi.Wynikiem troski opinii międzynarodowej o stan klimatu było powołanie w 1988 r. przez ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC). Przedmiotem jego działalności jest ocena zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem, spowodowanym przemysłową aktywnością człowieka. IPCC cyklicznie publikuje raporty na temat globalnych zmian klimatycznych. Najnowszy, czwarty raport z 2007 r. zawiera min. następujące wnioski:

 • ocieplanie klimatu jest faktem,
 • bardzo prawdopodobne, że notowane wzrosty średniej temperatury na świecie są powiązane ze wzrostem stężenia gazów cieplarnianych pochodzenia antropogenicznego (będących wynikiem działalności człowieka),
 • prawdopodobieństwo, że ocieplenie jest spowodowane tylko naturalnymi procesami wynosi mniej niż 5 %,
 • średnia temperatura na świecie do końca wieku może wzrosnąć w zakresie 1,6 – 6,4 stopnia C, co spowoduje:
  • podniesienie poziomu mórz i oceanów od 18 do 59 cm,
  • zwiększenie częstotliwości występowania fali upałów i ulewnych deszczy (szacowane prawdopodobieństwo ponad 90%),
  • zwiększenie liczby tropikalnych cyklonów, powodzi i susz (szacowane prawdopodobieństwo ponad 66%),
 • globalne stężenie w atmosferze dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu wzrasta na skutek przemysłowej działalności człowieka od 1750 r. i obecnie jest wyższe niż kiedykolwiek na przestrzeni ostatnich 650 tys. lat.

Rzesza naukowców i polityków wieszczących klimatyczny armagedon wywołała szerokie zainteresowanie tematem ludzi na całym świecie. IPCC, do spółki ze światową ikoną ruchów ekologicznych Al`em Gore, otrzymali w 2007 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

 Komitet Noblowski podał, że były wiceprezydent USA i oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu otrzymali nagrodę “za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami”. Al Gore jest główną postacią światowego frontu aktywistów głoszących apokaliptyczne wizje związane z globalnym ociepleniem. Ma jednak także zaciekłych wrogów.

Jego przeciwnicy twierdzą, że wykłady z którymi jeździ po całym świecie niewiele mają wspólnego z faktami naukowymi.

 Wpływ człowieka na efekt cieplarniany jest przez większość naukowców uważany za udowodniony, a sceptycyzm w tej materii uchodzi za naukowe bluźnierstwo. Pojawiają się opinie, że mamy do czynienia niemalże z nową religią XXI wieku – klimatyzmem. Posiada ona swoich proroków (z laureatem nagrody Nobla Alem Gore na czele), apokaliptyczną wizją przyszłości (susze, powodzie huragany), grzechy śmiertelne (bezgraniczna konsumpcja, która przez globalne ocieplenie doprowadzi ludzkość do zagłady) oraz nadzieję na zbawienie dla nawróconych (którzy zrezygnują z dóbr doczesnych).

 Istnieje jednak szereg opinii naukowców odrzucających wpływ człowieka na klimat. Profesor geologii z Uniwersytetu w Ottawie Ian Clark stwierdził:

"Globalne ocieplenie to mit. Nie ma nic nowego ani nadzwyczajnego w tym, że od dwóch czy trzech dekad obserwujemy wzrost temperatury. 800 lat temu było nawet cieplej niż dziś. Nie ma żadnych dowodów na to, że to wpływ człowieka. Klimat zmienia się w sposób naturalny, ilość dwutlenku węgla w powietrzu nie ma znaczenia i nie wyrządza żadnej szkody środowisku. Dziś mamy znacznie większe problemy środowiskowe: zbyt duże zarybienie oceanów czy urbanizację, która niszczy ekosystemy. Decyzja Komitetu Noblowskiego nie jest dobra. Al Gore to hipokryta. Nie dlatego, że twierdzi, iż globalne ocieplenie to katastrofa. Ale dlatego, że wzywa wszystkich do walki z nim, a sam siedzi w domu i zużywa 20 razy więcej energii niż przeciętny Amerykanin. Prowadzi bardzo wygodne życie, a innym mówi, by oszczędzali światło."

Faktem jest, że źródła historyczne donoszą o istotnych wahaniach klimatu na przestrzeni ostatnich stuleci, o które trudno obwinić człowieka. I tak w XVI stuleciu mieliśmy małą epokę lodowcową – zdarzało się, że w zimę można było suchą stopą przejechać przez zamarznięty Bałtyk do Szwecji. Natomiast w okresie 800-1300 n.e. miało miejsce ocieplenie, tzw „średniowieczne optimum klimatyczne”, którego efektem był rozkwit osadnictwa na Grenlandii i Islandii.

 

Rekonstrukcje średnich temperatur na przestrzeni 2000 lat. Punkt zero to średnia temperatura z lat 1961-1990. Poszczególne kolory wykresów oznaczają różne opracowania, ale tendencje się pokrywają – zauważalne są zarówno mała epoka lodowcowa jak i średniowieczne optimum klimatyczne. Informacje o temperaturze w okresach przed przemysłowych opierają się głównie na źródłach historycznych, badaniach rdzeni lodowych, raf koralowych i słoi drzew; na podstawie opracowania Robert A. Rohde,

 Sceptycznie do teorii sprawczej roli człowieka w procesie ocieplenia podchodzi zaskakująco wielu polskich naukowców. Znaną postacią jest prof. Zbigniew Jaworowski, autor wielu krytycznych publikacji na ten temat, a także prof. Przemysław Mastalerz – autor podręczników akademickich z zakresu Chemii Organicznej. W jednym z wywiadów stwierdza:

"Naukowcy wiedzą, że ludzie lubią się bać. Zastraszeni, chętnie dają pieniądze. Jeżeli więc będą ich straszyć to wtedy szybko dojdą do wielkiego uznania i wielkich pieniędzy. Ci naukowcy żyją z tych miliardów które płaci się na IPCC i jest to wygodne życie. (Ludzie lubią się bać – rozmowa z Prof. dr hab. Przemysławem Mastalerzem, źródło: http://www.upr.org.pl).  "

 

Prof. Haliną Lorenc, chyba najbardziej uznany polski klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stwierdza: należę do tej grupy naukowców, którzy uważają, że zmiany klimatu mają przede wszystkim podłoże naturalne, które decyduje o kierunku zmian i tylko w niewielkim stopniu (niektórzy naukowcy określają to na 2–3 proc.) przyczynia się do tego człowiek. (Na chłodno o klimacie – Rozmowa z prof. Haliną Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, http://www.polityka.pl). Pani Profesor w dalszej części rozmowy przyczyn cykli zmian temperatur upatruję bardziej w aktywności słońca i wybuchach wulkanów.

Efekt cieplarniany już wkrótce może spowodować poważne szkody w naszym kraju. I nie chodzi bynajmniej o nadciągające susze lub powodzie. Jako członek Unii Europejskiej nasza gospodarka będzie musiała spełnić ostre limity emisji CO2 na lata 2008-2012 r. Limity są konsekwencją podpisania przez Unię protokołu z Kyoto – międzynarodowej umowy, której sygnatariusze zobowiązali się do redukcji emisji gazów cieplarnianych (o 5,2% do 2012 r.). W efekcie elektrownie i elektrociepłownie czekają kosztowne inwestycje, które oczywiście sfinansują klienci, plącąc wyższe rachunki za energię. A na koniec może się okazać, że emisja zanieczyszczeń zamiast spaść – wzrośnie, gdyż na skutek skoku cen do łask powrócą tradycyjne metody ogrzewania, czyli małe przydomowe kotłownie opalane węglem. A te nie spełniają żadnych norm.

Teoria "demaskująca zgubny wpływ działalności człowieka na ocieplanie klimatu" pojawiła się w e-mailu od naszego czytelnika.

Sent: Monday, December 07, 2009 11:36 PM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Witam:

Jezeli slyszeliscie cos ostatnio o sprawie globalnego ocieplenia to zobaczcie ten dokumentalny film. Nie jestem tam jakims znawca tematu ale wedlug mnie w tym filmie tkwi prawda.A ci co klepia na roznych miedzynarodowych zjazdach do spraw klimatycznych glupoty gadaja,coz tu gadac znalezli sobie cwaniacy jak na tej ziemi zarobic.Robiac propagande ze ludzie sa odpowiedzialni za zmiane klimatu.Wzucie ten dokument na wlasna strone jesli mozna ciekawe co sceptycy napisza.


Oto ten Film:

 

Komentarze: 28
Wyświetleń: 30243x | Ocen: 3

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 14 gru 2009 20:44   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (28)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Czw, 21 lip 2011 16:02 | ocena: -1

Pluszaczek | Gość

Globalne Ocipienie to pierdoły. Koniec i Kropka.

Dziękujemy za ocenę.

Nie, 7 luty 2010 22:44 | ocena: -1

| Gość

Witam
Naukowcy spierają się od lat o efekt cieplarniany, ponieważ ida za tym bardzo duże pieniądze. Jeśli stwierdzone zostanie że główną przyczyn podwyższania się temperatury na Ziemi jest człowiek, to aby przeciwdziałąć "zagrożenia" zostaną ( w sumie już są) wpompowane poteżne pieniądze w "nową i ekologiczną technologię". Jak powszechnie wiadomo za nowymi rozwiązaniami stoją potężne korporacje, kóre tylko zacierają ręce żeby zarobic jak najwięcej.
Efekt cieplarniany na Ziemi nie jest spowodowany przez człowieka, lecz jest on wpisany w naturalny cykl klimatyczny naszej planety. Obecnie zbliżamy się do globalnego ocieplenia, które nie potrwa długo, a po nim nastapi globalne ochłodzenie, co wiąże się z kolejną epoka lodowcową ( Już nie będziemy się martwić o topniejące lodowce).
Pozdrawiam;)

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 21 gru 2009 11:20 | brak oceny

| Gość

Tu macie odpowiedz, najwiekszym zagrozeniem jest metan a nie CO2, najwiekszym producentem metanu sa farmy zwierzece, a wykarmienie tych zierzat pochlania duze tereny pod uprawe roslin dla wykarmienia tych zwierzat w tym wycina sie lasy tropikalne ktore sa plucami ziemi :
http://www.suprememastertv.com/

Dziękujemy za ocenę.

Sob, 19 gru 2009 18:49 | ocena: -1

| Gość

moze tsunami [owstalo po wybuchu jakiejs bomby?

Dziękujemy za ocenę.

Pt, 18 gru 2009 18:19 | ocena: -1

| Gość

Kiedyś historię pisali zwycięzcy a teraz do tego doszło, że oficjalna "nauka" to polityka (czyt. propaganda) i nie ma nic wspólnego z prawdziwą NAUKĄ (podobnie działa "nauka" na zlecenie firm farmaceutycznych - ostatni przykład z grypą)

polecam:
http://www.tvn24.pl/12691,1633667,0,1,8222celem-jest-zdobycie-wladzy--a-nie-troska-o-klimat8221,wiadomosc.html

1. CO2 ma tylko kilku procentowy udział w efekcie cieplarnianym a ponad 90% tego efektu związana jest z H2O w stanie gazowym.
2. Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę przy rozliczaniu emisji CO2 ilości pochłanianego CO2 w danym kraju (np. lasy, itp.)

Pozdrawiam

Dziękujemy za ocenę.

Pt, 18 gru 2009 11:43 | ocena: -1

| Gość

Qrde. Jakie globalne ocieplenie? Chyba Ocipienie. U mnie za oknem -18 stopni. Wiec jak sz.p. pismak moze jeszcze nie zauwazyl ale zima i to pelna geba jak za dawnych dobrych czasow.

Dziękujemy za ocenę.

Czw, 17 gru 2009 22:41 | brak oceny

| Gość

Trzeba wziąć pod uwagę że wulkany nie wycinają lasów więc, według mnie obecna działalność człowieka ma duży wpływ na klimat i powinno się jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w celu zmniejszenia skutkół ubocznych, poza co2 jest jeszcze wiele innych szkodliwych działalnoci takich jak zatruwanie środowiska chemikaliami i gazami oraz wyżej wspomniana prze mnie działalność wycinania lasół i urbanizacja które nie odbiją się bez echa.

Dziękujemy za ocenę.

Czw, 17 gru 2009 20:55 | brak oceny

| Gość

U nas w polsce w średniowieczu było w pewnym okresie podobno całkiem sporo winnic... potem się zrobiło zimno i winogrona pomarzły, teraz tylko czas na powrót... winnic dopolski wraz z ciepłym okresem.

A tak swoją drogą ocieplenie klimatu to mniej sztucznego ogrzewania a więc mniej emisji co2 w tym względzie :P :)

Dziękujemy za ocenę.

Czw, 17 gru 2009 19:11 | brak oceny

| Gość

Podobno temperatury atmosfery Marsa i Jowisza także wzrosły.To tez wynik działalności przemysłowej człowieka ???

Dziękujemy za ocenę.

Czw, 17 gru 2009 17:31 | brak oceny

| Gość

Witam serdecznie wszystkich. Obejrzyjcie ten filmik z Indonezji:
http://wp.tv/i,Wspomnienia-tsunami-w-Indonezji,mid,479064,klip.html#wpPlayer
Zwróćcie uwagę pod koniec filmiku co zaleca ONZ !! Okazuje się że człowiek jest przyczyną trzęsień ziemi i fal tsunami ! Totalny absurd ! Sami zadecydujcie co o tym myśleć. Ja już zdecydowałem.

Dziękujemy za ocenę.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Nick / imię i nazwisko

Email

Treść komentarza:

Zabezpieczenie przeciw-spamowe

Ilość UFO na obrazie
* Publikując komentarz oświadczasz, iż zapoznałeś się oraz akceptujesz regulamin naszej strony.

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z komentarzy pod testami FN ... Po słowach Stantona T. Friedmana które przeczytałem zmroziło mi krew....u mnie po tym jak ,, ich'' zobaczyłem w życiu wydarzyła się nieprawdopodobna historia decydująca o całym moim życiu. Historia która wywróciła moje życie do góry nogami ( szczęśliwie oczywiście) a to i tak delikatne określenie. Fakt, czasami rozważałem , że to co mi się przydarzyło w życiu miało związek z tym , że zobaczyłem UFO ale mówiłem sobie wtedy, że niby w jaki sposób oni mogliby wpłynąć...

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wczoraj, 07:38 | W pobliżu fińskiego jeziora Inuri naukowcy odnotowali przelot meteoroidu. Rozbłysk i wybuch został zarejestrowany zarówno przez badaczy, jak i okolicznych mieszkańców. Przelot meteoroidu nad północną Finlandią oraz wybuch, któremu towarzyszył silny rozbłysk, zarejestrowała fińska stacja sejsmograficzna oraz m.in. kamera do obserwacji zórz polarnych. Według ekspertów w okolicach jeziora Inari spadły meteoryty ważące kilkadziesiąt kilogramów.  Niecodzienne zjawisko jest jednym...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 13 listopada 2017 | Ludzie chyba nie dostrzegli mocy tekstu o zdjęciach w Emilcinie, które zostały wykonane 5 listopada 2017. Ot, kolejny tekst w serwisie FN… o czym tu mówić? Ale to błąd.

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁY 'SZÓSTY ZMYSŁ' NASZYCH MNIEJSZYCH BRACI - FN 2017

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.