Dziś jest:
Wtorek, 31 stycznia 2023

"Pamiętam że na jednym ze spacerów Einstein nagle się zatrzymał, obrócił w moją stronę i spytał czy naprawdę wierzę, że księżyc istnieje tylko wtedy, kiedy na niego patrzę"
/Abraham Pais, fizyk zajmujący się mechaniką kwantową/

Komentarze: 48
Wyświetleń: 60922x | Ocen: 28

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 18 maj 2011 08:45   
Autor: FN, źródło: FN   

Powraca sprawa najsłynniejszego brytyjskiego piktogramu z 14 sierpnia 2002 roku!

 

Ten piktogram nie jest jakimś tam „kolejnym piktogramem”, który powstał na brytyjskich polach. Wystarczy wstukać wwyszukiwarkę hasło „Crabwood crop cirles”, aby wyskoczyło tak ze dwieście tysięcy adresów. Na połowie znajdują się tak zwane „ekspertyzy demaskacyjne”, że oszustwo, że „prymitywne”, że „banał”, że „dowiedziono” itp. Znamy tę piosenkę z większości manifestacji zjawisk niewyjaśnionych. Druga połowa tych adresów zawiera jednak kilka pytań, na które nikt nie ma odpowiedzi. Nasi znajomi z Wielkiej Brytanii są przekonani, że ta historia będzie miała swój ciąg dalszy.

 

Dostaliśmy właśnie informację z Wysp Brytyjskich, że będzie międzynarodowa próba odtworzenia na jednym z pól w hrabstwie Hampshire dokładnie tego piktogramu. To będzie bardzo ważne wydarzenie i jednocześnie okazja do spotkania ludzi z różnych krajów, którzy zajmują się fenomenem „kręgów zbożowych”. Dlaczego jest problem z tym piktogramem? O tym może za chwilę, ale najpierw warto przypomnieć kilka zdjęć tego piktogramu.

 

To nie jest zwykły piktogram, jakich tysiące co roku powstają w Wielkiej Brytanii - jeszcze raz to warto podkreślić. Od momentu jego pojawienia się świat osób badających zjawisko kręgów zbożowych na naszej planecie podzielił się na dwa obozy. Jeden „przesyłała sobie linki” do tych czy innych stron, jak bardzo on jest fałszywy i „jak bardzo to dowiedziono”. Drugi obóz uparcie twierdzi, że jest on poza zasięgiem „chłopaków od sznurka i deski”. Z wielu powodów.

 

Piktogram został odkryty 14 sierpnia 2002 roku w Crabwood w Wielkiej Brytanii. Ten zadziwiający piktogram zawierał twarz obcej istoty, obok której było coś w rodzaju dysku optycznego. Dysk ten zawierał wyraźną ścieżkę z zakodowaną informacją w systemie cyfrowym. Praktycznie w tydzień po znalezieniu tego piktogramu kilka grup niezależnie od siebie odczytało ten przekaz.

 

 

Wystarczyło potraktować ten dysk jak zwykle CD, na którym jest nagrany tekst w kodzie ASCII, który jest ogólnoświatowym standardem cyfrowego zapisu liter. Taki sam standard jest stosowany przy zapisie tekstów TXT. Potrzebne było bardzo dobre zdjęcie kręgu, z wyraźnie widoczną „ścieżką zapisu”, aby można ją było wprowadzić do komputera. Następnie należało rozwinąć ścieżkę i zamienić ją w ciąg zer i jedynek, czyli postąpić tak, jak gdyby odczytać tekst zakodowany w systemie binarnym na zwykłej dyskietce komputerowej. Tu ważna uwaga – ścieżkę zaczynamy czytać od środka dysku. Warto pamiętać, że zapis jest w systemie 8-bitowym Przerwy pomiędzy ciągami znaków były wyraźne i nie było żadnych problemów z ich prawidłową lokalizacją. Ostatnim krokiem było przekształcenie uzyskanych w ten sposób wartości zapisanych w systemie 8-bitowym na znaki z systemu ASCII, czyli najbardziej znanego na świecie systemu zapisu.

 

Następnie należało dokonać prostej operacji, aby odpowiednie części kodu rozpoznać jako litery. Przerwy pomiędzy literami były oznaczone jako spacja, czyli SPACE. Po takiej operacji otrzymano następującą matrycę:

 

42 B 65 e 77 w 61 a 72 r 65 e 20 SPACE 74 t 68 h 65 e 20 SPACE 62 b 65 e 61 a 72 r 65 e 72 r 73 s 20 SPACE 6F o 66 f 20 SPACE 46 F 41 A 4C L 53 S 45 E 20 SPACE 67 g 69 i 66 f 74 t 73 s 20 SPACE 26 & 20 SPACE 74 t 68 h 65 e 69 i 72 r 20 SPACE 42 B 52 R 4F O 4B K 45 E 4E N 20 SPACE 50 P 52 R 4F O 4D M 49 I 53 S 45 E 53 S 2E . 4D M 75 u 63 c 68 h 20 SPACE 50 P 41 A 49 I 4E N 20 SPACE 62 b 75 u 74 t 20 SPACE 53 s 74 t 69 i 6C l 6C l 20 SPACE 74 t 69 i 6D m 65 e 2E . 45 E 45 E 4C L 52 R 49 I 4A J 56 U 45 E 2E . 54 T 68 h 65 e 72 r 65 e 20 SPACE 69 i 73 s 20 SPACE 47 G 4F O 4F O 44 D 20 SPACE 6F o 75 u 74 t 20 SPACE 74 t 68 h 65 e 72 r 65 e 2e . 57 W 65 e 20 SPACE 4F O 50 P 70 p 6F o 73 s 65 e 20 space 44 D 45 E 43 C 45 E 50 P 54 T 49 I 4f O 4E N 2E . 43 C 4F O 6E n 64 d 75 u 69 i 74 t 20 SPACE 43 C 4C L 4F O 53 S 49 I 4E N 47 G 07

 

Po wyłączeniu kodów ASCII otrzymujemy następujący tekst:

 

Beware the bearers of FALSE gifts & their BROKEN PROMISES.Much PAIN but still time. EELRIJUE. There is GOOD out there.We OPpose DECEPTION. Conduit CLOSING

 

Nasze tłumaczenie z 2002 roku było następujące:

 

Strzeż(cie) się doręczycieli (dawców) FAŁSZYWYCH prezentów i ich ZŁAMANYCH (NIEDOTRZYMYWANYCH ) OBIETNIC. Wiele BÓLU ale jeszcze ( jest ) czas .EELRIJUE. DOBRO (tam na zewnątrz) istnieje. Sprzeciwiamy się OSZUSTWU. ZAMKNIĘCIE kanału (zakończenie połączenia)

 

 

Na pokład Nautilusa w tej sprawie docierały sprzeczne informacje. Po pierwsze nasz stary znajomy z GBR Dan Lobb przekonywał, że ten piktogram powstawał w dwóch fazach, co miał okazję zobaczyć brytyjski pilot przelatując nad kręgiem helikopterem. Najpierw miała powstać twarz, a następnego dnia dopiero dysk. To – według naszego znajomego – miało świadczyć o oszustwie. Osoby wykpiwały „twarz obcego”, że „dziecinna i naiwna” i że na pewno „to fake” /fake ang. Podróbka/. Że może owszem, jest i cień i trzeci wymiar, ale to „banał dla crop circle makersów”. Otóż niezupełnie!

 

 

Po pierwsze grupy zajmujące się tworzeniem kręgów zbożowych w Wielkiej Brytanii (jest tam profesjonalnych grup kilkanaście) powiedziały, że z piktogramem w Crabwood nie mają nic wspólnego. Owszem, robią piktogramy „z trzecim wymiarem”, ale każde ich dzieło natychmiast trafia na strony „fałszerzy kręgów” z odpowiednim zapisem wideo i zdjęciami. W sprawie tego piktogramu jest zadziwiająca cisza. To jest tak, jakby komuś udało się namalować Monę Lisę, świat by się tym zachwycił, a on… zamilkł by i się do tego nie przyznał. Dlaczego? Bo nie i już. Takie sytuacje są teoretycznie możliwe, ale praktyka wykazuje, że ludzie którzy coś sfałszowali i udało im się swoim fałszerstwem doprowadzić do zamieszania w mediach zawsze (tu nie ma wyjątków!) triumfalnie się do tego przyznają. Jeśli jest „cisza”, to znaczy niezbicie, że sprawa nie jest taka prosta…

 

Po drugie wiemy na pewno, że podjęto w latach 2002-2010 trzy próby wykonania fałszywego kręgu identycznego jak ten z Crabwood, czyli pokazującego ścieżkę dysku CD. Akurat ten dysk tak wysoko postawił poprzeczkę dla „fałszerzy kręgów”, że wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem. Sprawa ta nie była nagłośniona, ale jedna z najbardziej znakomitych grup brytyjskich cropcirclemakersów poniosła naprawdę spektakularną klęskę. Nie udało im się stworzyć piktogramu, który byłby na tyle precyzyjny, żeby można było utrzymać czytelną spiralną ścieżkę zapisu i następnie prawidłowo odczytać przekaz. To oczywiście o niczym nie przesądza, ale jest bardzo ważnym głosem w dyskusji na temat prawdziwości Crabwood.

 

Czy fałszerze opanowali technikę "trójwymiarowości"? Owszem, ale mimo nawet największych chęci trudno jest im zbliżyć się do tego, co powstało w Crabwood w 2002 roku.

 

 

 

Grupy wykonujące kręgi zbożowe opanowały tę technikę i udaje im się wygnieść twarze. Jest jednak małe „ale”.

 

O tym piktogramie wspomniał w swoim wykładzie meksykański dziennikarz, który od lat interesuje się zjawiskiem UFO i kręgów zbożowych. Jaime Maussan jest przekonany, że ten piktogram jest niemożliwy do precyzyjnego wygniecenia deskami. Jego zdaniem dowodem na to były próby podjęte przez grupy fałszerzy kręgów, którzy chcieli skompromitować osoby zajmujące się tym zjawiskiem robiąc bardzo podobny dysk CD z napisem bardzo wulgarnym. Coś jednak poszło nie tak i „wygnieciony dysk” był tak pokraczno-nieudaczny, że zdecydowali się dać z tym spokój i go zniszczyli. W świat posłali informację, że „zrobiła to jakaś inna grupa”.

 

I tu mamy kolejny problem. Większość fałszerzy kręgów zbożowych traktuje kręgi jak swoje dzieła. Chwali się nimi, publikuje zdjęcia w sieci, jak „chłopaki wygniatali”. Piktogram z Crabwood byłby jak „królewski diament”. Każdy chciałby go mieć w swojej kolekcji wielkich dzieł. Co powstrzymało by fałszerzy przed triumfalnym odtrąbieniem triumfu? Tymczasem nic takiego się nie stało. Jest cisza, a ogólne tłumaczenie „a bo to ludzie robią, bo ja wiem, że to ludzie i już” ma swoje słabe punkty. Wielu brytyjskich badaczy kręgów zbożowych dopatrzyło się w tym piktogramie wielu szczegółów, które wykluczają ową ulubioną zbitkę przez ludzi drący się w niebogłosy, która ogranicza się do dwóch słów „prymitywne fałszerstwo”. Owszem, sfałszować w dzisiejszych czasach można wszystko. Jeśli ma się nieograniczone środki, można sfałszować każdą rzecz idealnie. Przykładem może być Korea Północna, której światły antyimperialistyczny wódz, przyjaciel ludzkości Kim Dzon Il fałszuje amerykańskie dolary. Robi to tak perfekcyjnie, że amerykańscy eksperci nazwali je „super-dolarami”, gdyż są nie do odróżnienia przez nawet znawców tematu. A więc przy ogromnym budżecie, nieograniczonej ilości ludzi i środków można sfałszować wszystko. Czy jednak na pewno w sierpniu 2002 roku w Crabwood pojawili się właśnie tacy giganci wsparci nieograniczonym budżetem?! Kilkaset ludzi w pełni przygotowanych do pracy, zaawansowane technologicznie urządzenia, lasery i dalmierze, a na końcu precyzyjna praca przez wiele godzin – piktogram pewnie by powstał. Ale tu się znowu pojawia pytanie. Robić tego „jeden koleś” nie mógł. Dwóch też nie. Na pewno było więcej osób, to oczywiste. Dlaczego tak chętnie to całe fałszujące towarzystwo przyznaje się do sfałszowania tego czy innego piktogramu, a milczą w sprawie Crabwood? Ba, nawet zaprzeczają, że mają z tym cokolwiek wspólnego.

 

Jak ocenić piktogram z Crabwood? Oczywiście ludzie zakładający „raz na zawsze”, że „wszystkie kręgi to fałsz”, nie mają z tym kłopotu. Ci jednak z naszej załogi, które tamto lato spędzali na Wyspach Brytyjskich (a są tacy) i rozmawiali na ten temat z brytyjskimi badaczami kręgów – mają wątpliwości, czy na pewno jest to fałszerstwo.

 

Oto fragment wykładu Jaime Maussan`a, meksykańskiego dziennikarza zajmującego się zagadką kręgów zbożowych, z którym spotkamy się w Meksyku i podczas spotkania poruszymy także sprawe "piktogramu z Crabwood".

 

 

 

 

I jeszcze jeden materiał nagrany na miejscu powstania piktogramu.

 

Pomysł z próbą zrobienia tego piktogramu z udziałem ekip międzynarodowych i najlepszych fachowców z Wysp Brytyjskich z grup „crop cirlce makersów” jest znakomity. Na razie pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję uczestniczenia w tym eksperymencie.

Będziemy chcieli relacjonować całość tego projektu na stronach FN. Na razie z korespondencji docierającej do FN wynika, że „twarz obcego” nie jest aż tak trudna do zrobienia jak „dysk CD ze ścieżką zapisu”. Okazuje się, że wygniatanie linii przerywanej w przypadku prostej nie jest trudne, ale kłopoty się zaczynają, kiedy musi być to w układzie binarnym na okręgu. Operacja jest bardzo ciekawa i zanim pojawimy się na Wyspach Brytyjskich, także spróbujemy wykonać na polu (po uprzednim uzgodnieniu tego z zaprzyjaźnionym z nami właścicielem pola) wykonać taki „zapis binarny w postaci dysku”.

Komentarze: 48
Wyświetleń: 60922x | Ocen: 28

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 18 maj 2011 08:45   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (48)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3 4 5

Nie, 22 maj 2011 22:37 | brak oceny

Krzych | Gość

Od razu przepraszam za pisownie.
Artykuł fajny ale ja by się nad czymś innym zastanowił .
Jeśli to zrobili ci dobrzy obcy to może przekaz jest głębszy np:tak jak KOD BIBLII.
Załóżmy że niektóre utwory /wiersze pomagają nam tworzyć jakieś byty pozytywnie nastawione do życia.
I jest czas i miejsce czas to my miejsce to ziemia na odkrycie kart ale bez graczy(gracz=obcy źli/dobrzy).
Chodzi o to że jeśli wzięli byśmy moc komputerów użyli do takich celów szukanie przekazów w utworach /wierszach to może coś byśmy znaleźli .
Przecież SETI już nie działa a moc tego jest nie użyta.
I nie chodzi mi o żadne korporacje ani inne ugrupowanie bo one raczej będą nas zwodzić na manowce.

Nie, 22 maj 2011 22:03 | brak oceny

szalupa | Gość

Już kiedyś tłumaczyłem tu jak powstają kręgi zbożowe od strony technicznej.Nie chcę się powtarzać, powiem więc krótko ludzie mają różne technologie w tym te do robienia kręgów.

Nie, 22 maj 2011 06:21 | ocena: + 1

koval321 | Załogant

Popatrzcie na ten paradoks, jesli nie uda sie go skopiowac to bedzie dowod na to ze byl prawdziwy, i ogloszone jako sukces, dlatego nikt sie nie bedzie starac tego zrobic dobrze, kto wierzy w kosmitow. W rezultacie powstanie bubel stulecia w dziedzinie kregow. Powodzenia!

Pt, 20 maj 2011 16:15 | brak oceny

mn | Gość

ludzie nie mogli zrobic takich kregow.

Czw, 19 maj 2011 15:39 | ocena: -1

koval321 | Załogant

Dzisiaj snila mi sie dziwna postac ktora ostrzegala mnie przed czyms mowiac: "pozostalo dwa lata do destrukcji" i zebym trzymal sie z daleka od wojska. Byla dobra osoba wiec jej posluchalem, ale potem czulem sie przez nia oszukany, okradziony i wykorzystany. Stad wniosek ze lepiej nie sluchac tych ostrzezen itp. A jesli chodzi o sam news to dajcie spokoj, to bylo dekade temu!!! co za staroc, w sferze komputerow to 5 az poziomow (re)ewolucji, chyba jest cos nowego do #&%$# w ufologii?!

Czw, 19 maj 2011 14:07 | brak oceny

a Jedi Knight | Gość

Pan WIDMO ma rację!W najlepszej literaturze przedmiotu(ufologicznej)mozna przeczytać:,Dowiaduje się,że ''dobrzy''przybysze są pozawymiarowi i nie ukazują się fizycznie.Inni są''realni''i niebezpieczni dla ludzi,których traktują niemal jak zwierzęta doświadczalne.Nasz umysł-tłumaczą jej przybysze z kosmosu-może opuścić nasze ciało o przejść do innego.''Dobrzy''przybysze potrafią dokonac takiej przemiany.Informuja ją,że mają zamiar zrobić to dla niej i dla jej rodziny i że są właśnie w trakcie przygotowywania dla nich nowych powłok cielesnych.''- Gildas BOURDAIS,,UFO 50 tajemniczych lat''.Szatan wraz ze swoimi upadłymi aniołami,którzy są faktycznymi i realnymi władcami tego świata,naszej ziemi a nawet operując w,,okręgach niebieskich''nie sprawuje tej władzy w sposób totalitarystyczno-absolutystyczny nad swoim obszarem działania i władzy w taki sposób żeby inne istoty anielskie,nieupadli aniołowie nie mieli doń dostępu i możliwości komunikowania się,kontaktowania z ludżmi,że o wybranych,sprawiedliwych spośród nich nie wspomnę?!Apokalipsa mówi ewidentenie o takiej możliwości:,,I dano niewieście dwa skrzydła wielkiego orła,aby poleciała na pustynię NA MIEJSCE SWOJE,gdzie ją żywią przez czas i czasy,i pół czasu,Z DALA OD WĘŻA''.Tą niewiastą jest ta sama niewiasta-kobieta co w Księdze Rodzaju:,,I ustanowię nieprzyjażn między toba a kobietą,między twoim potomstwem a jej potomstwem;ono zdepcze ci głowę,a ty ukąsisz je w piętę.''Jest to również ta sama niewiasta,o której jest mowa w Liście apostoła Pawła do Efezjan,w którym to fragmencie apostoł Paweł pisze o WIELKIEJ TAJEMNICY,który on zawiera:,,Dlatego opuści człowiek ojca i MATKĘ,i połączy się z żoną swoją,a tych dwoje bedzie jednym ciałem''.BEZ KOMENTARZA.MĄDREMU DOŚĆ.

Czw, 19 maj 2011 10:09 | brak oceny

widmo | Gość

Sprawa jest oczywista. Przypomina to list gończy, opisuje się w nim kogo i za co się poszukuje i zamieszcza się w nim jego zdjęcie. Tutaj przestrzega się ludzi i zamieszcza się podobiznę osobnika ( aliena), któremu nie wolno ufać. Tak więc może to być dowód dla wszystkich, którzy z utęsknieniem oczekują przybycia "obcych" i liczą na "cuda" dane przez nich ludziom. Wciąż czekam na konkretny artykuł główny zawierający rzeczową dyskusję na temat ewentualnego kontaktu obcych z ludźmi oraz zdanie UFOlogów podparte dowodami, że ludzie nie muszą się obawiać przybyszy z "kosmosu". Nie występuję tutaj w roli sceptyka z hasłem " Przekonajcie mnie" ale raczej zatroskanego o losy ludzi ziemianina. Panie i Panowie z Fundacji Nautilus, nie można robić wokół czegoś szumu nie zgłębiając tematu do końca. Zamieszczanie zdjęć potencjalnych "obcych" oraz relacji ludzi to tylko pierwszy krok, trzeba zrobić następny( oczywiście jeżeli ma się coś do powiedzenia, pokazania i przekonania na podstawie konkretnych dowodów) Moim zdaniem, kontakt z "obcymi" wcale nie musi należeć do przyjemnych i może się dla nas zakończyć nie tak jak większość oczekuję. Dowodami na to są właśnie "uprowadzenia", w które zwolennicy UFO raczej nie wątpią ! Pozdrawiam i życzę odwagi.

Czw, 19 maj 2011 09:26 | brak oceny

koval321 | Załogant

Wszystko powinno byc napisane w stylu eelurie, tzn w jezyku kosmitow a nie po angielsku, jesli chodzi o przekaz, to moze byc ostrzezenie przed telewizja (wiadomo zreszta ze w tv wszyscy klamia) dlatego ze jest ustawiony wg wiez telewizyjnych

Czw, 19 maj 2011 08:40 | ocena: + 1

Natenczas Wojski | Gość

Dla mnie to jasne: Obcy ostrzegają nas przed Platformą Obywatelską! Treść tego przesłania PiS powinien uczynić hasłem swojej kampanii wyborczej.

Czw, 19 maj 2011 08:16 | brak oceny

ark | Załogant

I podstawowa sprawa ,czas wykonania ,nie mozna chodzic po polu dłuzej niż kilka godzin ,czyli rysunek głowy ,jeden dzien ok 3 godziny na polu łacznie z przygotowaniem i podobny czas na dysk .Watpie w powodzenie wykonania tak dokładnego odwzorowanie tych rysunków,
Spróbujcie magnesem zebrac troche częsci żalazistych gleby.Tak zrobiłem w Doroszewie i znalazłem kuleczki, pieknie widoczne pod mikroskopem .

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3 4 5
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Uwaga wszyscy śledzący  Projekt KONTAKT. Za tydzień przedstawimy zapis rozmowy telefonicznej z p. Pawłem, czyli osobą, która jest bliską rodziną p. Mariusza i który przesłał nam zdjęcie UFO w 2016, od którego zaczęła się ta historia. Naprawdę warto jej wysłuchać... pozdrawiamy z pokładu okrętu Nautilus! FN

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 29 gru 2022 08:34 | 30.10.2022 po godzinie 18 siedzieliśmy z żoną i córką i obserwowaliśmy gwieździste niebo. Zauważyliśmy sporo obiektów przelatujących z różnych kierunków, z północy na południe i odwrotnie, ze wschodu na zachód i odwrotnie. Obiekty te świeciły białym, ciągłym światłem, niczym nie różniły się od tych 'mniejszych' gwiazd. Oczywiście nie wiem na jakiej wysokości leciały, ale ich prędkość na niebie była porównywalna do tej z jaką latają samoloty rejsowe. Obiekty te latały pojedynczo, lub w parach, ...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 15 stycznia 2023 | O 2023 roku, o mnie, Fundacji Nautilus,  zwykłej prozie życia i „szalupach ratunkowych”. Wpis w Dzienniku Pokładowym 15 stycznia 2023

czytaj dalej

FILM FN

PROJEKT KONTAKT - apel do czytelników!

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.