Dziś jest:
Sobota, 19 czerwca 2021

To oczywiste, że obróbkę kamieni w starożytności robiono przy użyciu zaawansowanej technologii. Dowodem może być to, że wykonanie nawet prostego muru z tamtych czasów z dopasowanymi do siebie  głazami ważącymi każdy po kilkadziesiąt ton jest dzisiaj poza zasięgiem specjalistycznych zespołów, które dysponują współczesnymi maszynami.
Erich von Däniken, W krzyżowym ogniu pytań (Im Kreuzverhör, 1978)

Komentarze: 17
Wyświetleń: 5467x | Ocen: 19

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Wt, 16 luty 2021 12:51   
Autor: FN, źródło: BBC, FN   

BADALIŚMY WRAK – ZASKAKUJĄCA ODPOWIEDŹ PENTAGONU NA LIST PASJONATA UFO

W USA zaczęło funkcjonować nowe prawo o dostępie do informacji publicznej. Wykorzystał je pasjonat UFO Anthony Bragalia, który napisał list do Agencji Wywiadu Obrony USA (DIA). Odpowiedź wysłana z Pentagonu wprawia w zdumienie – przyznali, że badali „wrak UFO”.


 

Ta historia od kilku dni obiega lotem błyskawicy światowe media. Dzięki ustawie o wolności informacji (Freedom of Information Act, FOIA) dokumenty dotyczące niezidentyfikowanych obiektów latających zostają stopniowo odtajnione.

Wykorzystał to prawo Anthony Bragalia, który napisał list do Agencji Wywiadu Obrony USA (DIA). Odpowiedź wysłana z Pentagonu wprawia w zdumienie – przyznali, że badali „wrak UFO”.

Powołując się na FOIA, Anthony Bragalia od trzech lat domagał się od Pentagonu dokumentów na temat Niezidentyfikowanych Obiektów Latających. Przesłano mu 150 stron akt, wymazując informacje ujawniające dane osobowe.

 

 

 

 Amerykańskie ministerstwo obrony w piśmie przesłanym dla Anthony`ego Bragalia oficjalnie potwierdziło, że badało wrak pojazdu pozaziemskiego. Być może chodzi o słynna katastrofę w Roswell z 1947 roku.

„Tak, od lat posiadamy i badamy wraki pojazdów, w których zastosowano technologie nieznane nigdy człowiekowi.„


Anthony Bragalia twierdzi, że DIA opublikowało 154-stronicowe wyniki testu tajemniczego metalu pamięci o nazwie Nitinol, który po złożeniu pamięta swój pierwotny kształt.

„Zdumiewające przyznanie się rządu Stanów Zjednoczonych, że posiada on szczątki UFO, zostało niedawno wydane w odpowiedzi na wniosek o wolność informacji (FOIA) złożony ponad trzy lata temu przez tego autora” - napisał Bragalia na swoim blogu, dodając: „W odpowiedzi list, Agencja Wywiadu Obronnego Stanów Zjednoczonych (DIA) zakończyła dziesięciolecia spekulacji, weryfikując, że materiał UFO rzeczywiście został odzyskany. "

Teraz oficjalnie określane jako UAP (Niezidentyfikowane Zjawiska Powietrzne), a nie UFO, część tego materiału została przekazana wykonawcy obrony do analizy i przechowywania w„ wyspecjalizowanych obiektach ”- poinformował Bragalia na swoim blogu.

- „Niewiarygodne, że część opublikowanych informacji dotyczy materiału o właściwościach przywracania kształtu, podobnie jak szczątki„ metalu pamięci ”znalezione podczas katastrofy UFO w Roswell w 1947 roku”


 

„Na podstawie otrzymanej dokumentacji wydaje się, że wydobyte szczątki wykazują inne niezwykłe właściwości. Oprócz„ zapamiętywania ”ich pierwotnej formy po zgięciu lub zgnieceniu, niektóre z tych futurystycznych materiałów mają potencjał uczynienia rzeczy niewidzialnymi,„ kompresowania ” energii elektromagnetycznej , a nawet zwolnij prędkość światła - powiedział Bragalia.

Według Bragalii dokumenty ujawniły, że testy zostały przeprowadzone przez Bigelow Aerospace, firmę z Las Vegas, która wykonuje prywatny kontrakt dla Departamentu Obrony.

„Chociaż wiele szczegółów raportów zostało zredagowanych, można zebrać informacje, że technologie te stanowią dosłowny skok milowy wykraczający poza właściwości całego istniejącego materiału znanego człowiekowi” - twierdzi Bragalia.

„W otrzymanych dokumentach FOIA wspomina się o potencjalnym zastosowaniu niektórych materiałów w„ zaawansowanych platformach lotniczych ”. Odniesiono się do pożądanych cech materiału, takich jak wyjątkowo lekki i wytrzymały, podobnie jak cechy gruzu znalezionego w Roswell awaria - napisał Bragalia.

W grudniu ubiegłego roku były prezydent Donald Trump podpisał ustawę o pomocy na koronawirusa w wysokości 2,3 biliona dolarów, którą również uruchomił jako 180-dniowe odliczanie dla władz do ujawnienia wszystkiego, co wiedzą o UFO.

DIA i Sekretarz Obrony mieli mniej niż sześć miesięcy na dostarczenie kongresowi i komitetom sił zbrojnych informacji o „niezidentyfikowanych zjawiskach powietrznych” , zgodnie z ruchem byłego prezydenta Trumpa.

Prawie na zawołanie amerykańska agencja szpiegowska CIA zezwoliła na pobranie wszystkich informacji o UFO przed upływem terminu w zeszłym miesiącu.

CIA zezwoliła na dostęp do dokumentów, pobierając je ze strony internetowej Black Vault. Dane dotyczyły każdego przypadku niezidentyfikowanych zjawisk lotniczych (UAP), które zostały zmapowane przez rząd USA.


 

Poniżej ciekawostka z naszej poczty - przelot UFO w trakcie francuskiego programu telewizyjnego.

Komentarze: 17
Wyświetleń: 5467x | Ocen: 19

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Wt, 16 luty 2021 12:51   
Autor: FN, źródło: BBC, FN   


Komentarze (17)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Nie, 28 luty 2021 18:44 | ocena: + 2

Dariusz_11 | Załogant

Bardzo trafnie @Nigelow, podsumował ten cały artykuł i bezpośrednio związanego z tą sprawą Pana Anthony'ego B. Nie mniej, wszyscy ci którzy interesują się tymi zjawiskami są już bardzo zmęczeni. Nie tylko dawkowaniem prawdy i analizowaniem różnych informacji. Ale być może tworzeniem kolejnego dna studni informacji o tych i innych fenomenach. Kiedyś natrafiłem na informację, że konieczność zatajania zjawiska UFO, a nawet celowego wprowadzania w błąd, jest dla dobra Społeczeństwa. Powodem jest prawdopodobnie jedna z prawd, która nie jest zgodna z naszymi oczekiwaniami lub wyobrażeniami. Ktoś uznał, że na obecnym etapie lepiej będzie jak pewne sprawy pozostaną tajemnicą, do której to tajemnicy nie wolno nawet się przyznawać, że to w ogóle istnieje. Dlatego oficjalne wyjaśnienia to, m.in. pioruny kuliste, gaz bagienny, ognie św. Elma, zbiorowa halucynacja itp. Podobnie jest z tą korespondencją DIA do Anthony'ego B.
Na koniec, chyba pasujące do mojego podsumowania, wybrane skróty z przesłuchania Obcego (szaraka) w bazie wojskowej w 1964 r. (całość dostępna w you tube):
„Pytanie do obcego: Więc Życie tak po prostu przydarzyło się w naszym wszechświecie ?
Odp: W tym wszechświecie Tak. Życie na tym i na każdym innym świecie może zostać zniszczone w każdej chwili przez wiele losowych zdarzeń.
Pytanie: Jeśli jesteśmy przypadkiem, to wszechświat nie ma Znaczenia ? Nie można żyć wcale, jeżeli Znaczenie jest czymś wymyślonym !
Odp: To ludzie tworzą Znaczenia, ale operują oni pod fałszywym przekonaniem, że Znaczenie to mistyczny plan. Takie jest Znaczenie jakie sam mu nadasz”.
Ocenę pozostawiam Państwu.
Pozdrawiam

Sob, 27 luty 2021 10:41 | ocena: + 2

Nigelow | Załogant

Gdzie w odpowiedzi DIA jest choćby wzmianka o UFO czy jakimkolwiek pozaziemskim pochodzeniu czekokolwiek? To jest jedynie nadinterpretacja (Anthonego) odpowiedzi DIA, pomieszanie z poplątaniem. Przepisując materiał zadaliście sobie trudu by chociaż rzucić okiem na udostępniony materiał? Przecież to są materiały z badań naukowych z materiałoznawstwa i fizyki ciała stałego. Tam nie ma ani słowa o badaniu czegokolwiek co by pochodziło z pozaziemskiej technologii. Łączenie tej odpowiedzi z UFO i rzekomym badaniem pozaziemskich (czyt. obcych) technologicznie artefaktów to tylko błędna interpretacja Anthonego, co zresztą wszędzie (w materiałach agencji informacyjnych) jest podkreślane, że to interpretacja Anthony'ego. Można jedynie zwrócić uwagę, że odpowiedź DIA jest nie na temat, bo faktycznie Anthony w swoim żądaniu sprecyzował konkretnie o dokumentację związaną z UFO lub badaniami nad artefaktami mogącymi być obcego pochodzenia, natomiast DIA w odpowiedzi przesłała dokumentację dotyczącą badań zaawansowanych technologii ale jak najbardziej ziemskich. A wyciąganie z tej odpowiedzi jakikolwiek związków z UFO to już abstrakcja, żeby nie powiedzieć, że zła wola by ośmieszyć cały kontekst ufologiczny sprawy.

Pon, 22 luty 2021 15:01 | ocena: + 2

Roxygen87 | Załogant

Co jest bardzo zaskakujące naprawdę bardzo niewielka ilość ogólnodostępnych źródeł informacji wspomina o tym wydarzeniu. W PL znalazłem jedną, krótką w zmiankę w SE i nic więcej. Czy naprawdę ludzi już to nie interesuje czy większość już uznała, że to tylko kolejne bzdury?
Takie oświadczenie jest kamieniem milowym w drodze do poznania prawdy a tak szczerze to wygląda jakby nikogo już ta prawda nie interesowała. Ktoś mi może wyjaśnić czemu tak jest?? Co się tak naprawdę dzieje??

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 22 luty 2021 19:42 | ocena: + 3

Dariusz_11 | Załogant

@Roxygen87, W artykule użyto sformułowania „Tak, od lat posiadamy i badamy wraki pojazdów, w których zastosowano technologie nieznane nigdy człowiekowi.„
Ja nie za bardzo mogę znaleźć skąd jest to stwierdzenie. Wśród tych 154 stron z DIA, nie dopatrzyłem się aby "technologia" tam opisana, pochodziła z wraków np. UFO.
Czy wynika to bezpośrednio z dokumentów otrzymanych z DIA, czy może to wniosek po zapoznaniu się z tymi dokumentami, czy z innych okoliczności ? Może to jest powodem tak małego zainteresowania innych mediów tą sprawą.
Choć można w dzisiejszych czasach zauważyć i odczuć, że PRAWDA jest ukrywana i tym samym spada zainteresowanie jej dociekaniem, to jednak "TE"sprawy mają raczej stałą liczbę obserwatotów i komentatorów. Pozdrawiam.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 27 luty 2021 10:56 | ocena: + 2

Nigelow | Załogant

@Dariusz_11, wreszcie ktoś rozsądny, myślący i sprawdził źródła. Oczywiście, że materiały nie mają żadnego związku z UFO. To są opisy badań naukowych z fizyki ciała stałego i materiałoznawstwa. Cały kontekst ufologiczny to nadinterpretacja tych dokumentów przez Anthonego B. Przerażające jest, jak ktoś jest już tak odklejony od rzeczywistości, że jakiekolwiek informacje w odpowiedzi (nawet te nie na temat zadanego pytania!) będzie podciągał pod z góry założone tezy i kontekst.

Pt, 19 luty 2021 19:30 | ocena: + 4

Odyseusz A | Załogant

Jakoś nie dotarło to co mówił za życia All Bielek ,Phil Schneider ,William M.Tompkins a takie malutkie potwierdzenie robi Wam COŚ !!!!!! Bardzo śmieszne że ludzie nie rozumieją w jak smutnym i tragicznym są położeniu !!!!Społeczność tej planety ma bardzo malutkie szanse na przetrwanie ery atomowej i oby się to nie stało rzeczywistością . Manipulowani przez rządy i Obcych ,nieświadomi ale szczęśliwi ? Myślicie że jesteśmy TU sami ? Że ta planeta należy do nas ? Nic z tego ! A będą makabryczniejsze fakty które zmienią nasze podejście do świata. To tylko sprawa czasu.Nie żyjemy we właściwym systemie gdzie liczy się prawda w cywilizacji tej prawdziwej i dlatego mogą nas spotkać tylko rozczarowania a prawda będzie szokować.Szukamy tylko dowodów na co ? Na kłamstwa mediów i rządów ! Szukamy dowodów na UFO które potrafi być dla nas niewidzialne ! Wierzymy w system w którym żyjemy w terytorializm,narodowość itp. Wszystko rozgrywa się poza naszą wiedzą jesteśmy dla władzy czymś a nie kimś. Technologie które wykorzystują ludzie poza planetą i w tajnych miejscach na Ziemi przekraczają nasze wyobrażenia . Współpraca tych ludzi z innymi istotami i wiele innych spraw jest dla nas bajką ale tylko do czasu aż przeżyjemy szok prawdy.

Śr, 17 luty 2021 15:44 | ocena: + 6

Kasprano | Załogant

Powolne stopniowe ujawnianie faktów które w latach 60-90 były uznawane za nic więcej jak teorie spiskowe wariatów siedzących w piwnicy ubranych w czapki z aluminium (i przez wielu niestety do tej pory za takie uznawane pomimo wszystkich dokumentów odtajnianych przez rządy potężnych państw typu USA czy Wielka Brytania) Podziwiam spryt ludzi u władzy i psychologiczne podejście do ujawnienia tych dokumentów które na ten moment pozostaną bez echa choć są MOCNE jak cholera, ale za kilka lat politycy będą mówili o tym jak o oczywistej oczywistości " No tak przecież już parę lat temu odtajniliśmy dokumenty mówiące o tym, że są kosmici... to pan nie wie? ;) " i tym sposobem nikt nie będzie szukał winnych utajniania tych rzeczy oraz przeciętny kowalski nie powiesi się na linie po usłyszeniu, że kosmici istnieją (i najprawdopodobniej kontrolują nasz destruktywny gatunek)

Wt, 16 luty 2021 20:33 | ocena: + 7

Einstein | Załogant

Bardzo, bardzo ważne rzeczy dzieją się na naszych oczach, podejrzewam że część ludzi nie dowierza, bucząc pod nosem-"JAK TO..., PRZECIEŻ WSZYSCY MÓWILI, ŻE UFO TO ŻART.., PRZECIEŻ WSZYSCY MÓWILI ŻE UFO TO SCIENCE FICTION.... PRZECIEŻ DRWIONO Z LUDZI KTÓRZY MÓWILI O UFO...PRZECIEŻ TEMAT TEN BYŁ WYŚMIEWANY WSZĘDZIE... itd..itp..., "
400 miliardów gwiazd tylko w naszej DRODZE MLECZNEJ ... i dla ociemniałych ludzi życie miałoby istnieć tylko na planecie ziemia, która to planeta nie jest nawet atomem przy ogromie wszechświata... A trzeba sobie zdawać sprawę, że nasze kochane SŁONECZKO jest jedną z młodszych gwiazd w naszej galaktyce [już nie wspominając ile miliardów galaktyk jest we wszechświecie] ..., a co za tym idzie- znacząca większość cywilizacji jest dużo starsza od nas- CO TO OZNACZA??? ŻE NAS WYPRZEDZAJĄ TECHNOLOGICZNIE, MENTALNIE, DUCHOWO O SETKI, TYSIĄCE I MILIONY LAT! CO TO OZNACZA?- ŻE ICH TECHNOLOGIA POZWALA NA PODRÓŻE PO WSZECHŚWIECIE Z NIEWYOBRAŻALNYMI DLA NAS PRĘDKOŚCIAMI! CO TO OZNACZA? ŻE U.F.O. KTÓRE WIDUJEMY NA NASZYM NIEBIE JEST CZYMŚ NORMALNYM I OCZYWISTYM!
Myślę, że najbliższe dni, tygodnie, miesiące będą przełomowe dla ludzkości- choćby za sprawą w/w sensacji PENTAGONU, ale nie miej ważne są inne spektakularne odkrycia- np. wody na księżycu, "drugiej ziemi" przy Alfa Centauri ..., teraz też bardzo ważny moment -za 2 dni lądowanie na Marsie łazika MARS2020- on tam odkryje życie, nie tylko to prehistoryczne... oby tylko bezpiecznie wylądował... a kogo tam spotka? to już temat na inny raz...
Pozdrawiam kochani

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 8 mar 2021 02:50 | ocena: + 1

gregormax | Załogant

@Einstein, Na pewno nie jesteśmy sami we wszechświecie, ale problem jest zgoła inny, bo nie ma co pisać o oczywistościach. Otóż jak sądzę znikomy procent tych cywilizacji, o ile rzecz jasna staną się bytami inteligentnymi, znacząco prześcignie nas technologicznie. Powód banalnie prosty - przy pewnym momencie rozwoju bardzo prawdopodobne jest samounicestwienie się danego gatunku. Tak naprawdę ludzkość sama jest do tego zdolna - wystarczyłaby wojna atomowa, do której zresztą o mały włos dochodziło (i to przez przypadek) już wielokrotnie w przeszłości, raz ponoć (kiedy to jako lecące rakiety na ZSRR zinterpretowano bodaj norweskie balony pogodowe) już minuty dzieliły nas od wciśnięcia czerwonego przycisku.

Wt, 16 luty 2021 20:28 | ocena: + 1

SovietVixen | Załogant

W ktorym miejscu tego dokumentu przyznali, ze badali cos takiego?

Wt, 16 luty 2021 16:48 | ocena: + 6

Natenczas_Wojski | Załogant

Eeeee.. zanim jeszcze skończę czytać powyższy artykuł śpieszę na gorąco donieść, iż o metalu "pamiętającym swój poprzedni kształt" usłyszałem po raz pierwszy jakieś 30 parę lat temu w programie TVP "Sonda" autorstwa nieodżałowanej pamięci redaktorów Kurka i Kamińskiego. Wtedy już, za owych pradawnych jeszcze PRL-owskich czasów, upowszechniana była wśród widzów ta naukowa nowinka. A także prezentowany był pokazowy filmik z laboratoryjnych eksperymentów! Szokujący... I co? Dopiero teraz to ujawnione zostało powtórnie? Śmieszne - jak już wszystkie wytwórnie zbrojeniowe dawno z tego wynalazku zrobiły odpowiedni użytek. Teraz się to ujawnia ciemnemu ludowi...

Rozwiń odpowiedzi (2)

Wt, 16 luty 2021 19:02 | ocena: + 2

starszydziadek | Załogant

@Natenczas_Wojski, Pozdrwiam . Również pamiętam ten odcinek ,,SONDY,, Wszystkie odcinki dostępne na stronie -http://sonda-program-tv.blogspot.com/1985/03/19850307-ruda-zaraza.html

Wt, 16 luty 2021 20:05 | ocena: + 1

Orion_1957 | Załogant

@Natenczas_Wojski, Tak mi się coś wydaje że jesteśmy z jednej fali. Pamiętam jak człowiek czekał na kolejny odcinek ,,Sondy". Ileż to minęło czasu. Większość załogantów nie zna tych programów no chyba że teraz z internetu. Pozdrawiam

Wt, 16 luty 2021 16:45 | ocena: + 3

bulka | Załogant

Osobiście nie zaskoczyła mnie odpowiedź DIA potwierdzająca istnienie bardziej zaawansowanych form życia, natomiast sam fakt, że w końcu władze oficjalnie przyznały się do posiadanych inf. jest w mojej ocenie przełomowy.
Ciekawy jestem czy w wiadomościach głównego nurtu ta informacja ujrzy światło dzienne czy zostanie zmarginalizowana inf. "najwyższej wagi" jak np. "Dzik ukradł dzieciom pierogi i je zjadł - nietypowa interwencja policji", "Księżna Megan założyła dzisiaj sukienkę koloru rużowgo" "Kto jest oficjalnym liderem opozycji" itd.

Wt, 16 luty 2021 13:09 | ocena: + 5

najsampierw | Załogant

Mocne. Czy potrzeba jeszcze więcej dowodów? Szkoda tylko, że temat UFO z niewiadomych przyczyn przestał ludzi interesować.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 27 luty 2021 10:47 | brak oceny

Nigelow | Załogant

@najsampierw, co jest mocne? Zapoznałeś się z dokumentami źródłowymi czy tak będziesz się dawał manipulować bez sprawdzania źródeł? Przecież odpowiedz DIA nie ma żadnego związku z UFO ani artefaktami pozaziemskiej technologii. To dokumentacja nad najzwyklejszymi badaniami z materiałoznawstwa i fizyki ciała stałego. Nie ma nic w nich mowy o jakimkolwiek obcym pochodzeniu. Kontekst ufologiczny całej sprawy to jedynie nadinterpretacja odpowiedzi DIA Anthonego B.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Dwaj amerykańscy naukowcy twierdzą, że szansa na to, że koronawirus pojawił się naturalnie u zwierząt na tzw. mokrym targu w chińskim mieście Wuhan, jest 'jedna na milion'. Istnieją 'przytłaczające dowody' na to, że patogen został stworzony w laboratorium w Wuhanie - twierdzą eksperci.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 15 cze 2021 07:29 | [...] Zwracam się do Państwa z takim pytaniem,które od wczoraj chodzi mi po głowie i nie potrafię sobie na nie odpowiedzieć. Otóż wczoraj tj 14.06 wraz z żoną i synem poszliśmy na spacer i wracając do domu zobaczyliśmy 2 białe pkt na niebie (często patrzymy w stronę.nieba ponieważ lubimy obserwować  jak samoloty kierują się do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach ) . Początkowo myśleliśmy,że to samoloty,jednak po chwili owe punkty stanęły w miejscu. Po około 3_4minutach obiekty odleciały ...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 7 czerwca 2021 | Kiedyś do Pabla Picassa przyszedł młody człowiek mówiąc, że on także chce być wielkim malarzem jak Picasso, też tak potrafi malować i chce kilku lekcji „od mistrza”. Picasso postawił przed nim wazon z kwiatami i poprosił, żeby namalował go najbardziej realistycznie, jak tylko potrafi – bez żadnych uproszczeń, pojedynczych linii czy abstrakcyjnych symboli znanych z obrazów Pabla Picassa. Wyjaśnił mu...

czytaj dalej

FILM FN

11 czerwca 2021 - dwa podłużne obiekty zarejestrowane przez kamerę drona (UTAH, USA)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.