Dziś jest:
Niedziela, 27 listopada 2022

Posłuchaj mnie Solonie, będzie to opowieść dziwna, ale ze wszech miar prawdziwa...
Platon - „Timajos”

Komentarze: 4
Wyświetleń: 4856x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 5 kwi 2021 04:40   
Autor: FN, źródło: FN   

CZYM SĄ DZIWNE OBIEKTY PRZELATUJĄCE PO NOCNYM NIEBIE I WIDOCZNE NA TLE KSIĘŻYCA?

Poniżej e-mail, który dostaliśmy w ostatnich godzinach:

From: [...]
Sent: Friday, April 2, 2021 12:55 PM
To: FN
Subject: Obserwacje NOLi 30.03.2021 na Księżycu.

Witam i pozdrawiam całą załogę Nautilusa.

Waszą fundację znam i obserwuje już chyba od 20 lat. Już wtedy interesowałem się tematyką UFO i wszystkim tym, co niewyjaśnione. Do tej pory nie miałem okazji samemu zaobserwować obiektów NOL. Często obserwuję niebo i zdaję sobie sprawę, że większość obserwacji dziwnych obiektów da się wyjaśnić. Od dwóch lat obserwuję nocne niebo przez teleskop. Mieszkam w mieście to głownie jest to Księżyc, albo planety układu słonecznego.

30 marca 2021r. była piękna widoczność, pozwalająca na duże zbliżenia. Odpaliłem teleskop i zacząłem obserwować Księżyc. Okular, jaki używałem, wraz z moim teleskopem dawał mi przybliżenie x200. Przy takim przybliżeniu widać tylko fragment tarczy srebrnego globu. Po chwili coś przeleciało na tle tarczy. Pomyślałem, że to jakiś owad przypadkowo znalazł się w polu widzenia. Potem to się powtórzyło następny raz i następny. Zdziwiło mnie to bardzo, to było późno w nocy, mamy marzec, owadów latających nocą przy latarniach nigdzie nie widać. O co chodzi?

Latem, gdy lata setki ciem i komarów, takie obserwacje mi się nie zdarzają, to coś chyba innego. Wtedy następny obiekt przeleciał na tle Księżyca już dużo wolniej i płynniej, aż mnie ciarki przeszły na plecach. Wtedy pomyślałem, skoro to zjawisko się powtarza to może uda mi się je nagrać na telefon. Niestety nie mam odpowiedniego sprzętu fotograficznego do teleskopu i telefon przytwierdzony do okulara musiał mi wystarczyć.

Przy takim nagrywaniu często jest problem z ostrością i obraz jest okrągły. Mimo to udało mi się nagrać sporo filmików, na których widać dziwne obiekty. Dopiero na drugi dzień zacząłem analizować te filmy i okazało się, że tego jest naprawdę sporo. Niektóre obiekty wyglądają trochę jak ptak, jakby były żywe i zmieniają kształty. Pytanie tylko co lata w nocy na takich wysokościach? Na filmach widzimy tylko fragment Księżyca - przybliżenie 200x, a niektóre te obiekty ledwo można zauważyć, takie są małe. Druga sprawa to ostrość ustawiona na Księżyc. Każdy kto obserwuje niebo, wie jak trudno czasem jest ustawić ostrość, aby kratery na Księżycu były dobrze widoczne. Cokolwiek znajduje się trochę bliżej lub dalej jest już nieostre.

Na filmach widać wyraźnie, że obiekty przelatujące najbliżej Księżyca są ostre, a te bliżej nas są większe, szybsze i mniej ostre. Część tych obserwacji to może rzeczywiście jakieś ptaki, albo nietoperze. Nietoperze chyba jeszcze zimują, bo owadów narazie nie ma.

Księżyc był wysoko nad horyzontem. Widziałem na waszej stronie taki sam obiekt sfilmowany przez kogoś przy zoomie 300x lub więcej. Może wyjaśniło się już co to mogło być? Mam sporo tych filmików. Może macie kogoś, kto zajmuję się analizą takich nagrań. Ja nie mam do tego odpowiedniego oprogramowania. Jedyne co zrobiłem to powycinałem fragmenty z przelatującymi obiektami, bo materiału filmowego miałem sporo. Na razie mogę wysłać wam parę filmów z mojego telefonu. Potem zmieniłem na trochę lepszy. Przez gmail i tak mogę wysyłać tylko pliki nie przekraczające 25MB. Jeśli zainteresują was te filmy to mogę wysłać więcej. Wszystko działo się w przeciągu 2 - 3 godzin, potem nagle przestało. Te dwie pierwsze obserwacje wystąpiły w przeciągu 20 sekund. Musiałem podzielić film bo był za duży do wysłania. Najpierw przeleciał wolny obiekt, już był w polu widzenia po włączeniu nagrywania, a 15 sekund później 2 szybsze.

Pozdrawiam
[...]

Tak wygląda jeden z obiektów, który został uwieczniony na filmie. 

Poniżej filmy przysłane przez czytelnika. 

I jeszcze jeden e-mai z naszej najnowszej poczty, gdzie pojawia się temat Księżyca.

From: […]

Sent: Friday, April 9, 2021 12:04 AM

To: FN

Subject: Obiekty na tle księżyca

 

Szanowna Redakcjo!

Chciałem się odnieść do maila od jednego Załogantów, który dostrzegł w teleskopie dziwne obiekty na tle księżyca. W dniu 28 marca tego roku była przepiękna pełnia Księżyca, a dodatkowo warunki pogodowe sprzyjały obserwacjom. Postanowiłem więc wyciągnąć swój teleskop i poobserwować księżyc. Podobnież jak i wspomniany wyżej Załogant mieszkam w dużym mieście.

Przechodząc do sedna: jakież było moje zdziwienie, gdy kilkukrotnie/kilkunastokrotnie zauważyłem podobne obiekty jak na filmie przesłanym przez Załoganta. Z krótkimi przerwami obserwowałem Księżyc około 1 - 1,5 godziny. Dostrzeżone obiekty przemieszczały się z Zachodu na Wschód.

Moją pierwszą myślą było, iż jest to spowodowane „zmęczeniem wzroku” od obserwacji bardzo jasnego obiektu. Po chwili zastanowienia odrzuciłem jednak tą możliwość: podobnych obserwacji dokonywałem już wielokrotnie i nigdy czegoś podobnego wcześniej nie zauważyłem ani nie doświadczyłem.

Zacząłem się zastanawiać: „jak nie zmęczenie wzroku, to co?” Robaki? Końcem marca, przy temperaturze w okolicach 0*C na wysokości niemal 10 piętra bloku opcja taka wydała i wydaje mi się mało prawdopodobna.

Satelity? Jest taka opcja i nie odrzucam jej nadal. Problem jest jednak jeden: każdy, kto obserwował ISS przez lornetkę/teleskop a nawet gołym wzrokiem dostrzegł, że nie jest to obiekt jakoś dobrze widoczny, a przecież w stosunku do satelit komunikacyjnych, meteo itp. jest olbrzymi. Te ostatnie mają zapewne maksymalnie kilka metrów. Nie sądzę, żeby jakiś rój satelitów wielkości kilku metrów był aż tak dobrze widoczny na tle tarczy Księżyca, ale mogę się oczywiście mylić.

Do głowy przychodzi mi jeszcze jedna opcja – migracje ptaków. Na tle tarczy księżyca tak to może wyglądać. Jeżeli nie, to ja już nie wiem, co to było…

 

Pozdrawiam

[…]

PS zezwalam na publikację maila, jednakże proszę o anonimowość.

 

From: [...]
Sent: Saturday, April 3, 2021 11:36 AM
To: FN
Subject: tajemniczy obiekt na tle Księżyca

Szanowna Radakcjo,
Jestem mieszkańcem Warszawy (dzielnica Ursynów). W dniu 28 marca br. moją małżonkę zainteresował jasno świecący Księżyc. Zrobiła kilka zdjęć naszego satelity. Oboje byliśmy zdumieni to co zobaczyliśmy. Dziwne refleksy i duży obiekt. Przy robieniu zdjęć nie było tego widać!!!  Ja swoim apartem telefonicznym zrobiłem dodatkowo 5 zdjęć, ale z większym powiększeniem. Na moim aparacie był to kulisty obiekt o barwie szaro-zielonej. Na jego powierzchni widać coś w rodzaju wypustek. Według mnie musial mieć co najmniej kilka kilometrów średnicy! Na jednym ze zdjęć widać dziwną poświatę za Księżycem. Czyżby drugi poruszający się obiekt? Charakterystyki techniczne aparatów przesłałem do redakcji Wolne Media. Swoich zdjęć nie mogę przesłać bo mam zablokawany internet. Przekazać mogę tylko osobiście. Przesyłam zdjęcia zrobione przez moją małżonkę.
Z okazji Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego dla całej Redakcji.
[...]
 

/zdjęcie poniżej/

 

W przypadku tej ostatniej serii zdjęć prosimy pamiętać, że bardzo często kierując aparat na silne źródło światła powstaje w optyce aparatu zjawisko zwane blikiem. One bardzo często tak dokładnie wyglądają - prosimy zobaczyć film poniżej, który dobrze pokazuje mechanizm tego zjawiska, które często przez naszych czytelników jest brane za UFO:

Komentarze: 4
Wyświetleń: 4856x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 5 kwi 2021 04:40   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (4)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Śr, 23 luty 2022 16:24 | ocena: + 1

Marcin423 | Załogant

Sam jakiś czas temu obserwując księżyc przez teleskop dostrzegłem dwa obiekty przelatujące nad tarczą księżyca. Nie mogły być to satelity ani śmieci kosmiczne z dwóch powodów. 1. Ostrość teleskopu była ustawiona na powierzchnię księżyca, a ostrość mam czułą przy czym obiekty były wyraźne więc musiały przelatywać na niedużej odległości nad srebrnym globem. 2.obiekty delikatnie zmieniały tor lotu. Pozdrawiam.

Śr, 23 luty 2022 16:22 | brak oceny

Marcin423 | Załogant

Sam jakiś czas temu obserwując księżyc przez teleskop dostrzegłem dwa obiekty przelatujące nad tarczą księżyca. Nie mogły być to satelity ani śmieci kosmiczne z dwóch powodów. 1. Ostrość teleskopu była ustawiona na powierzchnię księżyca, a ostrość mam czułą przy czym obiekty były wyraźne więc musiały przelatywać na niedużej odległości nad srebrnym globem. 2.obiekty delikatnie zmieniały tor lotu. Pozdrawiam.

Sob, 17 kwi 2021 22:57 | brak oceny

mamoru | Załogant

Niestety wiele przelotów to ptaki, tylko niektóre mogą dotyczyć ufo. Przykłady nagrania ptaków: https://www.youtube.com/watch?v=ikvdoLRc3Cs

Wt, 6 kwi 2021 21:06 | ocena: + 5

Radek2389 | Załogant

Obecnie na orbicie znajduje się ok 5 tys. satelitów + ogrom kosmicznych śmieci, których trasa lotu może przecinać widok na tarczę księżyca.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁE LOSY PILOTÓW (II WŚ)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.