Dziś jest:
Sobota, 25 czerwca 2022

Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten kto podąża sam, znajdzie się w miejscu do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł.
Albert Einstein

Komentarze: 16
Wyświetleń: 2697x | Ocen: 9

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 1 gru 2021 18:56   
Autor: FN, źródło: FN   

ZDARZENIE W EMILCINIE – PORUSZAJĄCY DOKUMENT O SPOTKANIU Z UFO W 1978 ROKU

Autor książki „Zdarzenie w Emilcinie” Zbigniew Blania-Bolnar w 1994 roku zdecydował się zarejestrować kamerą wideo miejsce i świadków Bliskiego Spotkania Trzeciego Stopnia w Emilcinie, które miało miejsce 10 maja 1978 roku. Ten zapis wideo pokazujemy po raz pierwszy publicznie. Dla osób zajmujących się badaniem przypadku z Emilcina ten materiał ma wartość bezcenną. O wiele cenniejszą niż złoto czy nawet wagon diamentów… Pokazuje on bowiem jedno – Ziemia jest odwiedzana przez obce cywilizacje, a zdarzenie w Emilcinie jest tego dowodem absolutnym.

 

 

Prezentacja tego materiału wideo to wydarzenie bardzo ważne w naszej historii badania przypadku najsłynniejszego Bliskiego Spotkania Trzeciego Stopnia z UFO, czyli historii spotkania Jana Wolskiego z dziwnymi istotami na leśnej polanie w Emilcinie 10 maja 1978 roku.

Ta historia jest prawdziwa tak, jak tylko prawda może być prawdą. Od tych wydarzeń minęły 43 lata, ale każdy rok przynosi nowe informacje. Ta historia żyje, ta historia ciągle przynosi nowe dowody poświadczające o tym, że Jan Wolski naprawdę spotkał istoty z innego świata, które poruszały się obiektem UFO. Tak właśnie dzieje się z historiami, które są prawdziwe - one praktycznie nigdy się nie kończą.

Fundacja Nautilus od kilkudziesięciu lat prowadzi wręcz tytaniczny projekt związany z tą historią. Docieramy do nowych świadków, choć jest z tym coraz trudniej – wiele osób, które na przykład widziało lecący pojazd już nie żyje. Niestety czas jest nieubłagany, ale mimo wszystko nie zatrzymamy się i mamy kolejne rzeczy do sprawdzenia, kolejne osoby do przesłuchania.

W tej historii nawet rzeczy pozornie złe i paskudne okazują się w efekcie pozytywne dla sprawy. Przykładem jest choćby parszywa, wręcz idiotyczna próba opluskwienia tej historii kretynizmem o „światowym hipnotyzerze o mocy nieznanej w historii ludzkości” Ś.P. Witoldzie Wawrzonku, który miał (!) zahipnotyzować kilkanaście osób, w tym J. Wolskiego i stworzyć mistyfikację wszechczasów. Początkowo myśleliśmy naiwnie, że sprawę nawet nie ma co poruszać i wyjaśniać, bo ludzie bywają co prawda głupi, ale nie znajdą się tacy głupcy, którzy uwierzą, że poczciwina Witold Wawrzonek miał moce hipnotyczne godne serii filmów Marvela o superbohaterach. Ale pomyliliśmy się srogo, bo chętnych do uznania Emilcina za sprawę „wyjaśnioną teorią mistrza hipnozy” znalazł się legion…

Ale i ta sprawa okazała się super pozytywna dla historii badania przypadku emilcińskiego spotkania z UFO, bo dzięki temu dotarliśmy do żony i syna Ś.P. Witolda Wawrzonka. Poznaliśmy nieznane szczegóły tej sprawy, materiały, relacje… dowiedzieliśmy się o rzeczach, których nie mieliśmy pojęcia. Pan Adam Wawrzonek i jego Mama opowiedzieli nam, jak ten kretynizm o hipnozie został uklecony, jakim parszywymi oszustwami posłużył się ten zakłamany […], aby stworzyć „idiotyzm o mistrzu hipnozy Witoldzie Wawrzonku”. Oświadczenie rodziny państwa Wawrzonków każdy znajdzie po kliknięciu na link poniżej:

https://www.emilcin.com/artykuly,3256,spotkanie-z-ufo-w-emilcinie--oswiadczenie-rodziny-wawrzonkow.html

 

Dlaczego dokument autorstwa Zbigniewa Blani-Bolnara, który on sam zatytułował „Zdarzenie w Emilcinie” jest tak ważny?

Nie tylko dlatego, że to najdłuższy dokument o Emilcinie w historii. Po długiej dyskusji w Bazie FN po odnalezieniu go w naszych archiwach (był cały czas w Archiwum Bazy FN) doszliśmy do wniosku, że pokażemy go bez najmniejszego montażu. Czyli macie Państwo okazję zobaczyć wszystko. Zbigniew Blania-Bolnar w 1994 roku kilkanaście lat po spotkaniu Jana Wolskiego z UFO postanowił nagrać wideo na miejscu zdarzenia, ale także nagrać tych świadków, którzy jeszcze wtedy pamiętali to, co zdarzyło się 10 maja 1978 roku. I tak powstał najbardziej unikalny materiał dokumentacyjny w historii. Dla nas? Na wagę złota!

Oglądają ten materiał prosimy zwrócić uwagę na kilka sprawa, ale jedną z najważniejszych jest sprawa świadków potwierdzających przelot UFO nad Emilcinem. Po spotkaniu z Janem Wolskim 10 maja 1978 roku obce istoty zrobiły mu mały prezent. Zamiast bezgłośnie odlecieć i narazić rolnika na ośmieszenie oni… powoli przelecieli nad całą wioskę robiąc maksymalnie dużo hałasu.

Przelot obiektu widziało co najmniej kilka osób, a huk słyszało kilkadziesiąt. Zbigniew Blania-Bolnar opowiadał nam w latach 90-tych, że udało mu się ustalić jeszcze kilka osób, które 10 maja 1978 roku widziały przemieszczający się pojazd UFO nad Emilcinem, ale nigdy nie dał rady ich przekonać, aby ujawnili się publicznie.


Powtarzamy wyraźnie i stanowczo: obcy zrobili Wolskiemu prezent tym głośnym przelotem nad wioską, bo efekt był tego taki, że dosłownie wszyscy uwierzyli Wolskiemu, że naprawdę to przeżył. Świadkowie opowiadający o tym, jak to w mieszkaniu usłyszeli „to dziwne buczenie nad chałupami” jakiego nigdy nikt nie słyszał… ich relacje są dla nas bezcenne. Po prostu bezcenne!

Ale w tym filmie jest jeszcze ważniejsza rzecz. Ludzie analizujący historię spotkania Jana Wolskiego z UFO koncentrują się w sposób naturalny na tym, jak wyglądało to spotkanie, co on widział na pokładzie pojazdu i tak dalej.

Zapominają o śladach po tym spotkaniu, które były na słynnej polance. Ludzie, którzy przybiegli na miejsce dosłownie zaniemówili z wrażenia, kiedy zobaczyli wygniecenia po butach obcych istot. Zbigniew Blania-Bolnar mówił, że coś musiało być w tych śladach, skoro wszyscy jego rozmówcy podkreślali gigantyczne przeżycie, jakim było zobaczenie tych wygnieceń. Po raz pierwszy na filmie można zobaczyć, jak te ślady wyglądały, dlaczego były tak niezwykłe, tak szokujące.


Ale tam jest jeszcze ważniejsza rzecz związana z tym, jak obiekt UFO wpłynął na trawę na ziemi, a także na drzewa (brzozę), przy której zawisł. I tu także musimy przywołać słowa Zbigniewa Blani-Bolnara, który opowiadał, jak to liście na tym drzewie rosnącym najbliżej UFO przez wiele tygodni „wyglądały dziwnie, inaczej”.


Najbardziej szokujące było jednak to, że na ziemi dokładnie w miejscu, nad którym unosił się dziwny pojazd, przez prawie 25 lat był… wyraźny ślad po obiekcie, który idealnie pokazywał jego obrys. Nasza ekipa w 1995 roku widziała ten ślad i wyglądał prawie idealnie, a przecież od tego zdarzenia minęło tyle lat… Na filmie z 1994 jest on także bardzo dobrze widoczny.


Zostawiamy teraz wszystkich naszych drogich czytelników z tym dokumentem. Podobno ludzie w epoce mediów społecznościowych nie są w stanie znieść czegoś, co trwa dłużej niż 7 minut. Ten dokument jest znacznie dłuższy i nie jest dla wszystkich, ale kierujemy go do tych, którzy poświęcili życie na badania historii lądowania UFO w Emilcinie 10 maja 1978 roku. Od czasów tej historii tak nieprawdopodobnie udokumentowane, wręcz całkowicie udowodnionej przez Zbigniewa Blanię-Bolnara nikt – dosłownie nikt! – nie ma prawa mówić, że „nie ma dowodów na UFO”. Dowody są i to takie, o jakich mogą marzyć sądy wydający swoje wyroki.

Emilcin nie tylko jest dowodem na to, że UFO jest faktem. Historia Jana Wolskiego pokazuje nam także, że „obcy” przybywają na Ziemię, potrafią być sympatyczni (uśmiechać się i machać do ludzi), ale także mają poczucie humoru połączone z chęcią pomocy człowiekowi, któremu inaczej nikt nie uwierzy. Czym bowiem był ich „głośny, spektakularny przelot” nad wioską tuż po spotkaniu z Wolskim jak właśnie ukłonem dla pana Jana?

Życzymy miłego oglądania! FN


 


Komentarze: 16
Wyświetleń: 2697x | Ocen: 9

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 1 gru 2021 18:56   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (16)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Sob, 18 gru 2021 11:02 | brak oceny

Kevez | Załogant

Jeszcze jedna kwestia odnośnie istot (nie wiem, czy ktoś brał to pod uwagę), które w Emilcinie wraz z Panem Wolskim dokonały koneksje między gatunkową, rasową.
W wielu przypadkach istoty typu "Szaraki" zachowują się schematycznie i zachowawczo. Brak drobnych zauważalnych motorycznych ruchów, powiązanych gestami związanych komunikatami niewerbalnymi. Ponieważ tego typu "rasa" jest "zwykłą" konstrukcją przynależną do standardowej struktury biorobotów. Nawet kosmiczni konstruktorzy o przeważającym stopniu rozwoju nad ludzkim, nie opanowali tej zależnej kwestii w 100%. Natomiast w Emilcinie te osobniki posiadają podobne odruchy (warunkowe i bezwarunkowe) fizjologiczne, reagujące na różne bodźce. Podobnie jak człowiek. Więc są istotami żywymi z indywidualną formą samodzielnego działania. Widać to niezaprzeczalnie w wypowiedziach Jana Wolskiego.

Czw, 9 gru 2021 22:02 | brak oceny

malyrobert | Załogant

No i sprawa sie wyjasnila ,widac na filmie w 1.2oh i 8 sek ze babcia tez umie sie zmieniac w zielonego ludzika.

Czw, 9 gru 2021 01:14 | ocena: -2

Kevez | Załogant

W celu całkowitego wyjaśnienia jakichkolwiek niedomówień i wątpliwości co do zdarzenia w Emilcinie w dniu 10 maja 1978r. Wystarczy pobrać próbki porównawcze z konarów drzew znajdujących się przy polane, gdzie miał zawisnąć obiekt. Poddać je dokładnym badaniom dendrologicznym w celu wydania szczegółowej ekspertyzy co do stanu zmian i czynników powodujących takową modyfikację, jeżeliby takie zmiany nastąpiły.
Dlaczego nikt do tej pory tego nie wykonał?
Badanie takie kosztuje ok. 2 do 3 tyś. Jeżeli fundacja nie posiada takiego funduszu, to można zrobić zrzutkę na taki cel, i zapewne wielu chętnych się znajdzie w za sponsorowaniu tych badan, również i ja się dorzucę.
Co Wy na ten pomysł?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 9 gru 2021 04:52 | ocena: + 1

neo74 | Załogant

@Kevez, Po 43 latach od wydarzenia badać materiał biologiczny i to jeszcze jaki - liście z drzew i porównywać???? I to ma być 'przecięcie niedomówień'? Przy okazji - jakich niedomówień? Wymyślonych konowałów przez oszusta o hipnozie, aby lepiej sprzedać swoją nudną jak flaki z olejem książkę? Ani wstrząsające relacje świadków z tamtych lat, ani opisy śladów na ziemi przez tyle różnych osób, ani spójna w stopniu absolutnym relacja Wolskiego nie są oczywiście takim dowodem dla hejterrów nie są. Co będzie dowodem? A badanie liści za trzy kafle. Oczywiście z równie dużym powodzeniem można dać do laboratorium fragment asfaltu z drogi w Emilcinie i sprawdzić, czy w atomach asfaltu zachowały się wibracje po dziwnym odgłosie, który wydawał w 78 pojazd UFO. Porównać próbki, a jak wyjdzie tak samo? A triumfować, że udało się to, co nie udało się hejterowi od hipnozy - nareszcie skutecznie zakwestionować ten znienawidzony Emilcin, bo hipnoza wyraźnie nie wyszła. Bo liście na konarach drzew po 43 latach (!!!!) będą tym 'ostatecznym dowodem'. Litości...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 9 gru 2021 06:41 | brak oceny

Kevez | Załogant

@neo74, Najpierw sprawdź, na czym polegają badania dendrologiczne (na pewno niebadanie liści drzew ), a potem zabieraj stosowną polemikę na temat...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 9 gru 2021 06:48 | ocena: + 2

neo74 | Załogant

@Kevez, a ty masz pojęcie o badaniach dendrologicznych... w sieci żeś przeczytał po wstukaniu w google i tyle twojej całej wiedzy. To ja proponuję zastosować po 43 latach badanie elektrotechniczne metodą metalograficzną komina na domu Wawrzonków. Być może się uda po 43 latach odkryć w drobinkach cegieł zeskrobanych z komina ślad po przelocie UFO. A jak śladu nie będzie, to się zaczniemy wydzierać, że żadnego 'UFO nie było', nie?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 9 gru 2021 07:17 | ocena: + 1

Kevez | Załogant

@neo74, poskrobać to możesz się po czole... z wiedzy o metodzie i analizie tego badania, o którym wspominałem. Jeżeli posiadasz, jakiekolwiek obawy co do podjęcia takiego rozwiązania to jesteś niewiarygodny i boisz się prawdy, jaka ona by nie była. Dalsza dyskusja z Tobą na ten temat jest już w ogóle niezasadna.
Jak to mawiał Mark Twain - Nie dyskutuj...

No comments...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 9 gru 2021 07:31 | ocena: + 1

neo74 | Załogant

@Kevez, Przecież na kilometr czuć, o co w tym wszystkim chodzi. Nigdzie na świecie nie ścinano drzew po lądowaniach UFO, więc szansa na to, że gdzieś w słojach w drzewach na polance znajdzie się ślad po promieniowaniu (?) od UFO jest zerowa, a po 43 latach poniżej zera. Ścięcie drzew w lesie zwłaszcza w lesie prywatnym to poważna rzecz i na pewno byłoby o tym głośno. Oczywiście żadnych śladów w słojach brzóz się nie znajdzie, co da ogromną radość dla półgłówków od lat szukających sposobu, aby tylko wreszcie zanegować znienawidzony Emilcin, bo dla nich wszystkie relacje świadków, opisy i praca przez kilkadziesiąt lat Blani-Bolnara, a także wyśmianie przez FN debilizmu o hipnozie to wciąż za mało, za mało.. za mało! Ten pomysł ze ścinaniem drzew i sprawdzaniem słojów sprzed 43 lat to jedynie kolejna próba za wszelką cenę znalezienia czegoś, co pozwoli zanegować. Ale to badanie komina na domu Wawrzonków jest lepsze. Bardziej efektowne i chyba będzie nawet taniej.

Śr, 8 gru 2021 20:42 | brak oceny

Odyseusz A | Załogant

Tak ,,prywatnie" od ludzi miejscowych można się dowiedzieć więcej niż z jakiejkolwiek relacji medialnej. Warto się wybrać do Emilcina w tym celu
.

Czw, 2 gru 2021 17:35 | brak oceny

mihavilus | Załogant

Film miał trwć 3h, a na Youtube jest wersja 1.48h
Co się stało z resztą materiału? Wrzucą go Państwo w całości?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 2 gru 2021 19:41 | brak oceny

NAUTILUS | Mostek Kapitański

@mihavilus, Witamy,
Film o wprowadzeniu do youtube w dziwny sposób się zmultiplikował i dawał błędną informację, że trwa ponad 3 godziny. W rzeczywistości trwał prawie dwie godziny, co i tak jest rekordem świata w długości. Okazało się, że ostatnia „trzecia godzina” była jedynie powtórzeniem pierwszej – szybko została przez nas usunięta i tak materiał jest w 100 procentach cały.
Mamy inne materiały z tamtych lat o Emilcinie, ale damy je w oddzielnych publikacjach.
Pozdrawiamy
FN

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 3 gru 2021 19:31 | ocena: + 1

HARAKIRI | Załogant

Czy ten "dziwny sposób" podpada pod interwencję małych zielonych istotek ? Czy zielona twarz Pani z nożem w ręku (jednakowo serdeczny był Bareja w MIŚ-iu do Rysia...) widoczna na stopklatce filmu przesłanej do Fundacji to celowa manifestacja ? Czy ponowne pojawienie się obiektu zielonych przybyszy w Rudzie Maciejowskiej w czasie wciskania niezorientowanym gniota antyemilcińskiego nie było ICH nadzwyczajną interwencją aby dać KAPITANOWI asa do rękawa w wiecznej walce z opluskwiaczami ? Osobiście jestem zdania : TU NIE MA PRZYPADKÓW !!! @NAUTILUS,

Czw, 2 gru 2021 15:56 | ocena: + 2

scyzoryk | Załogant

Odnoszę wrażenie że z Emilcina zrobiono mekkę o UFO , takich miejscowości jest dużo w których dochodził do zjawisk niewyjaśnionych , paranormalnych. Osobiście znam pewną panią która była na pokładzie UFO pod koniec lat 60- tych lub początek 70- tych ( całą historię opowiedzieli mi rodzice którzy nie pamiętają dokładnej daty ) całą historię opowiedziałem przez telefon do Fundacji 1,5 roku temu , specjalnie nikt nie był zainteresowany tą historią .

Rozwiń odpowiedzi (2)

Czw, 2 gru 2021 19:58 | ocena: + 3

Orion_1957 | Załogant

@scyzoryk, Witaj. Ja był Ci proponował abyś całe to zdarzenie ponownie opisał. Oczywiście podajesz, że świadkiem tego incydentu była np. znajoma rodziców i ciągniesz dalej. Może pojawi się tu jakiś rysunek jeśli jest. Dlaczego o tym mówię. Istotne jest to aby wszyscy załoganci mogli przeczytać o tej obecności tej pani na pokładzie obiektu. Sam wiesz, że Fundacja Nautilus otrzymuje zbyt duże ilości materiału i nie są w stanie przelać tego na papier ( coś wiem o tych materiałach które non stop napływają do Fundacji ) Ciężko im to wszystko ogarnąć mimo że i tak wszystko idzie płynnie. Pomyśl o tym i sam się przekonasz, że zrobisz w ten sposób dobrą robotę. Podobną mam sytuację ze znajomą która widziała obiekt i ponoć był dość nisko nad ziemią. Postaram się przelać to na papier a także dołączę rysunek który własnoręcznie wykona sama znajoma. I tak musimy sobie pomagać. To są tak niesamowite wydarzenia, że warto je odkurzyć. Pozdrawiam

Czw, 2 gru 2021 23:33 | ocena: + 2

Chronos | Załogant

@scyzoryk, w wyjątkowości Emilcina nie chodzi o to, że doszło tam do zjawiska paranormalnego czy lądowania UFO, tylko o fakt, jak wielu w tej historii jest świadków, dowodów materialnych, spójnych relacji wielu zupełnie różnych osób (i to najczęściej prostych ludzi, którzy nigdy nie wpadliby na zmyślanie historii o obcych). Bardzo dobrze widać to na załączonym filmie. To jest zupełnie co innego niż historia opowiedziana przez jedną osobę, choćby nawet najbardziej zgodna z prawdą.

Czw, 2 gru 2021 07:58 | ocena: + 2

FunnyFanka30 | Załogant

Oglądałam wczoraj w całości , zostawiłam komentarz. Widziałam filmy na ten temat wiele razy , ale taki dokladny, w całości , istne cudo. Mieszkańcy tej wsi przeżyli przygodę życia , coś niezwykłego. Super , że w swojej szczerości , prostocie życia , podzielili się tym. I mamy udokumentowany taki skarb.:)

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.