Dziś jest:
Środa, 7 grudnia 2022

Człowiek ma ogromną moc. Medytacja i wewnętrzna siła zwielokrotniają tę moc. Nie zmierzy jej ani nauka, ani żaden przyrząd. Nie ogarnie jej wielkości także ludzki umysł.
/Liao Sifu, chiński mistrz Nei Kungu/

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie

ZASKAKUJĄCE ODKRYCIE NAUKOWCÓW W SPRAWIE KORONAWIRUSA - to prawdopodobnie 'chimera' dwóch różnych wirusów
Śr, 25 mar 2020 01:35 | komentarze: 8 czytany: 5319x

Nowy koronawirus to być może chimera powstała z dwóch różnych wirusów pochodzących od nietoperzy i łuskowców - zastanawiają się naukowcy. To całkiem nowy wirus, który zdobył zdolność wnikania do komórek człowieka. Odpowiada za to mechanizm rekombinacji genetycznej, czyli wymiany materiału genetycznego.
Nowy koronawirus nadal kryje w sobie wiele tajemnic, mimo ogromnego wysiłku naukowców z całego świata, aby możliwie szybko rozpoznać, z jakim wrogiem mamy do czynienia. Na łamach The Conversation francuski biolog Alexandre Hassanin, wykładowca na Sorbonie, dzieli się jedną z hipotez na temat pochodzenia wirusa SARS-CoV-2.

Wiemy, że pierwsi chorzy na COVID-19 pojawili się w grudniu w chińskim mieście Wuhan i byli w większości sprzedawcami lub klientami na lokalnym targu żywności, który wydawał się źródłem koronawirusa. Jednak nie wszyscy zakażeni mieli kontakt z tym miejscem. U co trzeciego hospitalizowanego pacjenta nie znaleziono powiązań z targiem. W dodatku naukowcy po zsekwencjonowaniu genomu koronawirusa i jego analizie doszli do wniosku, że SARS-CoV-2 najprawdopodobniej zaatakował człowieka już w listopadzie 2019 roku.

Co odkryli genetycy, badając genom nowego koronawirusa?

Genom SARS-CoV-2 jest cząsteczką RNA (RNA to kwas rybonukleinowy, materiał genetyczny wirusa) i składa się z 30 000 zasad i 15 genów. Kluczowy dla nas gen S koduje białko S (białko szczytowe, od ang. spike), znajdujące się na powierzchni koronawirusa. Białko S bierze udział w procesie łączenia się wirusa z receptorami w komórkach gospodarza.

Nowy koronawirus należy do grupy betakoronawirusów, podobnie jak atakujący ludzi kilkanaście lat temu SARS. Epidemia objęła wówczas 29 krajów, gdzie zachorowało w sumie 8 098 osób. Choroba zabiła wówczas 774 osoby. Rezerwuarem tamtego wirusa SARS były nietoperze z rodzaju Rhinolophus, a pośrednim gospodarzem paguma chińska (łaskun chiński, łac. Paguma larvata) - gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny łaskunów, popularnie zwany cywetą.

Badania genetyczne wskazują na to, że nietoperze, zwłaszcza z rodzaju Rhinolophus, stanowią rezerwuar wirusów SARS-CoV oraz SARS-CoV-2 - pisze Alexandre Hassanin. U nietoperzy wyizolowano wirusa, nazwanego RaTG13, którego genom jest w 96 procentach zgodny z genomem nowego koronawirusa.
Kolejne badania nieco zmieniły obraz. Okazało się, że istnieje zwierzę, u którego znaleziono wirusa jeszcze bardziej zbliżonego genetycznie do SARS-CoV-2. Wirus odkryty u łuskowca okazał się w 99 procentach zgodny z genomem nowego koronawirusa - jak donieśli naukowcy 7 lutego na łamach Nature. To odkrycie sugerowało, że łuskowiec jest jeszcze bardziej prawdopodobnym rezerwuarem koronawirusa niż nietoperze - czytamy w artykule.

Wkrótce jednak kolejne badanie genomu koronawirusa, wyizolowanego z malezyjskich łuskowców (pangolin jawajski, łac. Manis javanica) pokazało jedynie 90 procent zgodności. "Aktualnie atakujący nas wirus nie pochodzi jednak od łuskowców?" - zadaje pytanie Alexandre Hassanin. "Gdzie jest rezerwuar nowego koronawirusa?".

"Koronawirus znaleziony u łuskowców ma jednak pewien fragment niemal identyczny z nowym koronawirusem" - zauważa autor. Zgodność, wynosząca aż 99 procent, dotyczy kluczowego miejsca, a mianowicie białka S. To dzięki niemu koronawirus potrafi wiązać się z receptorem ACE2 w komórkach człowieka i wnikać wewnątrz. Natomiast wirus RaTG13 ma już tylko 77 procent podobieństw w tym kluczowym miejscu.

- Oznacza to, że koronawirus izolowany z łuskowców jest zdolny do wchodzenia do komórek ludzkich, podczas gdy koronawirus izolowany z nietoperzy nie jest - uważa naukowiec.

Porównania genomów sugerują, że wirus SARS-Cov-2 jest wynikiem rekombinacji dwóch różnych wirusów, jednego zbliżonego do RaTG13, a drugiego bliższego wirusowi izolowanemu z łuskowca. Innymi słowy, to chimera, czyli organizm zbudowany z komórek różniących się od siebie genetycznie.
Zdaniem badaczy, aby doszło do takiej rekombinacji, dwa różne wirusy musiały zakazić ten sam organizm jednocześnie. Tak powstał nowy rodzaj wirusa, mający zdolność do zakażania zupełnie innych gatunków.

Alexandre Hassanin na koniec stawia pytania, na które nauka nie zna jeszcze odpowiedzi. A mianowicie, gdzie doszło do rekombinacji genów, w czyim organizmie, czy u nietoperzy, czy też u łuskowców, a może jeszcze zupełnie gdzieś indziej? Oraz w jakich warunkach doszło to aktywacji mechanizmu rekombinacji genów i co temu sprzyjało?

Źródło: ScienceAlert.com, The Conversation, gazeta.pl
Jedno z najbardziej wstrząsających zdjęć pokazujących świat w czasach "apokalipsy z koronawirusem" , które stało się także symbolem włoskiej tragedii - w Bergamo ze względu na ogrom zgonów, 70 wojskowych ciężarówek wywoziło trumny do innych regionów na kremacje. Już 19 marca zgonów z powodów koronawirusa we Włoszech było więcej niż w całych Chinach. Trwa poszukiwanie powodu, dla którego tyle osób umiera w najbardziej obciążonym regionie Lombardii.„Corriere della Sera” przedstawia dwie hipotezy: „albo faktyczna liczba zakażonych koronawirusem jest drastycznie, być może dziesięciokrotnie, wyższa od tej potwierdzonej badaniami, albo koronawirus zmutował. Na koncentrację zakażeń w okolicach Bergamo wpłynął mecz Atalanta–Valencia rozegrany 19 lutego na San Siro, to była bomba biologiczna”. Nikt nie wie, kiedy tendencja wzrostowa zachorowań zostanie zatrzymana. Epidemiolog Pierluigi Lopalco w wywiadzie dla dziennika„Repubblica”powiedział tylko, że „prognozy dotyczące pandemii są jak prognozy pogody – wiary- godne jedynie na trzy dni do przodu”.Komentarze (8)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Czw, 26 mar 2020 20:32 | ocena: + 1

de press | Załogant

to jakaś wielowątkowa sprawa ,nie ma watpliwości,że to nienaturalny wirus ,ostatnio te żólte łapy coś dużo babrały się w zabawach z dna ,ostatnio taki "zabawny naturalny "wirus był 102 lata temu ,nia ma mowy ,ze to przypadek ,jeżeli do sars i mers dodali częsci z HIV ,to jasne się staje czemu jest porazony ukł. immunologiczny i czemu ozdrowieniec może znów zachorowac i tak q-a bez konca

Śr, 25 mar 2020 23:44 | ocena: + 1

Tenochtitlan3 | Załogant

Generalnie są to hipotezy i przypuszczenia. Jednoznacznie brzmiących wniosków nie ma. Ciekawe to wszystko ale jakby zebrać razem wypowiedzi naukowców z ostatnich kilku tygodni to wersja o naturalnym pochodzeniu wirusa jest najbardziej prawdopodobna. Co nie zmienia faktu, że odpowiedzialność leży po stronie chińskiego stylu żywieniowego...
No i ta bliskość od epicentrum w Wuhanie laboratorium broni biologicznej... Co najmniej zastanawiające...
Wysokie straty ludzkie w Europie Zachodniej można wytłumaczyć w racjonalny sposób. Bogate społeczeństwa o łagodnym klimacie śródziemnomorskim mają duży odsetek osób starszych czy nawet wiekowych. W dodatku mieszkających często z wnukami i prawnukami pod jednym dachem...
W Europie Zachodniej średnia życia wydłużyła się znacznie od zakończenia II wojny św. Opieka lekarska na wysokim poziomie, dobrobyt etc. Ale natury i śmierci człowiek nie oszuka...
Co do Chin to przypominam, że ustrój komunistyczny jest oparty na kłamstwie i propagandzie. Nie należy wierzyć w oficjalne chińskie statystyki, bo z natury rzeczy są niewiarygodne i dostosowywane do aktualnej linii politycznej ChRLD.
Liczba zmarłych podczas epidemii w Chinach może być równie dobrze szescio jak i siedmio zerowa...

Śr, 25 mar 2020 19:19 | ocena: -4

Jolaos | Załogant

Prania mózgów część dalsza...
Ale jakoś nie mówi się że dzięki tej przewrotnej grze rząd chiński wykupił za bezcen akcje swoich firm które posiadały zachodnie finansjery. Domyślamy się które. Bo po niby pandemii akcje leciały na łeb na szyję w dół aż spadły dp poziomu że niżej już nie mogły. I wtedy Chińce je wykupili i tym samym pozbyli się kagańca .Teraz cudownie nie ma już coronaświrusa i fabryki chińskie są wyłączną własnością Chin. Więc warto było grać i wysłać w świat wyolbrzymione problemy.

Śr, 25 mar 2020 13:30 | ocena: + 1

magdakowalska48 | Załogant

"gdzie doszło do rekombinacji genów," w labolatorium duh

Śr, 25 mar 2020 13:14 | ocena: + 1

magdakowalska48 | Załogant

kombinacja? no kto by pomyslal *sarkazm

Śr, 25 mar 2020 10:53 | ocena: + 4

Romeo | Załogant

! Nie było na świecie takich ograniczeń od czasów II wojny światowej. SARS-CoV-2 nie pochodzi od żadnego zwierzęcia!-to jest PROPAGANDA! , to efekt człowieka!!!, jego niebezpiecznych, zakazanych,syntetycznych eksperymentów, które wymknęły sie z pod kontroli. Ten śmiercionośny wirus zmutował, ALE ludzkość go pokona w ciągu paru miesięcy- WŁAŚNIE DZIĘKI REŻIMOWI, KWARANTANNIE , IZOLACJI WZAJEMNEJ- NIE MA INNEGO WYJŚCIA!
Nie mam wątpliwości, że jest to OSTATNIE OSTRZEŻENIE dla świata, dla ludzkości jeśli nie opamięta się i nie wzniesie na wyższe poziomy wibracji, duchowe, energetyczne. Bo to co sie ostatnio działo w sferze libertynizmu,rozwiązłości obyczajowej,demoralizującej orgiastyczności, wyzysk człowieka przez człowieka,współczesne niewolnictwo, barbarzyństwo, wojny, konflikty zbrojne... itd.- to papierek lakmusowy,wyznacznik obecnego UPADŁEGO CZłOWIEKA!!!
Trzeba z tym barbarzyństwem międzyludzkim skończyć raz na zawsze , a SARS-CoV-2 jest OSTATNIA PRZESTROGĄ, MEMENTO...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 25 mar 2020 13:47 | ocena: + 2

magdakowalska48 | Załogant

@Romeo, ty myslisz ze ludzie sie wzniosa? marzyciel

Śr, 25 mar 2020 07:21 | ocena: + 5

najsampierw | Załogant

Może to się odbyło w brzuchu pewnego dalekowschodniego "smakosza"? Mam tylko taką cichą nadzieje, że Chińczycy wyciągną z tej tragedii konstruktywne wnioski. Zniknie "festiwal" psiego mięsa i ogólnie zjadanie wszystkiego co się rusza.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁE LOSY PILOTÓW (II WŚ)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.