Dziś jest:
Środa, 5 października 2022

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Cóż straciłem umierając?
/Dżelal-uddin Rumi/

Szalupa ratunkowa FN
KRÓTKI WYKŁAD NA KAŻDY DZIEŃ
1 2 3 4 18

#Dzień 250: 12 kroków

Nic nie dzieje się przypadkowo. Nawet rzeczy pozornie bardzo dla nas niekorzystne dają szansę naszej duszy na pokonanie ich i w ten sposób nauczenie się czegoś ważnego, a także kolejny krok na drodze ku doskonałości. Tylko bowiem własne doświadczenie pozwala zrobić postęp - żadne książki, filmy czy serwisy FN, ale właśnie własne doświadczenie. W ostatniej SZALUPIE RATUNKOWEJ napisaliśmy o tym, jaką ogromną szansę dają nam złe, szkodliwe dla naszej duszy i ciała nałogi, których pokonanie sprawi, że wyjdziemy z tej ciemnej doliny uzależnień silniejsi i doskonalsi.

https://www.nautilus.org.pl/szalupa,252,nalogi---wykorzystaj-szanse-dana-przez-mistrza.html

Na naszą pocztę 29 września przyszedł e-mail, który potwierdza postawioną w ostatnim odcinku "Szalupy Ratunkowej" tezę o duchowym wymiarze wszystkich trudności, które musimy pokonać, aby oczyścić duszę, umysł i na końcu ciało. Filozofia 12 kroków spodobała się nam tak bardzo, że cały e-mail przedrukowujemy poniżej, a jego lekturę polecamy wszystkim, którzy za chwilę wyruszą na drogę "12 kroków". Będziemy z Wami!


[...] Droga Fundacjo,
Każdego dnia  zaglądam na Państwa stronę, publikowane treści dają mi chwilę wytchnienia od codzienności. Ostatni wpis w szalupie ratunkowej zaciekawił mnie szczególnie z uwagi na poruszany w niej temat nałogów.
Nałogi to przekleństwo ludzkości, ale osobiście uważam że zmagania z nimi są jedną z furtek do rozwoju duchowości tak potrzebnej współczesnemu światu.

Sama złapałam się na tym, że swojego czasu myślałam o nałogach i osobach uzależnionych w sposób stereotypowy i wstyd przyznać, lekceważący. Alkoholik czy narkoman to ten co w rowie leży, żebrze pod sklepem, kradnie i wygląda jak bezdomny. Swoje zdanie mocno zweryfikowałam kiedy choroba zwana uzależnieniem dotknęła bardzo bliską mi osobę. Wówczas przekonałam się (i nadal przekonuję), że zagmatwanie czynników które wpływają na to że ktoś jest uzależniony, a ten drugi nie, jest o wiele bardziej zawiłe niż zdawałoby się sądzić na początku.

Na spotkaniach grup wsparcia 12-Krokowych mówi się o tym że uzależnienie  to choroba ciała, psychiki i duszy. Po kilku latach kontaktu ze środowiskiem osób uzależnionych śmiem twierdzić, że podstawą uzależnienia jest brak duchowości w życiu człowieka, wiary w Siłę Wyższą, zaniechanie modlitwy i medytacji. Rozwijanie relacji z Siłą Wyższą (jakkolwiek każdy Ją pojmuje) poprzez modlitwę, medytację a także pomoc drugiemu człowiekowi daje zaskakujące, wręcz czasami trudne do pojęcia efekty. Ci chorzy, którzy byli już dawno skreśleni przez społeczeństwo, zdani na łaskę i niełaskę  losu, osiągają stabilną abstynencję, naprawiają swoje życie, zakładają rodziny, pracują, zdrowieją ale warunek jest jeden: u podstaw zdrowienia leży stałe pielęgnowanie kontaktu z Bogiem, Siłą Wyższą, służba i pomoc drugiemu, potrzebującemu człowiekowi.
Jedynie rozwój duchowości jest obszarem który pozwala uwikłanemu człowiekowi w nałóg skutecznie przełamać niechęć do rzeczywistości, do akceptowania życia takim jakie ono jest.

Brak wyczucia jakichkolwiek granic, nieopanowana zachłanność, totalny brak umiaru w czymkolwiek tak symptomatyczne dla osób uzależnionych słabną na sile, kiedy chora osoba prosi o pomoc i wsparcie swojego Boga, łączy się z Nim w modlitwie i medytacji, a w następstwie odwraca uwagę od swojego rozbuchanego ego pomagając innych potrzebującym.

Wspólnoty 12-Krokowe opierają swoją aktywność na propagowaniu kilku prostych zasadach (j.w.), które człowiekowi „ze świata” jest niezwykle trudno zaakceptować na początku swojej drogi trzeźwienia. Podczas spotkań grup 12-krokowych sama obecność innych ludzi, wspólna modlitwa i dzielenie się własną historią życia pozwala doświadczyć niewytłumaczalnej ulgi, wdzięczności, poczucia bliskości z drugim człowiekiem.  Tego nie zapewni żaden spektakularny sukces, udział w dyskotece, międzynarodowej konferencji, kolejne studia czy nawet oszałamiający awans w pracy okraszony sutą podwyżką.

Piszę o tym dlatego, że silna wola w kontekście nałogu nie istnieje. Człowiek uzależniony jest kompletnie bezsilny wobec swojej choroby, natomiast nie jest bezradny. To dosyć istotne rozgraniczenie ponieważ  ludzie często w ramach swoich mądrościowych ocen (szczególnie ci którzy nie mają zielonego pojęcia o czym mówią) osądzają:  ”No tak brak mu/jej silnej woli”.

Uznanie własnej bezsilności i powierzenie swojego życia Bogu, jakkolwiek Go pojmujemy, daje zaskakujące wręcz efekty których współczesna nauka nie jest w stanie wyjaśnić i niesprawiedliwie spycha na margines psychologicznym metod; rzesze chorych osób uzdrowiło i naprostowało swoje życie dzięki kilku prostym narzędziom które współczesny świat lekceważy, a wręcz zaciekle z nich kpi: wiary w Siłę Wyższą,  modlitwę, medytacje, służenie i  pomocy drugiej, żywej istocie; pielęgnowaniu wdzięczności za wszystko co nas w życiu spotyka.

Wprowadzenie w/w. zasad do rutyny codzienności pozwala uwolnić się od czynnego nałogu, de facto od swojego ego, rodzi spokój i akceptację życia; a to dlatego że człowiek ma wreszcie kontakt ze swoją duszą, z Bogiem, zaczyna dostrzegać wagę i znaczenie duchowości.

W tym kontekście można mówić o silnej woli, tz. o systematycznym powtarzaniu i dbałości o zdrowienie  w ciągu najbliższych 24 godzin. Na spotkaniach wspólnot 12-krokowych nowicjuszom starsi stażem członkowie opowiadając o swoim zdrowieniu podkreślając istotę zasady życia wg 24 godzin. TYLKO DZIŚ. Tylko dziś nie będę brał/brała narkotyków, pił/piła alkoholu, nie będę wykonywać innych kompulsywnych czynności. ect. Tylko dziś będę życzliwy dla drugiego człowieka, pomyślę o kimś, postaram się pomóc. Tylko dziś zrobię co w mojej mocy żeby przeżyć ten dzień w pożyteczny sposób, ale pamiętając o pielęgnowaniu relacji ze swoją Siłą Wyższą poprzez modlitwę i medytację.

„Uzależnioniowcy” to fantastyczni, wyjątkowi ludzie, niezwykle wrażliwi, inteligentni i dostrzegający często o wiele więcej niż pozostała część społeczeństwa. Niemniej ich misja jest obarczona wielkim ryzykiem, bo potknąć się w tej chorobie i zaliczyć wpadkę jest niezwykle łatwo. Duchowy Program 12 Kroków który oferują wspólnoty aa, an, ah ect. pozwala zdrowieć ciału, psychice ale przede wszystkim duszy. Paradoks tej choroby polega na tym, że dla człowieka który zaczyna żyć wg zasad 12 krokowych uzależnienie staje się pewnego rodzaju błogosławieństwem, wybawieniem: ćwiczy charakter, buduje dojrzałość i świadomość siebie,  nieustannie rozwija duchowość poprzez kontakt z Bogiem.

Na koniec chciałabym zacytować słowa modlitwy o pogodę ducha, która jest m.in. odmawiana na koniec spotkań grup wsparcia:

Boże, użycz mi pogody ducha
Abym godził się z tym czego nie mogę zmienić
Odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i
Mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
Zatem pogody ducha dla Wszystkich na najbliższe 24 godziny
 
Pozdrawiam
[dane do wiad. FN]


Nowsze Nowsze
Strona 1 / 18


Cierpienie ludziom otwiera oczy - to stare chińskie powiedzenie ma w sobie głębokie przesłanie. Istnieją jednak ludzie, którzy zdają się dowodzić czegoś przeciwnego. Wydaje się, jak gdyby dopiero wskutek cierpienia, stali się naprawdę nieczuli.Jeśli ktoś mówi, że są ludzie, którzy się decydują na cierpienie...

czytaj dalej


Kiedyś jeden z naszych mistrzów wygłosił następującą poradę.Czy wiesz, co to jest mądrość? Mądrością jest wiedzieć - czy, kiedy i jak ma się działać.Jest zrozumiałe, że mądrość od dawien dawna zalicza się do najwyższych cnót. Ale któż właściwie jest mądry? Niewielu. Nie ma nawet zbyt wielu takich, którzy...

czytaj dalej


Ziemia jest w punkcie zwrotnym swojej historii. Tragiczny błąd ludzkości polegający na potraktowaniu spraw związanych z duszą jako „wiary” i postawienie na rozwój technologii (zapominając o rozwoju duchowym) doprowadzi do bardzo bolesnych wydarzeń na naszej planecie.Wszechobecne zniszczenie Ziemi, widoczna...

czytaj dalej


Szanti, wewnętrzny spokój, jest znakiem błogosławieństwa doskonałej siły, która stworzyła wszechświat. Szanti jest przeciwieństwem tego, co nas otacza. Miasta toną w powodzi samochodów. Uszy puchną od hałasu. Oczy są oślepiane wielością świateł i kolorów. Nos jest podrażniany przeróżnymi odorami, dochodzącymi...

czytaj dalej


Ludzie gromadzą przedmioty myśląc, że one będą z nimi całe życie, a nawet dłużej. Kupują, zmieniają, wydają. Wszystko ma być większe, nowocześniejsze, oczywiście droższe! Kosztem planety, kosztem życia zwierząt i ludzi – to bez znaczenia.Dwa mieszkania? A dlaczego nie trzy albo cztery?! Kiedy wreszcie...

czytaj dalej


Zawsze na pokładzie okrętu Nautilus powtarzamy, że zazdrość należy do tych uczuć, których powinniśmy zdecydowanie unikać. Jednakże czasami ludzie nie rozumieją, co mamy na myśli. Zazdrość o którą nam chodzi polega np. na tym, że ktoś zazdrości innemu szczęśliwego życia, przedmiotów, a nawet pomocy i...

czytaj dalej


Ludzie na tej planecie lubią mówić: „Pieniądze rządzą światem”.My Was pytamy natomiast: „Jak długo jeszcze?”Pieniądze są bardzo silną energią. Są one konieczne do życia, szczególnie w krajach zachodnich. Jednakże przypisujecie im o wiele za duże znaczenie. Wierzycie nawet, że przynoszą one szczęście...

czytaj dalej


Święte pisma mówią „Twoje ciało jest świątynią Boga”, „Twoje życie jest bezcennym dobrem”, „Nie ma nieprzezwyciężalnych trudności!”Być może odpowiesz na to: „W porządku, ale przecież zdarzają się samobójstwa. Jak fakt ten da się pogodzić ze stwierdzeniem, że nie ma nieprzezwyciężalnych trudności? Jeśli...

czytaj dalej


Sam Budda był pierwszym człowiekiem który samodzielnie drogą medytacji osiągnął oświecenie, czyli stan całkowitego wyzwolenia się z cierpienia. Jego nauki przekazywane były ustnie. Każda z nich zawiera mądrość, która ma służyć temu, aby nasze życie stało się lepsze. Budda, którego prawdziwe imię...

czytaj dalej


Życie składa się z nieskończonego ciągu radości i cierpień następujących kolejno po sobie. Na tym polega jego urok, ale również i trudność. Chcemy Ci to pokazać na pewnym przykładzie.Dopóki ktoś jest zdrowy, idzie przez życie nie zastanawiając się zbytnio, jak wielkim darem jest jego zdrowie, ani wcale...

czytaj dalej


Pamiętaj zawsze o tym, że wszystko, co przeżywasz i co c: się przytrafia, jest dla ciebie najlepsze.Oczywiście zetkniesz się w życiu z sytuacjami, które bez wątpienia określisz nie jako korzystne, lecz jako prawdziwa katastrofę.Coś, co rozumiesz pod pojęciem katastrofy, nie istnieje. Są tylko wydarzenia...

czytaj dalej


Kiedy Einstein organizował konferencję na kilku uniwersytetach amerykańskich, powtarzającym się pytaniem, które zadawali studenci było:- Wierzysz w Boga?I zawsze odpowiadał:- Wierzę w Boga Spinozy.Ci co nie czytali Spinozy nie rozumieli odpowiedzi.Baruch De Spinoza był holenderskim filozofem uważanym...

czytaj dalej


Jeden z naszych Mistrzów tak kiedyś wyjaśnił, dlaczego w życiu tak ważne jest codzienne czterech zasad:prawdy, miłości, spokoju wewnętrznego i niekrzywdzenia  (sathya, prema, szanti, ahimsa). Było sobie trzech mężczyzn. Pierwszy był rabusiem i mordercą. Drugi był notorycznym kłamcą. Trzeci był ...

czytaj dalej


Ludzkość jest na bardzo ciekawym etapie rozwoju. Sprawy najważniejsze uważa za nieciekawe i niegodne poświęcenia swojego czasu, sprawy najmniej istotne wynosi na piedestał. Materia zdominowała cele i pragnienia. Chęć urządzenia się to ciągłe marzenie o jeszcze większym domu, jeszcze nowszym samochodzie...

czytaj dalej


Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe oddychanie. To często klucz do zdrowia i utrzymania energii przez całe życie.Oddech to wprowadzanie do naszego ciała energii. Całą sztuką jest skorzystanie z niej, odpowiednie przejęcie. Oddechem możemy przywrócić zdrowie, spokój, ład i...

czytaj dalej


Ciało jest łodzią, którą płyniesz po rzece życia. Ta dawna metafora jest bardzo trafna.Jeśli nie chronisz i nie konserwujesz łodzi, możesz to przypłacić życiem. Jedno nieszczelne miejsce na środku szerokiej rzeki może być bardzo niebezpieczne.  Szanuj swoje ciało, odnoś się do niego troskliwie, ...

czytaj dalej

STRONA
1 2 3 4 18
Nowsze Nowsze
Strona 1 / 18

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Dziś Swiatowy Dzień Zwierząt – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

KONGRES USA O MATERIAŁACH ZWIĄZANYCH Z UFO

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.