Dziś jest:
Sobota, 25 czerwca 2022

Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten kto podąża sam, znajdzie się w miejscu do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł.
Albert Einstein

Komentarze: 8
Wyświetleń: 10052x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 9 gru 2015 09:38   
Autor: FN, źródło: FN   

UFO CZY BLIK… PRZY EFEKCIE HALO?

Czym jest efekt „halo”? Odpowiedź nie nastręcza nam najmniejszych kłopotów: to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.

Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.

Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo. Bardzo często takie zdjęcia trafiają na pokład Nautilusa, ale tym razem jest tam „coś więcej”.

 

 

 

 

From: [dane do wiad. FN]

Sent: Tuesday, December 8, 2015 2:25 PM

To: FN

Subject: Fwd: Zdjęcia efektu halo

 

Szanowni Państwo

Przesyłam zdjęcia które wykonałem na Mauritiusie w dniu 25 listopada br. w godzinach południowych. Zamiarem moim był wykonanie zdjęć efektu "halo" wokół słońca, ale po zgraniu na komputer okazało że znajduje się tam coś jeszcze.

W miarę możliwości proszę o identyfikację obiektu lub też zjawiska które zostało uwiecznione za zdjęciach.  

 Wykonanie tej serii zdjęć zajęło mi niecałe 30 sekund i zapewne nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie cztery zdjęcia na których znajduje się "coś" tak dziwnego że nawet nie mam pojęcia jak to nazwać.

             Na każdym zdjęciu znajduje się mała biała kropka która po powiększeniu okazuje się czymś czego nie potrafię zidentyfikować.

Na zdjęciu 122344 znajduje się ona na krawędzi efektu halo w pobliżu godz. 6 natomiast na zdjęciu 122347 na środku tarczy w pobliżu godz. 2; i właśnie na tych zdjęciach okazuje się kropki po powiększeniu okazują się czymś jeszcze.

Identyczna kropka znajduje się również na zdjęciu 122213 pod efektem halo na godz. 6 oraz na zdjęciu 122220 na godz. 5 , ale już nie zawiera efektu wnętrza.

Zdjęcia które przesłałem nie podlegały żadnej modyfikacji. W takcie wykonywanie zdjęć znajdowałem się w punkcie o współrzędnych

-20.445225  57.704519 a wykonałem je w kierunku ok 300 do 310 stopni

z poważaniem

Romuald [dane do wiad. FN]

 

 

Czas w takim razie zobaczyć te zdjęcia…

oto one zgodnie z podaną numeracją:

 

 

 

Kiedy powiększy się tę kulkę ze zdjęć 122344 i 122347, otrzymujemy coś bardzo ciekawego:

 

 

 

Kiedy kierujemy obiektyw na silne źródło światła (lampę, Słońce itp.), zachodzi wtedy zjawisko optyczne, które my nazywamy „blikiem”. Wewnątrz obiektywu światło wytwarza właśnie takie, okrągłe plamki, które czasami wyglądają niezwykle efektownie. Mamy takich zdjęć dosłownie setki, a na potrzeby tego tekstu wybraliśmy kilka z nich z naszego Archiwum.

 

 

 

I jeszcze dwa przykłady tzw. „świetlnego blika” z poczty FN:

 

 

 

 

 

From: cruzer [dane do wiad. FN]

Sent: Friday, June 19, 2015 10:24 AM

To: FN

Subject: Dziwny obiekt (foto)

 

Witam.

Chcialem podzieli sie z Wami pewnymi fotografiami (w zalaczniku). Zostaly one zrobione przez mojego brata w Szwecji. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic nadzwyczajnego ale zainteresowal mnie obiekt (po lewo) blekitnej, jasnej barwy. Po przyblizeniu na ten obiekt zauwazylem cos ciekawego a zarazem trudnego do wytlumaczenia. Prosze obejrzec foto i jesli to mozliwe odniesc sie do tego co na nich widac. Dziekuje. Cruzer.

 

 

 

 

 

 

From: Marcin [dane do wiad. FN]

Sent: Monday, October 19, 2015 12:29 PM

To: FN

Subject: obiekt na zdjęciu


Witam,

Będąc wczoraj w górach (okolice Węgierskiej Górki, woj. Śląskie) zrobiłem wiele zdjęć.

Dziś, przeglądając, zauważyłem, że na 2 zdjęciach robionych pod słońce jest biała kula, nie zrobiło to na mnie większego wrażenia, choć zdjęć w górach robię dużo, od wielu lat i taki obiekt mam pierwszy raz.

Jednak kiedy przyglądam się okolicy białej kuli na jednym z tych zdjęć, widzę dokładny zarys obiektu o regularnych, symetrycznych, opływowych kształtach przypominające "płaszczkę".

Dodatkowo, biorąc pod uwagę kolejność zdjęć oraz położenie białej kuli widać, że obiekt poruszał się w kierunku północno-zachodnim.

Przyglądając się jeszcze dokładnej, po lekkim powiększeniu widać, że obiekt jest większy niż sam kształt "płaszczki".

Przód tego obiektu to trójkąt równoramienny skierowany podstawą w stronę toru lotu i boki podstawy są zakończone owalnie.


Taki obiekt mi się rysuje kiedy mocno, pod różnymi kątami oraz przy równych powiększeniach oglądam jedno z tych zdjęć, to bardziej wyraźne gdzie biała kula jest dużo dalej od słońca.

Ten podstawowy kształt płaszczki jest widoczny zdecydowanie wyraźniej niż to co opisałem później.

W załączniku przesyłam oba zdjęcia.

Będzie mi miło jak ktoś kto zajmuję się analizą tego typu zdjęć, odpisze mi coś co w jakimś stopniu wyjaśni to zdarzenie. Czy jest to złudzenie, przypadek, aparat zaszalał czy może faktycznie coś uchwyciłem czego gołe oko nie widzi.

Pozdrawiam

 

 

 

Wiemy w takim razie, że jak kierujemy aparat na źródło światła, to powstaje ów „świetlny blik”. Cały czas intryguje jednak to, co sfotografował nasz czytelnik. Kula z jasnymi, symetrycznie rozłożonymi plamkami? Przypomnijmy sobie to zdjęcie:

 

 

 

Z pomocą w rozwikłaniu zagadki „tajemniczej kuli z dziwnymi punktami” przyjdzie nam e-mail ze zdjęciem, które otrzymaliśmy w tym roku.

 

 

 

-----Original Message-----

From: Zbyszek [dane do wiad. FN]

Sent: Monday, September 28, 2015 6:39 PM

To: FN

Subject: Zdjęcie


Jestem sceptykiem, lecz z ciekawości przesyłam zdjęcie i proszę o opinię. Robiłem zdjęcie na tapete do telefonu .Przy powiększeniu wyszło to cudo.

Za bardzo nie chce mi się wierzyć , iż jest to refleks świetlny, lub coś na matrycy.

 Z  poważaniem  Zbigniew [dane do wiad. FN]

 


Oto zdjęcia załączone do e-maila, które trafiły do naszego Archiwum.

 

 

 

 

Czy jest podobieństwo pomiędzy obiektem ze zdjęć z „halo nad Mauritiusem”?

 

 

 

 

Nie ma wątpliwości – to jest ten sam obiekt! Na koniec warto podsumować tę zagadkę. Ze zdjęciami „dziwnych zjawisk” ważna jest powtarzalność. Robiliśmy setki prób z wykonywaniem zdjęć blików kierując aparat na Słońce. Bliki co prawda wychodziły masowo, ale ani razu (!) nie udało nam się sfotografować taką „kulkę” z jakimiś punktami na powierzchni… czy to oznacza, że to jest blik? Naprawdę nie ma na to odpowiedzi. Można napisać wielostronicowy wykład i „mądrzyć się”, dlaczego to jest blik, że „silne źródło światła”, że to, że tamto – oczywiście można. Mimo wszystko mamy gdzieś z tyłu głowy wątpliwości… Czy na pewno takie punkty rozłożone „trójwymiarowo” na owej kulce to rzecz normalna w przypadku bliku? Spojrzeliśmy na katalog obiektów, które nazywamy blikami i jest tam ok. 800 zdjęć. Tylko na tych dwóch widać właśnie takie punkty. Jakie wnioski należy z tego wysnuć? Czy autorom zdjęć udało się na nich uchwycić coś więcej, niż tylko „ciekawe odbicie światła”? Pozostawiamy te pytania bez odpowiedzi i ruszamy… dalej w naszym rejsie „Nautilusem”, któremu czasami towarzyszą także świetlne "bliki". :)

Komentarze: 8
Wyświetleń: 10052x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 9 gru 2015 09:38   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (8)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Wt, 15 gru 2015 10:25 | brak oceny

George | Gość

Ktoś mi kiedyś, tutaj zasuherował aby polowanie na podejrzane obiekty fotografować z migawką 1/2500 sek. Posłuchałem rady i zaczęłem pstrykać w trybie sportowym, czyli z wielokrotnością naświetleń przy jednym naciśnięciu spustu. W kilku przypadkach, podejrzane typy pojawiły się, ale w taki sposób, że tylko jeden w danej serii. Co sugeruje że podejrzane obiekty nie wiszą nad nami jak Księżyc ale wpadają do naszej przestrzeni na ułąmek sekundy i znikają. Jakby używały jej (przestrzeni) jako trampoliny do następnego przeskoku. Czas zamanifestowania zjawiska to potwierdza, jako że w serii kilku zdjęć zawartej w 1 sekundzie tylko jedno ma anomalię. Żaden ptak, reklamówka czy inny przedmiot nie jest w stanie zniknąć z pola widzenia w ułamku sekundy. Sugeruję, jeśli jest taka możliwość robić wszelkie zdjęcia z tą właśnie migawką. A może coś przypadkiem upolujemy. 1/2500 sek. polecam - szczególnie samoloty.

Wt, 15 gru 2015 10:11 | ocena: + 1

George | Gość

Wygląda jak kóla-szpiegula.

Pon, 14 gru 2015 22:27 | brak oceny

MP | Załogant

Jeszcze jeden link do Google Maps z kuleczką "Pogodynką" mam nadzieję że link się wyświetli. Po otworzeniu mapy trzeba czterokrotnie nacisnąć przybliżanie obrazu. Kuleczka robi sią całkiem widoczna.
https://www.google.pl/maps/place/Włodawa/@51.564616,23.565544,3a,9.4y,348.54h,90.16t/data=!3m4!1e1!3m2!1sMaJ70CGiaHHNLwu1-WtE4Q!2e0!4m2!3m1!1s0x4723dc9374943e57:0xf4f5d0ea6e6fc3d6?hl=pl

Pon, 14 gru 2015 22:12 | brak oceny

MP | Załogant

Podam link z Google Maps nie wiem czy się zapisze. Nawet w google zrobili zdjęcie kuleczki "Pogodynki". Po kliknięciu na link trzeba plusem zwiększyć przybliżenie obrazu

https://www.google.com/maps/place/Góra Kamieńsk, Huby Ruszczyńskie, 97-360 Kamieńsk/@51.2051297,19.4807058,3a,9.4y,226.95h,126.39t/data=!3m4!1e1!3m2!1sdw54Y410QltubwLRUAEfRA!2e0!4m2!3m1!1s0x471a02ece119c297:0xb4e8c6f86ddbfb3?force=lite

Pt, 11 gru 2015 10:46 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

Po co te ogromne zdjęcia! Nie każdy ma komputer z procesorem 1000 GB i internet 1000 MBips.

Czw, 10 gru 2015 22:34 | brak oceny

de press | Gość

mam podobne zdjęcie ze słońcem ,ale bez halo ,małe kropki są na 12 i 6,pewnie to jakieś naturalne zjawisko

Śr, 9 gru 2015 15:17 | brak oceny

lokomotywa | Gość

E tam takie tam. Czekam z niecierpliwieniem na publikacje w której będzie zebrane wszystko to co mówią, przekazują istoty z ufo. Od błahostek po mocne ciekawostki. No chyba ze to informacje zarezerwowane do książki.

Śr, 9 gru 2015 12:49 | brak oceny

40i4 | Gość

Zagadka, gdzie dwóch Polaków tam trzy poglądy, pytanie brzmi ile poglądów jest wśród dziesięciu Polaków?

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.