Dziś jest:
Czwartek, 18 sierpnia 2022

Niech żywi nie tracą nadziei.
Juliusz Słowacki

Komentarze: 16
Wyświetleń: 8803x | Ocen: 66

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 29 maj 2020 06:51   
Autor: FN, źródło: FN   

REINKARNACJA - W POLSCE TAKŻE PROWADZONO BADANIA NAUKOWE O WĘDRÓWCE DUSZ

Dzień dobry. Przesyłam tekst dotyczący reinkarnacji z naukowego punktu widzenia, opierając się na badaniach przeprowadzonych w Polsce przez prof. dr hab Lidię Stawowską, oraz dr Helen Wambach. Napisałam go jako rodzaj małego prezentu dla Fundacji Nautilus z okazji 24 rocznicy pojawienia się w sieci, która miała miejsce 27 maja, jak przeczytałam na stronie. Jednocześnie przesyłam życzenia dalszego rozwoju i wszystkiego co dobre dla wszystkich związanych z Fundacją :) [...] Badania profesor Lidii Stawowskiej były przeprowadzone wiele lat temu, ale nie ma to żadnego wpływu na wyniki badań - są cały czas aktualne, ponieważ metody jakie zastosowała profesor Stawowska są cały czas praktykowane. Poza tym jak dotąd żaden inny naukowiec w Polsce takich szczegółowych badań nad tym zagadnieniem już się nie podjął, a profesor Lidia Stawowska zasługuje, aby znalazła się na łamach Nautilusa, ponieważ jak można się domyślać, za podjęcie się badań nad reinkarnacją spotkał ją ostracyzm ze strony środowiska akademickiego. Ona jako silna, stanowcza kobieta nie przejmowała się tym, robiła swoje, zdając sobie sprawę, że jej przeciwnicy nie rozumieją, czym się tak naprawdę zajmuje... Pozdrawiam Beata Dąbek.

Reinkarnacja-oficjalne i jak dotąd jedyne badania nad tym zjawiskiem w Polsce przeprowadzone przez prof. Lidię Stawowską

" Z prochu powstałeś w proch się obrócisz "- to absolutna bzdura. Nie da się sprowadzić  istoty życia wyłącznie do ciała. Nasze życie jest wieczne !"
" Śmierć nie istnieje - potwierdza to coraz więcej badań naukowych. Dlatego strach przed nią nie ma najmniejszego sensu !".
Te odważne słowa w jednym z ostatnich swoich wywiadów przed śmiercią powiedziała prof. dr hab. Lidia Stawowska. W tym artykule chciałabym przybliżyć wyniki badań nad reinkarnacją, które przeprowadziła w Polsce jak do tej pory jako jedyna w latach 1986-89.

W środowisku akademickim była znana z publikacji z zakresu psychologii osobowości i sportu. Była szefową Katedry Psychologii na WSP w Opolu, a następnie przez okres 16 lat sprawowała funkcję kierownika Zakładu Psychologii na AWF w Katowicach.

Motywem do przeprowadzenia badań nad reinkarnacją dla prof. Lidii Stawowskiej było stwierdzenie, które często pojawiało się, że reinkarnacja być może istnieje, ale nie ma na to dowodów. Profesor jako niezależna myślicielka i kobieta stanowcza po usłyszeniu tego argumentu po raz kolejny, stwierdziła w wywiadzie udzielonym Urszuli Węgrzyk: "Pomyślałam wtedy - to ja te dowody znajdę!".

Metodę badawczą jaką przyjęła prof. Lidia Stawowska było nieograniczenie się tylko do hipnozy reinkarnacyjnej, ale także wzięła pod uwagę pacjentów, którzy doświadczyli śmierci klinicznej [NDE], oraz przypadki eksterioryzacji [OBE] czyli opuszczenie ciała fizycznego. Praca na AWF pozwoliła jej poddawać testom ochotników wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, ponieważ rekrutowała do badań obcokrajowców studiujących na AWF. Jej badania wyróżniał szczególnie jeszcze jeden fakt, a mianowicie badaczka poddała testom również 100 ochotników z Polskiego Związku Niewidomych. Profesor Stawowska wyszła z założenia, że jeżeli śmierć nie istnieje, osoby niewidome podczas poprzednich wcieleń musiały widzieć, a więc po wprowadzeniu w stan hipnozy powinny widzieć ponownie.

Badania w latach 1986-1989 odbywały się w Katedrze Psychologii katowickiej AWF. Były szczegółowo dokumentowane poprzez między innymi nagrywanie na taśmy magnetofonowe. Badaczka wprowadzała konkretną osobę w stan płytkiej hipnozy. Zawsze powtarzała, że regresja hipnotyczna nie jest łatwą metodą terapeutyczną i trzeba ją dla dobra pacjenta prowadzić bardzo ostrożnie, aby nie zaznał on więcej szkód niż pożytku. Szczególnie w przypadku osób niewidomych eksperymenty sprawiały wiele trudności, ponieważ wielu nie udawało wprowadzić się w trans i szybko się budzili. Wynikało to z dużej bariery lękowej przed ujawnieniem swoich przeżyć. Jednakże udało trafić się na bardzo ciekawe przypadki, które profesor Stawowska opisała szczegółowo w swoich książkach. Na szczególną uwagę zasługują dwa, które pokrótce opiszę. Zostały one opisane jako "Ptasznik" i "Szlachcic".

"Ptasznik"

Mianem tym został określony pan Stefan, który na tle emocjonalnym nagle stracił wzrok po ogłoszeniu stanu wojennego (1981 rok). Pan Stefan uczestniczył w sesjach przez okres trzech lat. Po wprowadzeniu w stan hipnozy został przeniesiony do poprzedniego wcielenia.

-"Czuję zimno na twarzy, smak krwi w ustach. I krew na głowie. Ciężko mi, zimno, trzęsę się coraz bardziej. Podjeżdżają budy. Ładują wszystkich z łapanki do bud. Mnie zostawiają leżącego..".

Była to relacja pana Stefana z tym, że ostatnie sceny obserwował już jako duch, stojąc obok swego martwego ciała. W dalszej kolejności stwierdził, że jest we Lwowie w roku 1944, gdzie wtedy mieszkał. Śmierć nastąpiła po uderzeniu w tył głowy w ośrodek wzrokowy kolbą przez gestapowca. Na kilka minut przed śmiercią z tego powodu oślepł.

Profesor Stawowska stwierdziła, że zarówno to jak i późniejsze obciążenia karmiczne, mogły wpłynąć na nagłą utratę wzroku w tym wcieleniu. Okazało się bowiem, że cofnięty o ponad 2000 lat w przeszłość był wodzem szczepu indiańskiego w Ameryce Południowej i nosił nazwę Ptasznik. Na pytanie badaczki dlaczego nosi takie miano, pan Stefan odpowiedział " Bo łapię ptaki i wydłubuję im oczy...".

Zadziałało tutaj najprawdopodobniej prawo przyczyny i skutku, ponieważ z powodu tego, że łapał ptaki i wydłubywał im oczy w następnych wcieleniach musiał doświadczyć tego samego - stracić wzrok.

Należy tutaj podkreślić, że w hipnozie regresyjnej niezmiernie istotne jest to, iż osobę badaną można "wysłać" do konkretnego wcielenia wielokrotnie, ale w różne punkty czasowe danego wcielenia. Jeśli realia historyczne, język, obyczaje, moda zgadzają się, to wzrasta prawdopodobieństwo, że osoba poddawana regresji faktycznie tego doświadczyła. Pan Stefan np. do swojego innego wcielenia w wieku dziewiętnastym był przenoszony wielokrotnie jako pięcioletnie dziecko, dwudziestoletni młody człowiek, oraz mężczyzna w wieku średnim.

Za każdym razem szczegóły w pełni się zgadzały. Żył wtedy jako syn zamożnego człowieka pod Warszawą, często uczestniczył w polowaniach. Podczas jednego z nich stracił ukochane psy zaatakowane przez wilki. Jego ojciec chciał, aby zaczął studia prawnicze w Krakowie, on jednak wolał trwonić pieniądze, potem ożenił się z córką kupca, która jednak szybko zmarła na gruźlicę. Roztrwonił pozostałe pieniądze rodziny. W innych wcieleniach pan Stefan był między innymi kupcem, studentem, żebrakiem, synem chłopów pańszczyźnianych.

Pan Stefan poprosił o udostępnienie mu nagrań ze swoich sesji. Po zapoznaniu się z ich treścią, był tak wstrząśnięty, że po trzech latach zrezygnował z dalszych badań stwierdzając, że jest to dla niego zbytnie obciążenie psychiczne.

"Szlachcic"

Był to 28 letni wtedy mężczyzna zagrożony całkowitą ślepotą. Należał do osób słabo wykształconych, którego zasób słów był dość ubogi. Jednakże podczas hipnozy, kiedy znalazł się w roku 1650 używał wyszukanego, bogatego słownictwa. Posługiwał się staropolszczyzną pełną anachronizmów. Nazywał się wtedy Krzysztof Chałubiński i dzięki wielu szczegółom, które udało się ustalić badaczka stwierdziła, że jechał wtedy na sejmik szlachecki w Warszawie. Mówił wtedy między innymi " Jadę czterokółką. Mam na sobie kołpak wysadzany rubinem".

Jeszcze jednym ciekawym przypadkiem badanym przez panią profesor, który chciałabym przytoczyć, był wówczas 27 letni niewidomy od urodzenia z powodu niedorozwoju nerwów wzrokowych. Podczas wprowadzania w stan transu hipnotycznego pozostawał w nim, ale gdy tylko profesor próbowała przenieść go do poprzedniego wcielenia natychmiast budził się. Wtedy aby dowiedzieć się jakie są tego przyczyny, oraz dlaczego pacjent nie widzi zastosowała wspomnianą wcześniej przeze mnie metodę eksterioryzacji, czyli metodę opuszczania ciała. Nauczyła zastosowania tej metody pacjenta i okazało się, że nagle usłyszał strzał i poczuł zimną lufę na podniebieniu. Wyszło na jaw, że popełnił samobójstwo strzelając sobie w usta.

Badając natomiast doznania na granicy śmierci udało się jej ustalić, że osoby niewidome były w stanie podać takie szczegóły  jak konkretne części garderoby, kroje, kolory ubrań osób, które się nimi w tamtej chwili zajmowały.

Po przeanalizowaniu stenogramów z nagrań hipnozy regresyjnej prof. Stawowska stwierdziła, że u osób niewidomych, które zostały cofnięte do poprzednich wcieleń pojawiła się pełna percepcja wzrokowa. Ludzie, którzy byli ślepi od urodzenia w reinkarnacyjnych wizjach opisywali osoby, zwierzęta, przedmioty, kolory itp. Udało się jej również ustalić, że bez względu na wiek, płeć, narodowość, religię, światopogląd, procesy ogólnoludzkie, odczucia pacjentów były w wielu punktach zbieżne, oraz, że reinkarnacja  dotyczy wszystkich form żywych nie tylko na naszej planecie. Chodzi o to, aby doświadczyć pozytywnych i negatywnych doznań, bo jest to niezbędne do rozwoju. Podczas negatywnych doświadczeń szukając z nich wyjścia uczymy się i tym samym rozwijamy. Rozwój jest najważniejszym celem życia człowieka, zwierząt i roślin.

Sama ujęła to w następujący sposób: "Po podsumowaniu moich doświadczeń i porównaniu ich z tym, do czego doszli naukowcy z innych krajów mogę powiedzieć, że wiele wskazuje na to, że psychika ludzka jest niezależna i korzysta z mózgu tak, jak korzysta się z pewnego użytecznego narzędzia. Pomiędzy nimi występuje taka zależność, jaka ma miejsce między komputerem a jego użytkownikiem."

Wnioski z badań prof. Stawowskiej doprowadziły ją również do potwierdzenia tego, iż świadomość nie jest wynikiem procesów chemicznych zachodzących w mózgu, ale niezależnym tworem, który jest nieśmiertelny i krąży pomiędzy kolejnymi wcieleniami.

Dla zainteresowanych wnioskami z badań nad zjawiskiem reinkarnacji naukowców z zagranicy polecam moje dwa poprzednie artykuły zamieszczone na łamach Fundacji Nautilus:

https://www.nautilus.org.pl/artykuly,3498,ian-stevenson-wielokrotnie-udowodnil-zjawisko-wedrowki-dusz.html?cat_id=44

https://nautilus.org.pl/artykuly,3545,kilkaset-lub-kilka-tysiecy-wcielen--oto-droga-przebyta-przez.html

Tutaj jednak chciałabym jeszcze osobno odnieść się do badań amerykańskiej psycholog dr Helen Wambach. Przez okres 10 lat przebadała ona ponad 2000 tys osób wprowadzając je w stan hipnozy do poprzednich wcieleń. Przywołuję jej wyniki badań, ponieważ prof. Lidia Stawowska właśnie z wynikami dr Helen Wambach porównywała w ogromniej mierze swoje doświadczenia i wyniki, stwierdzając, że wnioski po ich przeanalizowaniu są ze sobą bardzo zbieżne.

Dr Helen Wambach była amerykańską profesor psychologii i terapeutką, i jak już wspomniałam, przeprowadziła ponad 2000 tys. regresji hipnotycznych w celu znalezienia odpowiedzi na pytania: jaki jest cel życia i jakie motywacje kierują konkretnymi jednostkami przy wyborze kolejnego wcielenia, pytania o wybór płci, o relacje z osobami, które spotykamy w kolejnych wcieleniach. oraz o odczucia związane z momentem narodzin i śmierci. Pracowała ona w grupach osób, które różniły się między sobą światopoglądem i istniały pomiędzy nimi duże różnice kulturowe. Stosowała tę metodę, aby uniknąć zastrzeżeń, że miała zbyt duży wpływ na pojedynczą osobę wprowadzoną w trans, ale co ważne informacje, które udało się jej pozyskać podczas seansu, zawsze miały charakter indywidualny. Co zaskakujące, pomimo że osoby bardzo różniły się od siebie nawzajem, miały dużo cech wspólnych, co wskazuje na uniwersalny charakter odbieranych przez nich wrażeń.

Pozwoliło to na pozyskanie wspomnień dotyczących obecnego życia, które zostały wyparte ze świadomości, a które powiązane były ze wspomnieniami z poprzednich wcieleń i wpływały na problemy w aktualnym życiu. Udało jej się również w niektórych wypadkach pozyskać wspomnienia pomiędzy wcieleniami. Ciekawą cechą wspólną osób uczestniczących w sesjach było odrzucenie jako celu życia zdobycie bogactwa i władzy, a większość podawała za cel rozwój i chęć zdobycia nowych doświadczeń, a także spotkanie z osobami, z którymi mieli powiązania karmiczne, oraz kierowali się również chęcią naprawienia relacji międzyludzkich i pomocy innym. Elementem stałym była również potrzeba doświadczenia uczucia miłości, bo kto nigdy nie kochał, ten nigdy nie żył.

Jeżeli chodzi o wybór płci, to wybierali ją w zależności od tego, jakie mieli postawione zadania przed sobą, oraz od potrzeby rozwoju męskich czy żeńskich cech psychicznych. W wielu przypadkach wybór był naprzemienny. W zależności od zamierzonego celu rozwoju danej jednostki wybierali również konkretną epokę, na którą wypadało dane wcielenie, a która to epoka najpełniej pozwalała na osiągnięcie wytyczonego celu ze względu na panujące w danym okresie czasowym warunki sprzyjające osiągnięciu danego celu, oraz ze względu na osoby, z którymi wiązały je karmiczne powiązania z poprzednich wcieleń, a z którymi mieli wspólnie się spotkać. Mogli wybrać również konkretną rodzinę i kraj. Należy tutaj jednak podkreślić, że dotyczyło to około 30% osób będących na wyższym poziomie energetycznym, czyli już z wyższą świadomością.

Doprowadziło to do wniosków i konkretnych danych, iż pośród osób, które pamiętały poprzednie wcielenia aż 81% podjęło decyzję o ponownym narodzeniu samodzielnie, choć często nie mieli na to ochoty - dotyczyło to aż 70%, z kolei 19% nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Wiele badanych osób relacjonowało, że w podjęciu decyzji aby ponownie się urodzić pomogli im doradcy w postaci bliskich osób z poprzednich wcieleń, duchowi przewodnicy, a także mistrzowie czy też nauczyciele jak ich określali.
Jeżeli chodzi o przeżywanie doznań związanych z porodem to przypomniało je sobie około 40% uczestników sesji, reszta badanych nie chciała stanowczo przeżywać tego wydarzenia. Bardzo ciekawe wnioski można wysnuć natomiast z momentu śmierci, ponieważ aż 90% osób pamiętało ten moment jako radosny i szczęśliwy, natomiast moment narodzin wspominany był u większości uczestniczących w badaniach jako niezbyt przyjemny obowiązek, który należy spełnić. Zaledwie 28% cieszyło się z tego faktu, mając nadzieję na osiągnięcie zamierzonych celów w tym etapie życia. Jak już wspomniałam osoby uczestniczące w badaniach wywodziły się z różnych kręgów kulturowych, były różnych wyznań i światopoglądów, ale prawie wszystkie miały wspólny pogląd dotyczący podstawowej spornej kwestii a mianowicie płodu. Kwestia ta budzi wiele kontrowersji, ponieważ dotyczy odpowiedzi na pytanie dotyczące początku życia. Płód dla większości był odczuwany jako coś ograniczającego, ciasnego, który nie był traktowany jako część ich samych, dlatego większość nie przebywała cały czas w płodzie, ale poza nim jako odrębne istoty w egzystencji pozacielesnej. 89% dopiero po okresie 6 miesięcy zaczęło przebywać w płodzie, ale wielu nie przez cały czas, ale z przerwami. Ludzie, którzy nie chcieli ponownie się narodzić łączyli się z płodem dopiero chwilę przed porodem, albo już w trakcie niego.

Niezmiernie ciekawa jest również kwestia grupy osób, które zostały adoptowane, ponieważ zdecydowana większość nie znała z poprzednich wcieleń rodziców biologicznych, natomiast odczuwała silną więź z rodzicami adopcyjnymi, którzy nie byli dla nich obcy, ponieważ były pomiędzy nimi powiązania karmiczne. Osoby te wiedziały jeszcze przed narodzinami, że będą miały możliwość związania się z rodzicami adopcyjnymi. Wynika z tego, że przyszłość konkretnej istoty jest zaplanowana już przed narodzeniem.

Odnośnie momentów pomiędzy kolejnymi wcieleniami, niektórzy relacjonowali, że zapewne z powodu złych uczynków po śmierci ciała fizycznego trafiali do najniższego kręgu, gdzie jak opisywali panowała ciemność, pustka i zimno. Ich świadomość nie mogąc tam długo wytrzymać decydowała się na przyjęcie jakiejkolwiek formy kolejnego wcielenia, aby tylko mieć możliwość wyrwania się z tego najniższego kręgu ciemności.

Reasumując wyniki badań dr Helen Wambach można założyć, że wszyscy jesteśmy częścią jednego wielkiego organizmu funkcjonując jako odrębne byty obdarzone świadomością, gdzie jesteśmy ze sobą wzajemnie powiązani realizując konkretne cele, jakimi są miedzy innymi wzajemny szacunek, miłość, czy otwartość na innych. Musimy pamiętać, że to co uczynimy, wróci do nas w kolejnych wcieleniach, powinniśmy uczyć się wzajemnej empatii oraz moralności, która wykształca się w toku zbierania kolejnych doświadczeń w wielu wcieleniach. Ludzka populacja rozwija się dzięki zamysłom z góry, do których zaliczamy wynalazki, dzieła literackie i muzyczne. To wszystko dzieje się po to, abyśmy osiągnęli wyższy poziom energetyczny i z narzędzi, zamienili się w twórców.
Wracając do prof. Lidii Stawowskiej, zawsze podkreślała ona, że cały czas należy nad sobą pracować, bo nic nie ma za darmo. Sama za przykład podawała swoją osobę mówiąc, że przez ponad 20 lat starała się poprzez medytację transcendentalną i jogę królewską rozwijać duchowo. Twierdziła, że właśnie dzięki tej pracy nad duchowością miała kontakt z wiedzą kosmiczną i gdy przebywała w wyższym wymiarze, dostała nakaz z góry, aby zająć się reinkarnacją i przekazać ludziom, aby nie bali się śmierci, bo jej nie ma. Przedstawione w jej książkach wyniki badań można uznać za rewolucyjne. Zawarła je w takich publikacjach jak "Reinkarnacja - nieskończoność istnienia", "Z otchłani zapomnienia, życia i śmierci". Oprócz tego była autorką takich książek jak: "Diagnoza typów osobowości", "Rola zróżnicowania typologicznego w funkcjonowaniu jednostki" oraz "Psychologiczna diagnoza w sporcie wypoczynkowym".
Profesor Lidia Stawowska odeszła w wieku 80 lat w 2004 roku.Na koniec chciałam jeszcze przytoczyć fragment wywiadu udzielonego przez profesor Wandę Wiłkomirską, wspaniałą polską skrzypaczkę, która koncertowała jako solistka z najlepszymi orkiestrami na świecie na wszystkich kontynentach. Była laureatką czterech najważniejszych konkursów skrzypcowych w Genewie, Budapeszcie, Lipsku i Poznaniu, a przez okres 22 lat solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie. Najwięksi kompozytorzy specjalnie dla niej pisali swe utwory, które wykonywała. Była wspaniałym pedagogiem uczącym na najlepszych uczelniach muzycznych świata- aktywna do końca swoich dni. 1 maja minęły dwa lata od jej śmierci w wieku 89 lat, a wywiad który chciałam przytoczyć dotyczy właśnie kwestii reinkarnacji i ukazał się w Dużym Formacie. Rozmowę przeprowadziła Justyna Dąbrowska.

"Jestem przekonana, że jeżeli żyję dobrze, następnym razem moje życie też będzie dobre."
Rozmowa z Wandą Wiłkomirską


"Była Pani wychowana jako katoliczka.

Tak, Wiłkomirscy byli bardzo religijną, praktykującą rodziną.
Jestem ochrzczona, byłam u pierwszej komunii, więc dużo wiedziałam.
I kiedyś w szkole – to było w Łodzi, zaraz po wojnie –
zapytałam księdza na pierwszej lekcji religii, jak to jest możliwe,
że Bóg jest nieskończenie miłosierny i wybaczający, a jednocześnie
istnieje piekło, które jest nieskończone. Dla mnie to było nie
do pogodzenia. A on do mnie: „Usiądź, Wiłkomirska. O tym porozmawiamy
kiedy indziej”.
Potem spotykałam różnych księży i często pytałam ich o to
samo. I żaden nie dał mi odpowiedzi.
Jest inna sprawa, której ja nie mogę zaakceptować w tych religiach.
Zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie twierdzą, że
tylko wyznawcy religii będą zbawieni. Skąd to wiem? Wie pani,
niedawno w Sydney byłam na chrzcinach synka mojego studenta.
Stoimy w kościele, ksiądz polewa tego chłopczyka wodą
i mówi do nas, że ojciec zrobił mu największą możliwą łaskę. Bo
z małego poganina uczynił go chrześcijaninem. Uratował go od
wiekuistego piekła.
No wie pani! Pomyślałam: jak można tak mówić?! Czy jest
ktoś bardziej niewinny od tego maleńkiego dziecka? Jak ono
może być obciążone grzechem pierworodnym?! Ja się z tym
głęboko nie zgadzam.
To mi nie dawało spokoju. Zaczęłam interesować się różnymi
religiami i szukać wytłumaczenia. I najbliższe mojemu sercu
i mojemu rozumowi wytłumaczenie jest takie, że my tu zarabiamy
na to, jakie będzie nasze przyszłe życie, my tu odkupujemy
swoje dawne grzechy. Zastanawiałam się nad tym, jak to jest, że
jedno dziecko rodzi się zdrowe i utalentowane, a drugie bardzo
chore. Dlaczego jedno żyje w dobrobycie, a inne cierpi biedę?
Przecież to straszna niesprawiedliwość. Przecież dziecko niczym
nie zawiniło. I to zastanawianie się doprowadziło mnie do wiary
w reinkarnację. Niech się pani nie śmieje. My mamy wpływ na
to, co będzie potem. A piekło jest tu, na ziemi.

Sami sobie je robimy?

Nie, po prostu nieszczęście i cierpienie są elementem naszego
życia. Chorujemy, starzejemy się i musimy umrzeć. Ja sobie zdaję
sprawę, że jesteśmy ssakami – jesteśmy poczęci jak ssaki, chorujemy
jak ssaki i umieramy jak ssaki. I nic na to nie poradzimy.
Ale to jest zupełnie co innego – nasze „wewnętrzne ja” żyje dalej.
Ja naprawdę nie wierzę w śmierć, bo ciało umrze, jednak ja
wrócę. Może to jest naiwne, ale według mnie śmierć jest tylko
przejściem. W jakimś sensie. Uważam, że my tu zarabiamy na
to, czy „przechodzimy do następnej klasy”. Ta moja wiara w reinkarnację
się sprawdza. Zobacz, dziecko, są ludzie, którzy już
osiągnęli ten poziom najwyższy – Jezus, Mahomet, Budda, Jan
Chrzciciel. Oni sobie zarobili w poprzednich życiach na to, że
zostali Synami Bożymi. Jestem przekonana, że jeżeli żyję dobrze,
następnym razem moje życie też będzie dobre. Każdy z nas jest
cząsteczką energii, która rządzi tym wszystkim. Jesteśmy w tym
obiegu. I z takim moim myśleniem jest łatwiej żyć, bo mniej się
człowiek boi śmierci.

A co to znaczy „żyć dobrze”?

Dzielić się. Jeśli masz dużo, dziel się. Jeżeli masz mało, też
się dziel. Po prostu dasz mniej. Jaki ja mam password na życie?
Jeden jest świecki, a drugi religijny. Oba są bardzo proste. Ten
świecki to: „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”, a ten religijny:
„Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. To właściwie
jest to samo, prawda?

Można wszystko wybaczyć?

Ja wybaczyłam mojemu mężowi* i Elżbiecie*. Rozumiem, że
można kochać dwie kobiety. Pewnie tak może być. Ale zawsze
jedną się kocha bardziej. I to nie ja byłam tą bardziej kochaną.
On się strasznie męczył. Naprawdę był nieszczęśliwy. Mnie go
było żal. Chodził w tę i z powrotem z tym swoim starym remingtonem,
więc powiedziałam: „Mietek, skończmy z tym. Idź już
tam”. Ja rozumiem, gdyby on miał jakieś flirty… ale bigamia to
jest co innego. Nie można mieć dwóch żon. Ja się na to nie mogłam
zgodzić. Rozstaliśmy się. Sprzedaliśmy nasz dom w Warszawie
i kupiliśmy dla wszystkich mieszkania.

Widywaliście się potem?

Zobaczyłam go dopiero w roku 2008. On wtedy już nie był
w partii. Już wyprowadził ten sztandar. Był ciężko chory. Poszliśmy
z naszym synem do restauracji i wie pani, on cały czas
mówił o sobie. Ani jeden raz nie zapytał: „A jak ci tam jest w tej
Australii?”. Nie padło takie pytanie. Mnie było bardzo przykro.
Przecież nawet przez grzeczność trzeba zapytać. A on nic.

A pieniądze są ważne?

Dobrze jest je mieć. Dopiero jak wyjechałam na stałe z Polski,
zaczęłam dostawać honoraria za koncerty – pierwszy raz w życiu
zobaczyłam tyle pieniędzy. Mogłam sobie wynająć piękne
mieszkanie, kupić bardzo dobre skrzypce. I miałam takie wspaniałe
skrzypce, najlepsze, z najwyższej półki. Sprzedałam je.
Ale w tym była też pewna ideologia. Już nie daję koncertów,
a takie skrzypce nie powinny milczeć."

(*mowa o Mieczysławie Rakowskim, byłym mężu Wandy Wiłkomirskiej, oraz o Elżbiecie Kępińskiej - aktorce, która została jego drugą żoną)


Autor tekstu Beata DąbekKomentarze: 16
Wyświetleń: 8803x | Ocen: 66

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 29 maj 2020 06:51   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (16)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Nie, 31 maj 2020 10:51 | brak oceny

Tomasz_J | Załogant

Cytat:
"Rozwój jest najważniejszym celem życia człowieka, zwierząt i roślin".

Że rozwój jest najważniejszym celem życia człowieka, to się całkowicie zgadzam. Tak w istocie jest.
Ale zwierząt ? Roślin ???!!!
W jaki sposób zwierzę stawia sobie jakiś cel ROZWOJOWY ?
Np. lew. Że w ramach rozwoju będzie lepiej rozszarpywał upolowaną antylopę ?
Albo boa dusiciel będzie w ramach rozwoju wydajniej dusił upolowaną zwierzynę ?
Bo nie bardzo rozumiem, w jaki sposób zwierzę miałoby realizować swój rozwój, jako cel życia ?
Jeszcze lepiej sprawa wygląda z roślinami. Czy polny mak albo drzewo realizują jakiś cel życia ?
Bo pojęcie "cel" chyba wszyscy rozumiemy jednoznacznie. Jest to ŚWIADOMY proces dążenia do uzyskania zamierzonego skutku.
Czy polny mak albo drzewo świadomie same z siebie dążą do uzyskania zamierzonego skutku ?
Jeżeli już, to realizuje się zaprogramowany przez Stwórcę cykl rozwojowy powyższych. Ale ani zwierzę, ani tym bardziej roślina same z siebie nie dążą do rozwoju rozumianego jako cel życia.

Dlatego dużym nieporozumieniem jest stawianie na jednej płaszczyźnie celu życia człowieka oraz celu życia zwierząt i roślin.
Cel życia człowieka jest świadomie kształtowany przez samego człowieka w oparciu o świadome wartościowanie. Cel życia zwierząt nie jest przez nie świadomie kształtowany. Zachowania zwierząt są kształtowane przez instynkt (a więc coś z góry "zaprogramowanego").
Zwierzę ani roślina, w przeciwieństwie do człowieka nie narzucają sobie rozwoju jako celu życia.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 17 cze 2020 20:15 | brak oceny

SovietVixen | Załogant

@Tomasz_J, Pasywny rozwój. Świat to energia dobra i zła, czy tego chcemy czy nie.

Nie, 31 maj 2020 06:15 | ocena: -1

Mario2571 | Załogant

Niewątpliwie pani Stawowska i pani Wambach przyjęły w swoich badaniach jakieś zasady metodologii naukowej . Pani Stawowska wszystkie swoje hipnozy regresyjne nagrywała na kasetach , co nie wątpliwie potwierdzało autentyczność przeprowadzonych sesji hipnotycznych , oraz pozwalało cofnąć się do tych sesji , aby ustalać szczegóły zeznań i dokonywać ewentualnych ocen prawdziwości tych zeznań . Niewątpliwie też ciekawa była koncepcja , badania osób niewidzących od urodzenia . Pytanie jest jednak takie , - czy na podstawie hipnozy można cokolwiek wiarygodnego i przede wszystkim prawdziwego ustalić ?? Sama hipnoza znana jest już dosyć długo , a w związku z tym istnieje spora literatura naukowa odnośnie hipnozy a samo zjawisko zostało dosyć dokładnie w sposób naukowy przebadane i opisane. I tu powstaje pierwsza zasadnicza wątpliwość co do prawdziwości wniosków uzyskanych przez panią Stawowską. Generalnie wbrew temu co można obejrzeć w hollywoodzkich filmach i przeczytać w tzw literaturze sensacyjnej , hipnoza to nie jest jakieś cudowne narzędzie pozwalające cofnąć się do szczegółów wcześniejszych zdarzeń , A najlepszym dowodem jest to, że tzw organy ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości nie korzystają z hipnozy do ustalania minionych zdarzeń. Akurat jeżeliby hipnoza na prawdę pozwalała przywoływać dokładne i prawdziwe wspomnienia minionych zdarzeń , to byłaby powszechnie stosowana przez policję , prokuraturę i sądy gdzie ustalenie minionych zdarzeń ma pierwszorzędne znaczenie dla śledztwa czy wreszcie dla wydania sprawiedliwego wyroku. Tymczasem wygląda na to ,że policji zdarza się korzystać z usług pana Jackowskiego , co sugeruje , że w samej policji dopuszcza się możliwość istnienia tzw. jasnowidzenia , - ale ta sama policja nie korzysta z hipnozy i usług hipnotyzerów . Prowadzone od wielu lat badania naukowe zjawiska hipnozy wyraźnie wykazały , że przy jej pomocy nie da się ustalić w sposób wiarygodny minionych zdarzeń , w związku z tym nie wykorzystuje się hipnozy w ustalaniu i badaniu minionych zdarzeń . Z kolei powyższe ustalenia w sposób zasadniczy podważają badania pani Stawowskiej. Skoro przy pomocy hipnozy nie da się wiarygodnie ustalić co było rok temu , to nie da się tym bardziej ustalić co było parędziesiąt lat temu w tzw . minionym życiu.Podsumowując , jak napisałem hipnoza została dokładnie przebadana i opisana w literaturze naukowej , do której każdy może sięgnąć. Z wieloletnich badań wynika że hipnoza jest całkowicie nieprzydatna do ustalania minionych zdarzeń a jej wartość dla nauki wynika jedynie z możliwości wpływania na bieżące życie człowieka , stąd wykorzystuje się ją w sesjach terapeutycznych mających wpływać na dalsze życie osoby poddawanej hipnozie . Np. gdy osoba chce rzucić palenie to sugestie hipnotyzera mogą jej w tym pomóc.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 31 maj 2020 17:03 | ocena: + 2

SovietVixen | Załogant

@Mario2571, Nie wiadomo jak to działa w przypadku poprzednich żyć

Sob, 30 maj 2020 23:23 | ocena: + 3

magdakowalska48 | Załogant

"po okresie 6 miesięcy zaczęło przebywać w płodzie, ale wielu nie przez cały czas, ale z przerwami. Ludzie, którzy nie chcieli ponownie się narodzić łączyli się z płodem dopiero chwilę przed porodem, albo już w trakcie niego." i mamy wyjasnienie ze aborcja to nie morderstwo ale "nauka" tego nie zaakceptuje

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 31 maj 2020 10:24 | ocena: + 2

Kepos | Załogant

@magdakowalska48, a co na to Anioł Stróż, który z płodem połączony jest od momentu poczęcia. A w filmie "Niemy krzyk" gdzie płód podczas aborcji otwiera usta.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 2 cze 2020 13:14 | brak oceny

SovietVixen | Załogant

@Kepos, A co mnie jakieś filmy obchodzą?

Sob, 30 maj 2020 23:18 | ocena: + 3

magdakowalska48 | Załogant

moment. 2000 lat temu wydlubywal ptakom oczy ale dopiero kiedy nazista go uderzyl stracil wzrok? a potem drugi raz w czasie stanu wojennego? karma to nie jest raz tylko? chyba ze tyle razy byl oslepiony ile razy oslepial ptaki

Pt, 29 maj 2020 20:54 | ocena: -1

-relatysta | Załogant

Naprawdę bardzo ciekawy/dobry artykuł.
"...iż świadomość nie jest wynikiem procesów chemicznych zachodzących w mózgu, ale niezależnym tworem, który jest nieśmiertelny i krąży pomiędzy kolejnymi wcieleniami."
Pozwolę się nie do końca zgodzić z tym stwierdzeniem.
Jest mnóstwo medycznych opisów jak ludzka psychika/osobowość, potrafi się zmienić nie do poznania.
Zaniki pamięci, pourazowe zmiany osobowości, radykalne zmiany charakterologiczne po operacjach/leczeniach, zmiany wychowawcy/guru, kraju zamieszkania ...
Mnóstwo przypadków, które świadczą o tym że tak na dobre jeszcze nic nie wiemy o naszej świadomości/jaźni.
Pozdrawiam.

Rozwiń odpowiedzi (3)

Sob, 30 maj 2020 14:21 | ocena: + 2

Kepos | Załogant

@-relatysta, w torturach przeżyłem śmierć kliniczną, męki w ciele były straszne, ale kiedy znalazłem się poza ciałem poczułem się lekko, tak że nie było potrzeby oddychania. Kiedy z powrotem zostałem "wepchnięty" do ciała poczułem straszliwy udar ciała.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 30 maj 2020 17:08 | brak oceny

-relatysta | Załogant

@Kepos, OK. Ja w to wierzę co piszesz.
Chodzi mi o to że dusza podlega procesom chemicznym ciała w którym jest - może się zmieniać. Nic nie jest ustalone, nie miało by to sensu.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 30 maj 2020 18:54 | ocena: + 1

SovietVixen | Załogant

@-relatysta, No oczywiście że za życia fizycznego, na naszym etapie rozwoju, dusza jest mocna zależna od mózgu. Dopiero po śmierci jest całkowitym, nazwijmy to, suwerenem.

Sob, 30 maj 2020 14:21 | ocena: + 2

SovietVixen | Załogant

@-relatysta, Świadomość jest taka jak ona opisała, z tym że na naszym etapie rozwoju duchowego jest bardzo mocno zależna od fizycznego odbiornika. U wyżej rozwiniętych ras już tego problemu nie ma.
Więc w pewnym sensie oba stwierdzenia są błędne.

Nie, 31 maj 2020 03:50 | ocena: + 3

Caoii | Załogant

@-relatysta,


Z tego co mi wiadomo mózg, ja i zresztą ogólnie ciało fizyczne jest odbiornikiem i pojazdem dla naszego ciała niefizycznego (astralnego) które zawiera w sobie świadomość.

Posłużę się prostym przykładem aby wytłumaczyć jak to jest z ludzmi którym coś się stało umysłowo po jakiejś operacji, udarze, albo chorują na przykład na alzhaimera. Wyobraź sobie, że zakładasz okulary. Jeśli są one całe i zdrowe to widzisz przez nie dobrze. Ale jeśli czysto teoretycznie coś by się stało Twoim okularom, na przykład popękałyby to bardzo źle byś przez nie widział dopóki ich nie zdejmiesz. Tak jest z ciałem fizycznym i mózgiem gdzie jeśli coś się popsuje to jest tak jak w tym podanym przez mnie przykładzie, natomiast odpowiednikiem zdjęcia okularów jest opuszczenie ciała fizycznego.

Pt, 29 maj 2020 09:35 | ocena: -3

Kepos | Załogant

Podczas śmierci klinicznej nie da się poznać, że nad człowiekiem jest Duch (Anioł Stróż). To właśnie on wchodzi w trans podczas hipnozy, no ale czego nie widać to i nauka neguje.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 30 maj 2020 23:29 | ocena: + 2

magdakowalska48 | Załogant

@Kepos, XDDDDD kepos jak zwykle rozsmiesza. ty wez zrob jakis stand up bo tu sie marnujesz

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.