Dziś jest:
Czwartek, 25 lutego 2021

Tylko martwi ujrzeli koniec wojny.
/Platon/

Komentarze: 4
Wyświetleń: 51064x | Ocen: 3

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Śr, 27 sty 2010 20:00   
Autor: FN, źródło: FN   

Budzi się wulkan w Yellowstone.

29 sierpnia 1870 r. 30-letni porucznik Gustavus Doane, uczestnik ekspedycji badawczej do regionu Yellowstone na terytorium Wyoming, mozolnie wspinał się na szczyt góry Washburn, dominującej nad rzeką Yellowstone.

 

Gdy spoglądał na południe, odnosił wrażenie, że Górom Skalistym brakuje tu... gór. Na przestrzeni wielu kilometrów jedyne wzniesienia widniały hen, w oddali. Stanowiły jakby ramę otaczającą rozległą, zalesioną nieckę. Doane’owi nasuwało się tylko jedno wyjaśnienie: był to kiedyś wielki krater obecnie wygasłego wulkanu.

 

Porucznik miał rację. Yellowstone jest wulkanem. I to nie byle jakim. Najstarszy i najsłynniejszy park narodowy Stanów Zjednoczonych leży wprost na wierzchołku jednego z największych wulkanów na ziemi. Doane pomylił się tylko w jednym. Wulkan w Yellowstone nie wygasł. Jest niepokojąco aktywny.

 


W dziejach ludzkości nie odnotowano jeszcze erupcji superwulkanu, ale geolodzy opracowali jej przypuszczalne stadia i obraz. Najpierw z wnętrza planety unosi się pióropusz gorąca, które stapia skały tuż pod ziemską skorupą. Powstaje ogromna komora wypełniona magmą, półpłynnymi skałami oraz parą wodną zmieszaną z dwutlenkiem węgla i innymi gazami. Ta mieszanina znajduje się pod znacznym ciśnieniem. Przez tysiące lat w komorze przybywa magmy, a powierzchnia ziemi nad nią wybrzusza się. W stropie komory pojawiają się pęknięcia. Znajdujące się pod ciśnieniem gazy w pewnym momencie wydostają się przez te szczeliny potężną erupcją. – Tak jak po otwarciu wcześniej potrząsanej butelki z coca-colą – wyjaśnia obrazowo Bob Christiansen, naukowiec ze Służby Geologicznej USA, który w latach 60. XX w. zainicjował pionierskie badania wulkanu Yellowstone. Strop opróżnionej komory magmowej się zawala. Cały dotychczas wypiętrzony fragment powierzchni ziemi zapada się, jakby planeta pożerała samą siebie. Powstaje gigantyczne zagłębienie zwane kalderą. Plama gorąca (ang. hot spot) odpowiedzialna za powstanie kaldery Yellowstone wybuchała wielokrotnie w ciągu minionych 18 mln lat. Ponieważ sięga ona bardzo głęboko, a płyta litosferyczna nad nią przesuwa się na południowy zachód, kaldery z poprzednich erupcji upodobniły się do gigantycznych paciorków nanizanych na niewidoczną nić. Od dzisiejszego południowego Idaho, ku Oregonowi i Nevadzie, kolejne wypływy lawy utworzyły osobliwy, księżycowy pejzaż równiny rzeki Snake.

 

Kaldera Yellowstone ulegała erozji, zalały ją potoki lawy i zasypały popioły późniejszych erupcji (ostatnia ok. 70 tys. lat temu), wreszcie jej powierzchnię wyrównały lodowce. Dziś knieja porasta stare szramy. Trudno je dostrzec, chyba że ma się dobre oko, jak Doane, albo jest się geologiem.
– Widać dwie trzecie kaldery. Jest tak ogromna, że ludzie jej nie ogarniają – mówi Bob Smith, geofizyk z Uniwersytetu Utah, znawca superwulkanu w Yellowstone. Stoimy nad jeziorem Butte, mając przed sobą panoramę wschodniego krańca jeziora Yellowstone. To jedno z najlepszych miejsc, by zobaczyć kalderę. A jednak jej nie dostrzegam. Widzę jezioro rozciągające się poniżej kilometrami, a na północy kilka niewielkich wzniesień – starych tarcz lawowych. Nie potrafię natomiast odnaleźć krawędzi kaldery. Większą jej część kryje jezioro, a zresztą jest zbyt wielka – ma ok. 72 km średnicy. Podobnie jak ongiś Doane na szczycie Washburn, widzę tylko odległe góry, a między nimi, „bezgórze” – pustkę powstałą w miejscu gdzie w ciągu kilku dni Ziemia pożarła samą siebie.

 

Tekst z (http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/kiedy-wybuchnie-yellowstone/)

 

Wiele serwisów prasowych na świecie rozpisuje się ostatnio o jednej z największych serii trzęsień ziemi we współczesnej historii Parku Yellowstone w USA. Według tych serwisów, już ponad 1000 razy trzęsła się ziemia, zaledwie w przeciągu jednego tygodnia. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w tej serii (swarm), miało  jak dotąd sile 3,8 w skali Richtera. Historia takich serii pokazuje, że mogą się one w miarę upływu czasu nasilać. Seria ta rozpoczęła się dnia 17 stycznia i trwa do dzisiaj. Nie jest to rzadkie zjawisko, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, ale co niepokoi uczonych to fakt, iż powtarza się ono coraz częściej. Z tego powodu właśnie Park Narodowy Yellowstone jest najlepiej monitorowanym sejsmicznie regionem na ziemi.

 

Tekst z (http://www.globalnaswiadomosc.com/yellowstonepoczatek.htm)

 

Oto najnowszy obraz aktywności sejsmicznej w praku Yellowstone.

 

 

 Komunikat prasowy Yvo PARTNER UNIVERSITY OF UTAH

Wydany: 25 stycznia 2010 12PM MST

 

To wydanie jest kontynuacją aktualizacji informacji, bazując na naszych trzech poprzednich wydań prasowych na temat bieżących  trzęsieni ziemi w zachodniej części Parku Narodowego Yellowstone.


University of Utah Seismograph informuje, że parę trzęsień ziemi w skali 3.0 i 3.1 miały miejsce w godzinach wieczornych dnia 24 stycznia 2010 w Parku Narodowym Yellowstone. Pierwsze trzęsienia wielkości 3,0 wystąpił o 1109: PM  kolejne natomiast o wielkości 3,1 o 11:21 PM. Oba uderzenia były zlokalizowane około 9 mil na południowy wschód od West Yellowstone, MT i około 10 mil na północny zachód od Old Faithful, WY. Zazwyczaj trzęsienia tego rozmiaru są odczuwalne w okolicach Parku.


Te dwa trzęsienia ziemi są częścią trwającego cyklu w Parku Narodowym Yellowstone, który rozpoczęła się 17 stycznia 2010 (1:00 PM MST). Największe trzęsienia ziemi odnotowano o 9 AM MST, 25 stycznia 2010,o sile 3.8. Odnotowano 1271  trzęsienia ziemi w skali wielkości od 0,5 do 3,8. z czego 11 trzęsień o skali większej niż 3 stopnie,  97 trzeńsień o wielkości od 2 do 3 stopni, 1163 trzeńsień wielkości mniejszej niż 2. Odnotowano wiele osobistych raportów od obserwatorów wewnątrz Parku i w okolicy. uważane za spowodowane przez ruch podziemny magmy.

Oto zapis śejsmograficzny z 26,01,2012 z parku Yeloustonne.

I na koniec 2 filmy:

Komentarze: 4
Wyświetleń: 51064x | Ocen: 3

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Śr, 27 sty 2010 20:00   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (4)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Wt, 9 mar 2010 21:27 | brak oceny

| Gość

Czy będzie następny wybuch? Jakaś erupcja

Nie, 21 luty 2010 14:46 | brak oceny

| Gość

Bardzo dobry materiał-moglibyście jeszcze napisać coś o tym jakie katastrofalne skutki dla całej planety będzie miał wybuch.Bo z pewnością kiedyś wybuchnie.Pozdrawiam wszystkich

Śr, 10 luty 2010 14:16 | brak oceny

| Gość

Jedne z lepszych artykułów,co tak mało komentarzy :D

Sob, 6 luty 2010 17:47 | brak oceny

| Gość

trzymajcie temat -b.dobry artykuł

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Najbliższy czat z FN

Zapraszamy wszystkich sympatyków okrętu Nautilus do wysłuchania kolejnego LIVESTREAM Z POKŁADU NAUTILUSA, który jest planowany w niedzielę 28 lutego o 20.00. Oprócz sprawy tajemniczych 'znaków na ludzkim ciele', obserwacji UFO i dziwnych energii będą także informacje o projekcie KONTAKT, w tym przede wszystkim wiadomości w tej sprawie od naszych czytelników. Zapraszamy wszystkich interesujących się największymi tajemnicami wszechświata tego dnia o 20.00 na pokład okrętu Nautilus!

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z POCZTY DO FN: [...] Mimo ogromnego konsumpcjonizmu i materializmu tej planety coś jednak pomału rusza sie w kwestiach nie tyle nawet ekologii co oszczędzania jej i jej zasobów. Coraz więcej firm producentów AGD czy środków piorących wskazuje na sposoby 'oszczędzania' środowiska....zwracana coraz częściej jest uwaga czy to w artykułach czy reklamach na albo danie drugiego życia ubraniom (sprzedaż na różnych platformach, przekazywanie ich innym) albo o odpowiednie dbanie o ubrania tak by służyły...

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 18 luty 2021 04:26 | 13.02.2021 roku około godziny 18 w miejscowości Okonek spędziłem czas z rodziną przy ognisku. Niebo było czyste gwiaździste. W pewnym momencie na niebie pokazała się jasnozielona długa łuna światła i zamierzała w stronę ziemi. Nie był to meteoryt czy bolid. Znam te zjawiska . To coś weszło w atmosferę zbyt wolno i w pewnym momencie wygasło bez płomieni i dymu. W ostatnim momencie udało mi się zobaczyć czarny obiekt który leciał dalej. Przez ułamek sekundy i zniknął . Widzieliśmy to wszyscy. Każdy...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 19 stycznia 2021 | Witam - Panie i Panowie… jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie! Takimi słowami ostatnio rozpocząłem wirtualny wykład w sieci (mała fucha na boku) dla pracowników jednej z firm w ramach ‘szkoleń w sieci’. W zasadzie zabrzmiało to jak żart, bo przecież ktoś na naszej planecie musi być bardziej szczęśliwy niż ja, ale potem już po zakończeniu wykładu zacząłem długo o tym myśleć i doszedłem do...

czytaj dalej

FILM FN

UFO PODCZAS BURZY - BRAZYLIA 2021

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.