Dziś jest:
Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Wielkim celem życia jest doznanie - aby czuć, że się istnieje, choćby nawet cierpiąc. To jest ta nienasycona próżnia wciągająca nas w grę, walkę, wędrówkę...
/George Byron/

Komentarze: 70
Wyświetleń: 7698x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 9 maj 2017 11:50   
Autor: FN, źródło: FN   

WSZYSCY MODLĄC SIĘ WYMIENIAJĄ TO SŁOWO

Zdarza się, że nasi czytelnicy naprawdę stawiają nas w trudnej sytuacji, gdyż... nie wiemy nawet, jak się do sprawy odnieść. Przykład? Z naszej poczty.


To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Słowo "Amen". Czy powinniśmy je wykorzystywać w modlitwach oraz czy przypadkiem nieświadomie chrześcijanie nie czczą pogańskiego Boga?

Witam

 Zacznę od tego, że nie wiem czy jest to temat który należy do kręgów zainteresowań fundacji. Niemniej jednak myślę, że temat ten jest na tyle ciekawy iż warto się z nim chociaż zapoznać. Zatem do rzeczy… Od pewnego czasu jest pewna sprawa która nie daje mi spokoju, a mówiąc konkretnie chodzi tu o słowo „amen”.

 

Samo słowo „amen” jest powszechnie stosowane podczas modlitw w religii chrześcijańskiej oraz w judaizmie. W języku hebrajskim słowo to znaczy: „niech się tak stanie”, „na pewno”, „wierność”.  Niestety jednak słowo „amen” ma jeszcze co najmniej trzy alternatywne znaczenia, a każde z nich jest ściśle powiązane z tradycjami pogańskimi:

 Amon/Ammon/Amen – starożytny Bóg z mitologii egipskiej, którego siedziba znajdowała się w Tebach. W pewnym momencie jego „ważność” w Egipcie wzrosła to tak dużego poziomu, że jako Amon-Ra lub też Amen-Ra został wyniesiony do rangi najwyższego bóstwa tj. RA.

 Amon/Amen - Demonologia, a mówiąc konkretniej Goetia, przedstawia go jako siódmego demona na liście 72 wymienianych w tym właśnie grimuarze. Pod swoją kontrolą ma on 40 legionów duchów, a pojawia się pod postacią ziejącego ogniem wilka z ogonem węża lub też pod postacią człowieka z głową kruka.

  Przedstawiona jakiś czas temu przez Antona’a Szandor’a LaVey’a  lista imion szatana, zawiera imię Amon/Amen.

 Informacji na temat Amena można by tu podać jeszcze wiele, jednak nie chce zanudzać osoby która w tej chwili to czyta, tym bardziej że sedno sprawy zawarłem w trzech wyżej wymienionych punktach.

 Na koniec przytoczę tutaj jeszcze bardzo istotny w tej sprawie fragment pisma świętego:  „Przestrzegajcie wszystkiego, co wam powiedziałem, a imienia bogów obcych nie wymieniajcie, by nikt nie słyszał ich z ust waszych.” – Ksiega Wyjścia 23:13

Jeśli więc słowo „Amen” jest imieniem Boga, to teoretycznie całe środowisko chrześcijańskie łamie nakaz wydany w tym fragmencie przez samego Jahwe.  Mamy tu zatem konflikt oraz sprzeczność która wynika z dwuznaczności słowa „amen”.

Pytanie brzmi: czy powinniśmy więc wykorzystywać słowo „amen” podczas modlitw i czy przypadkiem nie jest tak, że używając tego słowa jakby „przekierowujemy” ową modlitwę właśnie do Amena, a co za tym idzie – nieświadomie oddajemy się kultom pogańskim?

Warto też zwrócić uwagę na pewne praktyki kościelne, gdzie np. ksiądz wypowiada słowa typu: „Chwalmy Pana!”, na co zgromadzeni wierni odpowiadają: „Amen!”.

 Z wyrazami szacunku Marcin Cz. [dane do wiad. FN]

 

Komentarze: 70
Wyświetleń: 7698x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 9 maj 2017 11:50   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (70)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3 4

Wt, 20 cze 2017 22:12 | ocena: -1

riki | Gość

Amen (z hebr. אמן amen – „niech się stanie”, „wierność”, od rdzenia amint – był mocny) – judaistyczna i chrześcijańska uroczysta formuła kończąca i zarazem potwierdzająca modlitwę lub hymn, także w tekstach biblijnych. Słowo „amen” jest także używane jako zwrot w rodzaju „niech tak będzie”. (wiki i inne źródła)

Wt, 30 maj 2017 22:53 | brak oceny

wąs | Gość

@Paweł, bredzisz.

"Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem."

Nie, 28 maj 2017 22:32 | brak oceny

Jan | Gość

Więc -amen to słowo Które kończy to co się zaczęło
w dziejach ludzi .Na początku Było słowo Bóg stworzył
Homo Sapiens czyli ludzi i jako Pierwsi byli w imię Ojca, Syna ,
Ducha , Świętego i Amen i to jest koniec Ludzkości
Począwszy od Gigantów jako żyli. Ojca a kończąc na ludziach
Niskiego wzrostu .Amen Myślę ze to my jesteśmy tym przed
ostatnim ogniwem.

Śr, 24 maj 2017 16:45 | brak oceny

wąs | Gość

Poganie nadają imiona swoim fałszywym bogom, jakieś Jahwe itd. Bóg prawdziwy nigdy nie podał swojego imienia. Nawet nie wiemy czy w ogóle ma imię.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 25 maj 2017 18:14 | brak oceny

Paweł | Gość

@wąs, Jahwe jest imieniem własnym boga Izraela, którym sam się przedstawił ludziom w Księdze Wyjścia.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 30 maj 2017 23:08 | brak oceny

wąs | Gość

@Paweł, bredzisz. Bóg nazwał się Pan i od razu zdementował bzdury o Jahwe.

"Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem."

Sob, 13 maj 2017 22:22 | ocena: + 4

promagna | Załogant

@dziad_jag

cyt. "Napisałeś kiedyś bardzo ładnie o różnych skalach zjawisk, i dlaczego nie wszystko widzimy. A teraz sam łamiesz swoje zasady i ze skali mikro wyciągasz wnioski do skali makro."

Nic nie łamię. Pomiędzy skalą mikro, a makro jest wymiar fraktalny równy w przybliżeniu 10^12

Sob, 13 maj 2017 19:56 | ocena: + 3

promagna | Załogant

@dziad_Jag,

Sam Paweł był ochrzczony wodą, a opowiastka rajska to rzeczywiście inna para kaloszy. W tamtych czasach ludziska we wszystko wierzyli, szczególnie w sprawy nadprzyrodzone. Jezus był taką osobą nadprzyrodzoną, bo żaden zjadacz podpłomyków nie czynił cudów.

Sama mitologia rzymska jest dobrym przykładem konglomeratu prawdy i bajecznych opisów. Tak, więc opis rajskiej opowiastki mógł być w podobnym nurcie przekonań, choć w przypadku jabłka i węża mam odrębny pogląd.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 maj 2017 20:12 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

@promagna, Coś Ci się pomyliło przyjacielu. Paweł jako 100 % Żyd był "ochrzczony nożem"że się tak niesmacznie wyrażę. Żydzi nie znali chrztu z wody.( Jan Chrzciciel był tu prekursorem. ) Dlatego miał takie opory przed włączeniem chrztu do swej teologii. No ale wiadomo...Vox populi - vox dei!

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 maj 2017 20:37 | ocena: + 4

promagna | Załogant

@dziad_Jag,

Może piszemy o dwóch różnych Pawłach z Tarsu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_z_Tarsu#.C5.BByciorys

Czw, 11 maj 2017 22:21 | ocena: + 1

christi | Gość

ulepimy dzis bałwana -spadł snieg na początku maja a bałwan to była dawna nazwa bożka.Dzieci lepiąc bałwana czczą bożka skoro wypowiadając słowo "amen" czcimy amona.Myslę że należy poczytać co mówili na ten temat mistycy mający bliższe związki z Bogiem,typu o.Charbel,Gloria Polo....

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 maj 2017 13:26 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

@christi, Bałwan ma pochodzenie perskie ( dzisiaj pahlewan). I znaczył pierwotnie bohater, ale też głupiec. Ciekawa dwoistość znaczenia. Słowianie przechowali tylko znaczenie pejoratywne

Czw, 11 maj 2017 20:42 | ocena: + 1

promagna | Załogant

@dziad_Jag,

Szczerze mówiąc nie wiem, jak to było z Pawłem z Tarsu. Czy rzeczywiście było tak, jak piszesz? Nie wiem, zresztą nie tylko ja nie wiem. Natomiast w pięcioksięgu jest opis odejścia człowieka od BOGA. Zostało to potraktowane i nazwane, jako grzech pierworodny. Księga rodzaju była napisana znacznie wcześniej, niż urodził się Paweł z Tarsu,

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 maj 2017 13:50 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

@promagna, Paweł nie był byle kim; kształcił się u Gamaliela(!) więc znał Torę na wyrywki. W jednym z listów wprost pisze, że nie pamięta by kogoś chrzcił. Natomiast grzech pierworodny to pomysł chrześcijański. W judaizmie nie ma żadnego znaczenia. Mówi się Kościół Jezusowy...Fundamenty Kościoła stworzył Paweł a nie Jezus. Co do samego chrztu...Trzeba było zmienić jego podstawę ideologiczną. Pierwotnie było to odrodzenie przez śmierć (symboliczną oczywiście) Dlatego pogański chrzest polegał na zanurzeniu z głową. Paweł połączył chrzest z rajską opowiastką. W miarę jak KK posuwał się na północ i pojawił się problem chrzczenia niemowląt,trzeba było zrezygnować z zanurzania. A dlaczego chrzczenie niemowląt? Ponieważ trzeba było czymś zastąpić kaszę dla Rożanic; pogański obrzęd dla przebłagania bogiń losu (greckie Parki). Z upływem wieków KK chłonął pogańskie święta i obrzędy. Zmieniali się bogowie- ale rdzeń pozostawał.

Czw, 11 maj 2017 14:28 | brak oceny

promagna | Załogant

@suza,

Wielu ludzi popełnia podstawowy błąd odnosząc własne postrzeganie świata do własnej skali pomiarów. Dla kogoś kto ma przeciętnie 170 cm wzrostu nie jest ważna skala w tysiącach kilometrów, chyba, że podróżuje samolotem. Tak samo jest w drugą stronę. Nie mamy wzrostu 170 nanometrów, więc nie jest nam potrzebna taka skala do postrzegania świata, aby odmierzać w tej skali własne kroki. Niestety ta rzeczywistość jest fraktalna i emergentna, choć nauka oficjalnie nie ma na to dowodów, natomiast są już poszlaki. Naukowcy za to mają dowód na to, że istnieje globalna skalowalność mająca swoją podstawę w rezonansie protonowym, a to jest już duży skok wiedzy w stronę emergencji.

To co napisałem odnośnie węża i jabłka, to zapewniam Cię, że w skali makro i mikro istnieją analogie, które odnoszą się do tego, co mamy w naszej skali. W naszej skali rzeczywiście jemy jabłka, jak i mamy węże na łąkach i w lasach. Zrozumienie czym jest wąż i jabłko odnosi się do innych skal, a tym bardziej do skali mikro, bo każda babka nosi to w jajnikach.

Odnoszenie tych spraw do demonów, czy szatana jest odniesieniem się do naszej skali. W skali makro wygląda to dość niestandardowo, bo tego nie widać gołym nieuzbrojonym okiem. Dlatego nie widzisz szatana, a widzisz płaską Ziemię. Ta sama sytuacja jest ze światem mikro.

Czw, 11 maj 2017 00:06 | ocena: + 1

de press | Gość

niech ta pani zadzwoni do wyroczni toruńskiej RM i po magicznych słowach o wiecznej dziewicy zada pytanie,oraz zastosuje się do odpowiedzi wyroczni

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3 4
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Najbliższy czat z FN

Ostatnie miesiące przyniosły falę fantastycznie ciekawych informacji związanych ze zjawiskiem UFO z terenu Polski. Kilka z nich zaprezentujemy w LIVE-STREAM z pokładu okrętu Nautilus. Rejs rozpocznie się już 2 lipca o godzinie 20.00 Zapraszamy!

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z POCZTY DO FN ... [...] Jestem chlopakiem w wieku 15 lat mam pewna zagwozdke. Czasem podczas zwyklych przypadkowych czynnosci mam takie odczucie, że cały świat spowalnia moje ruchy są wyjątkowo szybkie, ale jednoczesnie moje mięśnie sa spięte a moje ruchy bardzo precyzyjne i opanowane. To trwa kilka sekund ale ja odczuwam jakby to byla minuta. Z czym to sie może wiazac? Czy moge to samowolnie wyzwalać? [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 19 cze 2018 08:02 | Na razie zgłosił się do nas jeden świadek tego zdarzenia - mieszkanka miejscowości Świecie. Był 16 czerwca 2018 roku, godzina-  jak ocenia świadek - 23.15, kiedy nagle na niebie zauważyła grupę dziwnych dziesięciu obiektów o złotej barwie, która tworzyła na niebie formację w kształcie łuku. Czekamy na kolejnych świadków! Więcej na temat obserwacji w dziale RELACJE w serwisie ufologicznym FN, czyli www.emilcin.com  .... .... .... .... ...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 3 czerwca 2018 | Ostatnio mój znajomy zapytał mnie, jakie mam hobby. Po chwili namysłu odpowiedziałem, że pasjonuje mnie znajdowanie odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie może sobie postawić kiedykolwiek człowiek. Kolega pokręcił tylko głową z niedowierzaniem i był bardzo zdziwiony, jak można tak „tracić czas na bzdury”…

czytaj dalej

FILM FN

OBSERWACJA UFO NAD MIEJSCOWOŚCIĄ ŚWIECIE - 16 czerwca 2018, godzina 23:15

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.