Dziś jest:
Czwartek, 27 lutego 2020

Albert Einstein nie miał racji wypowiadając słynne zdanie o dowodzie na to, że istnieją obce cywilizacje, bo przecież zagadkowo milczą. Gdzie popełnił błąd? Otóż nie jest to wcale jedyny dowód.
/Jaime Maussan, meksykański dziennikarz i badacz UFO/

Komentarze: 4
Wyświetleń: 21674x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 21 luty 2010 00:02   
Autor: Władimir Łagowskij, źródło: www.kp.ru   

Jak mogą wyglądac mieszkańcy innych planet?

Ostatnimi czasy nasz stosunek do hipotetycznych mieszkańców innych planet stał się znacznie bardziej poważny. Jeszcze jakieś 15 lat temu większośc uczonych wyśmiewała wszelkie wzmianki o kontaktach z obcymi. I udowadniali, że w niezmierzonych przestrzeniach kosmosu nikogo oprócz nas nie ma i być nie może. Koronnym argumentem był brak planet wokół gwiazd znajdujących się w stosunkowo niewielkiej odległości od naszego Układu Słonecznego. A nawet, jeśli planety towarzyszyłyby innym, bardziej odległym gwiazdom, to w sumie nie miało to wielkiego znaczenia. Wysłany sygnał przemierzający przestrzeń kosmiczną z prędkością światła i tak dotarłby do  potencjalnego adresata po setkach, albo tysiącach lat.

Obecnie obserwujemy znaczącą zmianę w podejściu do problemu życia na innych planetach. Rozpatrywane są możliwości, że w przedziale 5 do 30 lat świetlnych od nas może istniec inteligentne życie.  W tej odległości od Ziemi znajduje się około 130 gwiazd. Także najbliższy znany nam system Alfa Centauri, składający się z trzech gwiazd być może jest takim miejscem.  
W zeszłym roku rozpoczął pracę nowoczesny teleskop orbitalny „Kepler”, przystosowany do poszukiwania planet w innych systemach gwiezdnych. Według prognoz, kwestią czasu jest odnalezienie przez niego planety, bliźniaczo przypominającej Ziemię. Analizy wykonane na Uniwersytecie w Genewie powinny być poważnie brane pod uwagę, gdyż ta sama grupa naukowców kilkanaście lat temu znacznie przyczyniła się do odkrycia pierwszych egzoplanet.
 
W roku 1974 radioastronomowie przesłali pierwszy sygnał przeznaczony dla kosmitów. Odpowiedzi do tej pory nie ma, chociaż „bracia w rozumie”, zamieszkujący w odległości do 12 lat świetlnych byli by w stanie już nam odpowiedziec. Ale milczą. Być może, nikogo tam nie ma lub też z jakiś powodów,  obcy nie chcą się ujawnic. A może są na dużo niższym poziomie rozwoju…
 Pytanie, jakie się nam wszystkim nasuwa, to jak mogą wyglądac mieszkańcy innych planet.
- Po pierwsze, na pewno lubią mięso – mówi biolog z NASA. Drapieżniki są bardziej rozwinięte intelektualnie od roślinożerców. Mają lepiej rozwinięte mózgi. Dodaje jeszcze, że jeśli nastąpi kontakt między przedstawicielami obcych planet, to z tamtej strony, będą to istoty mięsożerne lub wszystkożerne, jak ludzie.
 
 Przypuszcza się, że kosmici są w stanie wysyłac i odbierac radiosygnały lub też posługują się techniką laserową. Albo też posiadają jedno i drugie. Do osiągnięcia wysokiego poziomu technologicznego sam intelekt nie wystarczy.
Nas ludzi pcha na drodze postępu fakt, iż jesteśmy istotami społecznymi. Potrafimy współpracowac. Podobne cechy powinni posiadac mieszkańcy innych planet, którzy osiągnęli odpowiednio wysoki poziom techniczny. Niekoniecznie jednak takie społeczeństwo musi być podobne do tego co wytworzyła ludzkośc. Może na przykład bardziej przypominac organizacyjnie kolonię termitów.

Wygląd zewnętrzny istot z innych planet od dawna jest przedmiotem licznych spekulacji. Niektóre pomysły wyglądają na niedorzeczne. Chociaż i na naszej Ziemi inteligentne mózgi są „opakowane” w różnorodne kształty – delfinów, papug, wron, ośmiornic i kalmarów. Teoretycznie, każdy miał szanse na dalszą ewolucję. Istnieje także hipoteza, że w sprzyjających warunkach wyższa inteligencja mogła rozwinąc się u niektórych gatunków dinozaurów.

Przeważa jednak przekonanie, że obcy chociaż trochę, ale jednak powinni przypominac istoty ludzkie. Na Ziemi, w procesie ewolucji pojawiały się wiele razy i niezależnie od siebie: oczy, serca, kończyny, sierśc,  itp.   
 Można także przypuszczac, że jeśli planeta obcych posiada podobne parametry jak Ziemia, to i sami jej mieszkańcy będą się charakteryzowali pewnym podobieństwem do nas.

 Przedstawiciele technologicznie rozwiniętych cywilizacji nie mogą raczej życ w swoim oceanie jak nasze ośmiornice czy też kalmary. Postęp cywilizacyjny nie może się odbyc bez pewnych  koniecznych etapów, jak na przykład opanowanie posługiwania się ogniem. Także radio pod wodą nie zadziała.
O tym, że kosmici to nie tylko bracia, ale nawet „bliźniacy w rozumie” nie wątpią nawet w Watykanie. Już wielokrotnie dawano do zrozumienia, że wiara w istnienie cywilizacji pozaziemskich i wiara w Boga nie są ze sobą sprzeczne. To po pierwsze, a po drugie – Bóg jest jeden dla całego Wszechświata.  

 
Co zrobic, gdy odnajdziemy inteligentne życie w Kosmosie?
Jak napisano w czasopiśmie „Nature”, biolodzy i astronomowie nie mają planu postępowania w takim przypadku. Pojawiają się liczne problemy etyczne i prawne. Należy więc stworzyc pewien kanon postępowania na taką ewentualnośc.
Odpowiednie instrukcje posiadają jedynie eksperci pracujący przy programie SETI. Mają przechwycic sygnał, dokładnie przeanalizowac otrzymane dane i przekazac je opinii publicznej. I nie spieszyc się z odpowiedzią…
 - Plan postępowania powinien zostac przyjęty na poziomie ONZ – stwierdził Martin Dominik, astrofizyk z University of St.Andrews z Wielkiej Brytanii. I dodał – istnieje możliwośc ataku ze strony obcych. Bowiem życie na innych planetach może być tak samo jak i na Ziemi, związana z przemocą.
 

Komentarze: 4
Wyświetleń: 21674x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 21 luty 2010 00:02   
Autor: Władimir Łagowskij, źródło: www.kp.ru   


Komentarze (4)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Wt, 8 maj 2012 22:11 | brak oceny

Gość | Gość

Jak czytam te brednie o wysyłaniu sygnałów w kosmos z ziemi do obcych to mnie szlak trafia. A skad wiadomo czy ONI maja odbiorniki tych waszych sygnałów? Może maja inne technologie a ziemianie to dla nich powoli w technice postepujace "robaczki". Wysyłać nalezy pojazdy bezzalogowe ma wszystkie strony świata z informacja o ziemi, ale to i tak nie gwarantuje ustalenia naszej pozycji we wszechświecie. A może nie warto tego czynic bo nie wiadomo jakie maja zamiary wobec takich jak my ziemianie. Wierze, że istnieje zycie we wszechświecie, ale marne szanse na ustalenie skad pochodza.

Wt, 13 wrz 2011 18:45 | ocena: + 1

Czlo - wiek | Gość

Świat i wszechświat to różnorodność... Możliwości zatem jest wiele... Już na naszej planecie widać jak rożni jesteśmy od siebie, jak różnie interpretujemy naszą rzeczywistość... Ta różnorodność jest nieprzypadkowa... i przypadkowa... i to też jest ciekawe... W wyniku różnorodności dostrzegamy wielość i wszechstronność, wielowymiarowość... itd.,. Uczymy się.
Czasami tak sobie myślę..., że w warunkach naszej planety mamy możliwość przygotowania się do bytowania we wszechświecie..., że jest to proces... naszej przemiany...Tu gdzie jesteśmy czas inaczej płynie. Jednak dla samego kosmosu czas ten nie ma znaczenia. To my tu w wyniku praw fizyki i materii ulegamy iluzji o tym co się dzieje tak naprawdę we wszechświecie. A tam prawdopodobnie istnieją cywilizacje stare i nowe, istoty są tam różne pod względem wyglądu od istot przezroczystych do masywnych, inne zachodzą zjawiska, nieznane nam jeszcze..., inna fizyka..., inna czasoprzestrzeń... Inne podejście do rzeczywistości warunkowane innymi warunkami w systemie słonecznym... i nie tylko. Inne zależności, inne wartości. To może przerażać... raczej ze względu na inność. Dlatego mamy dojrzewać, przejść proces dojrzałości by móc się skontaktować z tą innością. Zresztą może być i tak ,że niektórzy wcale nawet nie szukają z nami kontaktu. Może być tak, że tylko podobni do nas mogą poszukiwać z nami kontaktu..., jednak może być jeszcze inaczej...

Sob, 23 kwi 2011 08:59 | brak oceny

majkel1992 | Załogant

Moim zdaniem mieszkańcy innych planet czy światów to tylko bakterie,mikroby lub pierwotniaki
oczywiście możliwe jest też życie istot humainodalnych.Ale takich planet na których jest życie z
pewnością jest wiele

Pon, 9 sie 2010 14:47 | brak oceny

uookie | Gość

myślę, że jest błędem stawianie tezy, że kosmici powinni być człekokształtni. po pierwsze na ewolucję (w sensie kształtowania się fizycznego organizmu) ma wpływ, jak to zostało powiedziane, otoczenie. wystarczy trochę inna siła przyciągania, gęstość powietrza (czy innych gazów) aby organizm wyglądał zupełnie inaczej. co jeśli jakaś inną planetę pokrywa jedynie woda i nie ma tam stałego lądu. jak inna od ludzkiej musiałaby być cywilizacja powstała pod wodą!

po drugie na rozwój organizmu mają jego zdolności manualne. mam małego kota, który ciągle wszystko gryzie. pyszczkiem odżywia się, bawi i komunikuje. gdyby koty stworzyły cywilizację, pierwsze narzędzia wytwarzałyby zębami, bo ich łapki do niczego się nie nadają. w toku tego rozumowania, oczy kota schodziły by coraz niżej ku nasadzie czaszki, aby umożliwić zwierzęciu wgląd na przetrzeć tuż przed pyszczkiem; wyłupiaste oczy na jakiś może różdżkach, jak u ślimaka.

już nawet nie chcę dodawać, że obca kultura mogła narodzić się ze świata roślinnego. myślę, że to nadawanie obcym fizycznych cech ludzkich wynika z samozachwytu autorów tych nadawań. więcej pokory przed nieskończonością wszechświata.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Źródłem nowego koronawirusa mogą nie być Chiny - uważa jeden z wiodących chińskich epidemiologów. Według najnowszych danych, w Chinach z powodu koronawirusa zmarły 2744 osoby. Zakażonych jest prawie 78 i pół tysiąca.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 25 luty 2020 19:27 | Dzień dobry dzis o godz 19.30 w Szczecinie przy ul. Iwaszkiewicza zaobserwowałam coś takiego , wysylam zdjecie bo gwiazdą to raczej nie jest . Jeżeli możecie mi to Państwo wyjaśnić proszę o odpowiedź .Pozdrawiam [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Czwartek, 26 grudnia 2019 | Tragedią naszej planety są religie, gdyż religia opiera się na wierze, a sprawy związane z duchowością są wiedzą. Ale i tak jest gorzej, gdyż dogmaty głównych religii są całkowicie fałszywe i przekonują ludzi, że Ziemia jest tylko przystankiem w drodze do raju.

czytaj dalej

FILM FN

OBIEKT UFO OBOK STACJI ISS - luty 2020

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.