Dziś jest:
Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten kto podąża sam, znajdzie się w miejscu do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł.
Albert Einstein

Komentarze: 17
Wyświetleń: 20011x | Ocen: 21

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Sob, 11 luty 2017 22:45   
Autor: FN, źródło: FN, Gazeta Krakowska   

CYROGRAF Z DIABŁEM? TO MOŻE BYĆ DUŻO WIĘCEJ NIŻ TYLKO ‘LEGENDA’

Od lat ostrzegamy ludzi przed wszelkimi zabawami w wywoływanie duchów, gdyż jest to igranie z ogniem i otwieranie drzwi, przez które może wejść w nasze ciała czyste zło. Podobnie potępiamy wszelkie zakupywanie magicznych symboli, a zwłaszcza próby uprawiania tzw. magii. Ciekawe, że nasze stanowisko praktycznie w 100 procentach pokrywa się z tym, co mówią kościelni egzorcyści. Stoimy tutaj z nimi w jednym szeregu, choć oni pewnie nie zdają sobie z tego sprawy, że Fundacja Nautilus mówiąca o reinkarnacji, podróżach w czasie, duchach i UFO nie jest „drugą stroną barykady”, ale stoi z nimi ramię przy ramieniu… ale to taka ciekawostka na marginesie.

Ludzie zachwyceni ciemnymi symbolami, upiornymi postaciami z ich ukochanych książek, gier komputerowych czy filmów nieświadomie przyciągają do siebie energie, które są w stanie skutecznie rozbić nie tylko ich życie, ale także życie ich rodzin i przyjaciół. Potem są zdziwieni, że ciągle po ich głowie chodzą "myśli samobójcze"...

Na pokład okrętu Nautilus dotarł właśnie wywiad z księdzem egzorcystą Janem Gierlakiem. Przeczytaliśmy go w Bazie FN z ogromnym zainteresowaniem i choć może brzmi to dziwnie, ale… podpisujemy się pod każdym słowem. Widać, że jego obserwacje wynikające z własnym doświadczeń obcowania z osobami opętanymi praktycznie pokrywają się z naszymi. Pojawia się tam jeden wątek związany z tematem nigdy (!) nie poruszanym w serwisie FN, czyli tzw. cyrografu z diabłem.


I możecie nam wierzyć – podczas czytania tego fragmentu wywiadu nawet przez chwilę nie pojawił się na naszych twarzach uśmiech… bo sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać po lekturze przygód pana Twardowskiego.


Twardowski to bohater wielu legend. Ta najbardziej znana głosi, że zaprzedał duszę diabłu w zamian za powodzenie w życiu i znajomość magii. Chciał jednak przechytrzyć diabła i do podpisanego cyrografu dodał zapis, że ten może zabrać jego duszę jedynie w Rzymie. Twardowski postanowił oczywiście, że nigdy nie pojedzie do tego miasta. Diabeł miał go jednak dopaść w karczmie Rzym.Poniżej wywiad z ks. Janem Gierlakiem opublikowany w Gazecie Krakowskiej.


Egzorcysta ostrzega: Nawet dziecko może zawrzeć cyrograf z szatanem

Rozmawiamy z ks. Janem Gierlakiem, egzorcystą, który dzieli się swoim doświadczeniem ze złymi duchami, podpowiada, jak z nimi walczyć, gdzie szukać pomocy.

 Czy każdy kapłan może zostać egzorcystą?

 Nie. Są przepisy, które określają bardzo dokładnie, kto może zostać powołany do tej funkcji. Biskup po rozeznaniu, wyznacza księdza do takiej posługi.

 Skąd biorą się opętania?

 Opętanie to kwestia mniej czy bardziej świadomego wyboru. Każdy ma prawo go dokonać: wybieram życie z Bogiem albo zawierzam szatanowi.

 Cyrograf? Jak u Twardowskiego?

 Tak. Jakkolwiek to zabrzmi, również w dzisiejszych czasach można zawrzeć pakt z diabłem, ustnie albo pisemnie.


 Spotkał się ksiądz z takim paktem?

 Tak. Choćby wtedy, kiedy przyszli do mnie rodzice nastolatka, który pojechał na wakacje, na kolonię. Któryś z kolegów przyniósł taką „nowinkę”. Chłopak podpisał dosłowną deklarację, że wyrzeka się Boga i oddaje swoje życie szatanowi. Do tego dopisał całą listę życzeń, które do niego kierował.

 Może to był po prostu wygłup?

 Koledzy podpowiedzieli, a on poszedł za stadem. Tylko czy wygłupem można nazwać konkretne rzeczy, których oczekiwał w zamian? Poza tym w świecie złych duchów nie ma zabawy. Z czasem dochodzi do całkowitego zniszczenia takiej osoby. Wielu wydaje się, że można być bezpiecznym, oddając życie szatanowi. Nic bardziej mylnego. Kiedy człowiek zawrze pakt z szatanem, to jest przez niego znienawidzony. Nie ma przyjaźni z diabłem. Skądś jednak biorą się powody takiej postawy. Słaba wiara i patrzenie na Boga jak na maszynkę do spełniania naszych życzeń. Człowiek o silnej wierze nie ucieka się do szukania pomocy u demonów, bo dzisiaj akurat Bóg jakoby nie wysłuchał jego próśb. Nie szuka oparcia w innych rzeczywistościach. Zapominamy o tym, że to my jako wierzący mamy spełniać, co Bóg chce, a nie odwrotnie. Wielu zachowuje się czasem tak, jak dziecko, które ma w ręku joystick, z którego pomocą chce kierować Bogiem: tu bądź, to mi załatw, tak zrób. A to tak nie działa…

 I wtedy przychodzą podszepty Złego: zostaw Boga, a ja ci załatwię szczęśliwe życie?

 Często. Zaczyna nam się wieść po myśli człowieka, wszystko idzie jak po maśle. Tylko jeszcze wtedy nie zdaje sobie sprawy, że powodzenie będzie miało swoje konsekwencje. Sięga po moce, nad którymi nie jest w stanie zapanować, za to one doskonale panują nad nim.

 Tylko jak, w XXI wieku powiedzieć ludziom, że szatan istnieje…

 Tak samo, jak we wszystkich stuleciach, które są za nami. On nie zniknął. Jest i śpi, działa. Te wszystkie talizmany, amulety, horoskopy, wróżby, tarot to taka forma ubezpieczenia się. Z wielu stron można słyszeć reklamę i zapewnienia: noś pierścień Atlantów, krzyż Nerona, a będzie ci się wiodło. Co więcej, takim zapewnieniem towarzyszą opowieści, jakoby ów pierścień ocalił kogoś z katastrofy, dajmy na to samolotu, podczas gdy dwieście innych osób zginęło. Gdy słabnie wiara, człowiek szuka czegoś, o co może oprzeć swoje życie. Coraz częściej dzieci zarażane są okultyzmem, a mentalność kształtowana jest przez magię i spirytyzm. Spotkałem niedawno dzieciaki w zerówce, które miały na szyjach takie właśnie talizmany. Gdy zapytałem, co to, z rozbrajającą szczerością odpowiedziały, że to indiański łapacz snów. Ponoć miał sprawić, że nie będą miały sennych koszmarów. Mama im dała.

 Na pewno nie miała przy tym złych intencji.

 Owszem. Zamiast pobłogosławić dzieci przed snem, znalazła im talizmany. Na jeden problem nałożyła drugi. Jestem daleki od demonizowania, nie twierdzę, że te dzieci zaczną modlić się do szatana. Trzeba mieć natomiast świadomość, że jego działanie zaczyna się od takich właśnie małych rzeczy. Przykład pierwszy z brzegu - kilka dni temu przyszli do mnie rodzice chłopca, który w prezencie dostał grę. Na pudełku jest opis, że zawiera ileś tam kart z zaklęciami, ileś z magicznymi życzeniami, dodatkowymi życiami. Gra z gatunku fantasy.

 Jakich wiele dzisiaj.

 Zgoda. Nie twierdzę, że z tego pudełka wyskoczy diabeł z rogami i ogonem, ale w ten sposób otwieramy dzieciom drzwi do świata magii, a to zaczyna być naprawdę niebezpieczne.

 Przecież wszyscy wychowaliśmy się na bajkach. O złych czarownicach i dobrych wróżkach!

 Tylko te nasze bajkowe wróżki nie używały zaklęć przypisanych okultyzmowi i czarnej magii.

 Aż boję się zapytać o Harrego Pottera…

 No właśnie. Harry Potter.

 Jak to jest, że w świecie, gdzie dzieci unikają książek, tę czytają na potęgę? Co w niej złego?

 To, że to naprawdę szkoła magii. Złej, czarnej magii. Przywoływane tam zaklęcia, są dosłownymi, powziętymi z praktyk okultystycznych. Przypominam, że kropla drąży skałę.

 Skoro nie jest to tylko fikcja literacka czy po prostu scenariusz i zło istnieje, to jak je rozpoznać?

 Opętanie wiąże się z wielką niechęcią do wszystkiego, co związane jest ze sferą sacrum, co jest mu poświęcone - ludziom, przedmiotom, okolicznościom. Ta niechęć może ujawniać się na wiele sposobów. Osoby opętane mogą znać fakty z życia innych ludzi, których ci nigdy im nie ujawnili, mogą wiedzieć o istnieniu przedmiotów, o których nikt nigdy im nie mówił, czy pokazywał. Mogą mówić językami, których nigdy się nie uczyli. Są też bardziej spektakularne oznaki jak choćby nadprzyrodzona siła fizyczna. Każdy przypadek jest indywidualny.

 A egzorcyzmy?  Czy w rzeczywistości wygląda to tak, jak na filmach, z pluciem gwoździami, łamaniem mebli?

 Tak. Bardzo często, choć z klasycznym opętaniem miałem do czynienia kilka razy, natomiast zdecydowanie więcej razy miałem do czynienia z jak to nazywamy, dręczeniem przez złe duchy.

 Co to znaczy?

 Dręczony człowiek chciałby się modlić, ale nie może. Szatan chce, aby człowiek miał z tego powodu poczucie winy, gardził sobą, by zamknął swoje serce na pojednanie z Bogiem. Niszczy jego psychikę, która w konsekwencji wpływa na funkcjonowanie ciała. Czasem doprowadza do samobójstwa. Mogą pojawić się objawy chorób, które trudno diagnozować…

 No właśnie, gdzie jest granica pomiędzy opętaniem czy dręczeniem, a po prostu chorobą psychiczną?

 Granica jest cienka, ale trzeba pamiętać, że każdą chorobę psychiczną można przecież zdiagnozować. Na podstawie badań, objawów, obserwacji można ją opisać. Tego, co dzieje się z człowiekiem opętanym nie można ująć w ramy medyczne.

 Jak więc egzorcysta rozpoznaje, z czym ma do czynienia?

 Pierwsze pytanie, na które trzeba szukać odpowiedzi, dotyczy przyczyny takiego stanu człowieka, czy jest ona duchowa, czy psychiczna. Objawy mogą być identyczne. Jeżeli rozpoznamy przyczynę, można zastosować odpowiednie do niej środki. Każdy, kto chce iść do egzorcysty, powinien najpierw przejść konsultację psychiatryczną. Często bywa tak , że egzorcyzmy muszą iść w parze z leczeniem psychiatrycznym. Wielka odpowiedzialność jest zarówno po stronie psychiatry, jak i egzorcysty, który musi mieć doskonałe wyczucie, intuicję, ale i wiedzę, które pozwolą mu ocenić czy ma do czynienia z osobą chorą, czy też opętaną, udręczoną. Wielka jest też rola bliskich. Nie wolno bagatelizować sytuacji, gdy zauważamy zamykanie się w sobie czy poczucie beznadziei.

 Gdzie ratunek?

 Osoba dręczona musi przede wszystkim wyrażać wolę odwrócenia się od zła i musi walczyć. Modlitwa o uwolnienie jest wsparciem, zresztą każda modlitwa odmawiana z wiarą ma wielką moc. Na zasadzie - skoro zły duch chce udręczyć mnie, muszę tak postępować, by udręczyć jego. Z opętanymi jest trudniej. Wychodzenie z piekła, które sobie zgotowali, trwa czasem latami. Z tego wszystkiego wynika, że zło czyha na nas wszędzie, jest dookoła. To też błędne myślenie. Nie można popadać w skrajności, demonizować wszystkiego, co nas otacza. Można wpaść w depresję, gdy będziemy żyli z obsesją na punkcie zła. Diabeł rzuca w skrajności. Jedna skrajność to niewiara w istnienie i działanie szatana, druga skrajność to widzenie go wszędzie. Św. Jan Paweł II powtarzał, że wiara i rozum stanowią nieodłączną parę. Są jak skrzydła, na których się wznosimy. Ten, kto ma wiarę prawdziwą, nie boi się pytać i poszukiwać.

 Słowem, nie odrzuca rozumu.

 Rozum nie może być pozbawiony wiary, bo wtedy sam siebie stawia na miejscu Boga, sam tworzy prawdy, którymi się kieruje i sam wyznacza drogę, którą podąża. Potrzebujemy wiary żywej, opartej o świadomy wybór. Nie można pozostawać na poziomie wiary infantylnej.

 To znaczy?

 Tyle że z jednej strony niby ktoś wierzy, chodzi do kościoła, modli się co wieczór z całą rodziną, a jednocześnie pilnuje przestrzegania zabobonów: żeby czarny kot nie przebiegł drogi, unika decyzji 13 w piątek, idzie na egzamin z figurką słonia z trąbą do góry itp. Żyjąc pośród zła, żyjemy w Bogu. Miejmy świadomość bliskości Boga, uczmy się demaskować obecność Złego i nie szukajmy dodatkowego ubezpieczenia na szczęście poza Bogiem.

 Źródło: Gazeta Krakowska - Egzorcysta ostrzega: Nawet dziecko może zawrzeć cyrograf z szatanem

 

Nigdy na łamach serwisu FN nie ukazał się tekst o „cyrografach z diabłem”, gdyż bardzo łatwo narazić się na śmieszność. Ale musimy być uczciwi wobec samych siebie i czytelników – w naszym Archiwum FN są materiały mówiące o osobach, które coś takiego podpisały, po czym nagle znalazły się w ciężkim stanie opętania przez niewidzialny i bardzo zły byt!

To jednak i tak nic wobec tego, co dociera do nas od lat ze Stanów Zjednoczonych. Informacje przypominają scenariusze filmów typu horror klasy B, ale wiele osób pod imieniem i nazwiskiem przysięga, że takie historie nie tylko mają miejsce, ale potwierdzić może je na przykład policja! Materiały o tym, że w USA zapanowała moda na „podpisywania cyrografów z diabłem” zaczęły się pojawiać ok. dziesięciu lat temu.

Są to historie naprawdę stawiające człowieka do pionu i same opisy zajęły by chyba kilkadziesiąt stron, ale… aby trochę przybliżyć temat pokażemy film dokumentalny, który został nagrany przez nasz dział monitoringu mediów. Odcinek tej serii nosi tytuł „The Contract” czyli w tłum. na polski - „Cyrograf”. Występują tam prawdziwi ludzie (nie aktorzy!), którzy opowiadają autentyczną historię, która wydarzyła się w miejscowości Bowling Green (Kentucky, USA) w latach 1998-2004.

Jeśli ktoś ma chwilę wolnego, to naprawdę powinien obejrzeć ten materiał.

Komentarze: 17
Wyświetleń: 20011x | Ocen: 21

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Sob, 11 luty 2017 22:45   
Autor: FN, źródło: FN, Gazeta Krakowska   


Komentarze (17)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2

Wt, 27 kwi 2021 07:34 | ocena: + 1

LMona777 | Załogant

Jeśli pytam, poszukuję odpowiedzi, prawdy to znaczy, że wierzę? Bo już sama się gubię. Mam nieraz wątpliwości, ale ostatecznie zawsze wybieram Boga. Do złego czuję wstręt. Chciałabym być niezłomna w wierze, ale upadam. Chodzi mi o biblie, bo w Boga wierzę, ale nie tego bibliowego, tylko pełnego miłości, wyrozumiałego, z szacunkiem.

Sob, 13 maj 2017 13:34 | brak oceny

Pawelprzep | Gość

Podpisujcie gdzie chcecie to nanic bajki i tyle wiem bo sprawdzalem przez ostatnie 10lat jak na szatana to padaka az wstydzil by sie

Wt, 21 luty 2017 01:24 | ocena: + 3

poganin | Gość

Jahwe to demon, nauczył ludzi aby mówić o nim Pan, on o swoich wiernych mówi niewolnicy (biblia).
Księża to jego słudzy: Hoser, Rydzyk i inni. Uprawiają rytualne obrzędy pedofilskie, piją krew Pana i jedzą jego ciało. To jest opętanie!

Sob, 18 luty 2017 13:59 | ocena: + 6

tomasz | Gość

zabawne ilu ateistów w swojej ostatniej godzinie tak na wszelki wypadek proszą księdza :) przykład proszę bardzo Kiszczak, Jaruzelski żeby było swojsko. Kiedyś lata temu jeszcze w radiu zet w Nautilusie redaktor Bernatowicz miał audycję na temat Boga z całej audycji pamiętam jedno zdanie że radzieccy naukowcy doszli do wniosku że Bóg może istnieć. Może dało by się przypomnieć tę audycję ?

Śr, 15 luty 2017 21:49 | brak oceny

Franek | Gość

Śr, 15 luty 2017 14:09 | ocena: + 3

Toni | Gość

,,Osoby opętane mogą znać fakty z życia innych ludzi, których ci nigdy im nie ujawnili, mogą wiedzieć o istnieniu przedmiotów, o których nikt nigdy im nie mówił, czy pokazywał. " - no tak tak jak Ossowiecki lub Messing, ale żeby od razu wrzucać takich ludzi do worka pt. ,,opetanie"?

Kościół nie powinien wkładać wszystkich nurtów duchowych np.jogi i swych przeciwników religijnych do jednej grupy jako zło, które moze cię opętać.

Co prawda negatywne myśli, czy jakieś rytuały mogą przyciągać złe istoty, ale kościół nie ma monopolu na ustalanie co jest złe, a co nie.
Demony jako upadłe anioły pochodzą z tradycji judaistycznej, w Indiach Asury są przedstawiane jako złe bóstwa, a w innych kulturach są tylko różne istoty duchowe - z charakterem tak jak u ludzi - dobre i złe.
I co ciekawe np. przy opetaniu w Indiach woda święcona nie działa (niektórzy sugerują, ze po prostu owy duch nigdy nie znał tego pojecia, jest jakby z innej sfery kulturowej, za to boją się noży wadżra).

Śr, 15 luty 2017 01:54 | ocena: + 5

Bożydar Czemarmazowicz... | Gość

Najlepszą obroną przed opętaniami jest odrzucać w całości nie tylko Szatana, ale i wszystkich bogów, en bloc, całą religię z jej irracjonalnym sztafażem, domniemanymi tekstami, spisanymi przed nieznanych już dziś autorów w starożytności i od tego czasu wielokrotnie poprzekręcanymi w rozlicznych tłumaczeniach.
*
Tzw. opętania to prawdopodobnie nic więcej jak tylko ostra psychoza na tle religijnym. Ktoś przedawkował religię i rzuciło mu się na mózg. Dlaczego jakoś nie dotyka ona ateistów? Dlaczego ani ja ani nikt z moich ateistycznych krewnych i znajomych nigdy nie miał problemu z opętaniami, chociaż wedle wersji katolików stanowimy wprost zaproszenie dla Szatana? Ano dlatego, że obu mitologicznych przeciwników mamy tak samo za wytwór kultury, za klechdy i bajędy, a nie za byty realne.
*
I jeszcze jedno: ksiądz mówi "Rozum nie może być pozbawiony wiary". Rozum i wiara to antyteza, choćby księża cytowali wypowiedzi kościelnych intelektualistów i filozofów, którzy rzekomo "rozwiązali" ten problem już dawno. Nieprawda, nie rozwiązali - zagadali, ale nie rozwiązali. Wiara zaczyna się tam, gdzie rozum się kończy, bo wiara to przyjmowanie do wiadomości bytów niepopartych faktami i rozumowaniem, a więc jest z rozumem po prostu niezgodna. Powiem więcej: wedle pewnych poglądów i interpretacji (np. Sokrates) rozum/wiedza to dobro, a brak rozumu to zło. A więc dobrem jest odrzucanie nierozumowego, w tym religijnego, balastu. Złem - czyli metaforycznie Szatanem - jest brak rozumu, a więc przesądy, religia, diabły, egzorcyzmy, bodzy, księża, pierścienie Atlantów, różańce itd.

Wt, 14 luty 2017 21:04 | ocena: + 3

de press | Gość

ciekawe jak indianie po jakimś czasie odebrali tych nowych przybyszów z krzyżykami i ich sługami,czy nie jak diabły wcielone? może nasz uroczy egzorcysta by sie przydał ,zamiast przyczepiać się o jakieś snu łapacze

Wt, 14 luty 2017 20:29 | ocena: + 1

George | Gość

Gdzie podpisać?

Pon, 13 luty 2017 23:22 | ocena: + 3

dercol | Załogant

Mam pytanie do naszych kochanych ksiezy katolickich,jakim prawem Pan Bog jest wasza prywatna osoba,jak nie chodze do kosciola to jestem ateista?!!

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.