Dziś jest:
Sobota, 25 czerwca 2022

Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten kto podąża sam, znajdzie się w miejscu do którego nikt jeszcze wcześniej nie doszedł.
Albert Einstein

Komentarze: 60
Wyświetleń: 14583x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 9 maj 2017 11:50   
Autor: FN, źródło: FN   

WSZYSCY MODLĄC SIĘ WYMIENIAJĄ TO SŁOWO

Zdarza się, że nasi czytelnicy naprawdę stawiają nas w trudnej sytuacji, gdyż... nie wiemy nawet, jak się do sprawy odnieść. Przykład? Z naszej poczty.


To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Słowo "Amen". Czy powinniśmy je wykorzystywać w modlitwach oraz czy przypadkiem nieświadomie chrześcijanie nie czczą pogańskiego Boga?

Witam

 Zacznę od tego, że nie wiem czy jest to temat który należy do kręgów zainteresowań fundacji. Niemniej jednak myślę, że temat ten jest na tyle ciekawy iż warto się z nim chociaż zapoznać. Zatem do rzeczy… Od pewnego czasu jest pewna sprawa która nie daje mi spokoju, a mówiąc konkretnie chodzi tu o słowo „amen”.

 

Samo słowo „amen” jest powszechnie stosowane podczas modlitw w religii chrześcijańskiej oraz w judaizmie. W języku hebrajskim słowo to znaczy: „niech się tak stanie”, „na pewno”, „wierność”.  Niestety jednak słowo „amen” ma jeszcze co najmniej trzy alternatywne znaczenia, a każde z nich jest ściśle powiązane z tradycjami pogańskimi:

 Amon/Ammon/Amen – starożytny Bóg z mitologii egipskiej, którego siedziba znajdowała się w Tebach. W pewnym momencie jego „ważność” w Egipcie wzrosła to tak dużego poziomu, że jako Amon-Ra lub też Amen-Ra został wyniesiony do rangi najwyższego bóstwa tj. RA.

 Amon/Amen - Demonologia, a mówiąc konkretniej Goetia, przedstawia go jako siódmego demona na liście 72 wymienianych w tym właśnie grimuarze. Pod swoją kontrolą ma on 40 legionów duchów, a pojawia się pod postacią ziejącego ogniem wilka z ogonem węża lub też pod postacią człowieka z głową kruka.

  Przedstawiona jakiś czas temu przez Antona’a Szandor’a LaVey’a  lista imion szatana, zawiera imię Amon/Amen.

 Informacji na temat Amena można by tu podać jeszcze wiele, jednak nie chce zanudzać osoby która w tej chwili to czyta, tym bardziej że sedno sprawy zawarłem w trzech wyżej wymienionych punktach.

 Na koniec przytoczę tutaj jeszcze bardzo istotny w tej sprawie fragment pisma świętego:  „Przestrzegajcie wszystkiego, co wam powiedziałem, a imienia bogów obcych nie wymieniajcie, by nikt nie słyszał ich z ust waszych.” – Ksiega Wyjścia 23:13

Jeśli więc słowo „Amen” jest imieniem Boga, to teoretycznie całe środowisko chrześcijańskie łamie nakaz wydany w tym fragmencie przez samego Jahwe.  Mamy tu zatem konflikt oraz sprzeczność która wynika z dwuznaczności słowa „amen”.

Pytanie brzmi: czy powinniśmy więc wykorzystywać słowo „amen” podczas modlitw i czy przypadkiem nie jest tak, że używając tego słowa jakby „przekierowujemy” ową modlitwę właśnie do Amena, a co za tym idzie – nieświadomie oddajemy się kultom pogańskim?

Warto też zwrócić uwagę na pewne praktyki kościelne, gdzie np. ksiądz wypowiada słowa typu: „Chwalmy Pana!”, na co zgromadzeni wierni odpowiadają: „Amen!”.

 Z wyrazami szacunku Marcin Cz. [dane do wiad. FN]

 

Komentarze: 60
Wyświetleń: 14583x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 9 maj 2017 11:50   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (60)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Wt, 20 cze 2017 22:12 | ocena: -1

riki | Gość

Amen (z hebr. אמן amen – „niech się stanie”, „wierność”, od rdzenia amint – był mocny) – judaistyczna i chrześcijańska uroczysta formuła kończąca i zarazem potwierdzająca modlitwę lub hymn, także w tekstach biblijnych. Słowo „amen” jest także używane jako zwrot w rodzaju „niech tak będzie”. (wiki i inne źródła)

Wt, 30 maj 2017 22:53 | brak oceny

wąs | Gość

@Paweł, bredzisz.

"Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem."

Nie, 28 maj 2017 22:32 | brak oceny

Jan | Gość

Więc -amen to słowo Które kończy to co się zaczęło
w dziejach ludzi .Na początku Było słowo Bóg stworzył
Homo Sapiens czyli ludzi i jako Pierwsi byli w imię Ojca, Syna ,
Ducha , Świętego i Amen i to jest koniec Ludzkości
Począwszy od Gigantów jako żyli. Ojca a kończąc na ludziach
Niskiego wzrostu .Amen Myślę ze to my jesteśmy tym przed
ostatnim ogniwem.

Śr, 24 maj 2017 16:45 | brak oceny

wąs | Gość

Poganie nadają imiona swoim fałszywym bogom, jakieś Jahwe itd. Bóg prawdziwy nigdy nie podał swojego imienia. Nawet nie wiemy czy w ogóle ma imię.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 25 maj 2017 18:14 | brak oceny

Paweł | Gość

@wąs, Jahwe jest imieniem własnym boga Izraela, którym sam się przedstawił ludziom w Księdze Wyjścia.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 30 maj 2017 23:08 | brak oceny

wąs | Gość

@Paweł, bredzisz. Bóg nazwał się Pan i od razu zdementował bzdury o Jahwe.

"Wyjścia 6: (2) Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3) Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem."

Czw, 11 maj 2017 22:21 | ocena: + 1

christi | Gość

ulepimy dzis bałwana -spadł snieg na początku maja a bałwan to była dawna nazwa bożka.Dzieci lepiąc bałwana czczą bożka skoro wypowiadając słowo "amen" czcimy amona.Myslę że należy poczytać co mówili na ten temat mistycy mający bliższe związki z Bogiem,typu o.Charbel,Gloria Polo....

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 maj 2017 13:26 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

@christi, Bałwan ma pochodzenie perskie ( dzisiaj pahlewan). I znaczył pierwotnie bohater, ale też głupiec. Ciekawa dwoistość znaczenia. Słowianie przechowali tylko znaczenie pejoratywne

Czw, 11 maj 2017 00:06 | ocena: + 1

de press | Gość

niech ta pani zadzwoni do wyroczni toruńskiej RM i po magicznych słowach o wiecznej dziewicy zada pytanie,oraz zastosuje się do odpowiedzi wyroczni

Śr, 10 maj 2017 21:54 | ocena: + 11

mandarin | Załogant

Jeśli to słowo jest stosowane w religii żydowskiej i chrześcijańskiej to oznacza właśnie: niech sie tak stanie. A jeśli inne wiary go inaczej używają to ich interpretacje. Podobnie jakby używać słowo: pachnieć. W Polsce to oznacza przyjemny zapach, a na Słowacji nieprzyjemny. Innymi słowy jeśli Polak powie Słowaczce że pachnie, to ona odbierze to tak że on mówi że ona śmierdzi. Dlatego nie ma sensu czepianie sie słów odnośnie innych kontekstów. Polak mówiąc słowaczce że pachnie, myśli to w dobrym sensie, i używanie słowa amen u chrześcijan, oznacza: niech sie stanie. Dywagacje na tematy znaczenia słów, w innych kulturach, mogą wieść do chaosu bo w różnych językach to samo słowo może mieć odmienne znaczenia i bez sensu jest rozszerzać jedno znaczenie na rozmaite kultury.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 11 maj 2017 08:35 | ocena: + 1

George | Gość

@mandarin, oczywicie - to samo dotyczy porównania czeskiego i polskiego słowa "szuka".

Śr, 10 maj 2017 21:47 | brak oceny

Wróżka z zielonego lasu... | Gość

O zwrocie "Amen" i moich spostrzeżeniach pisałam już jakiś czas temu na moim blogu:
http://wrozkazzielonegolasu.blogspot.com/2014/04/amen-co-znaczy-to-sowo.html?m=1

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 11 maj 2017 18:13 | ocena: -1

mandarin | Załogant

@Wróżka z zielonego lasu..., hehe dokładnie, widze że jesteś obeznana ;) Nie wiem czy o tym czytałaś, ale ze Słowakami stanowimy jeden naród rozdzielony tysiącem lat: http://zmiennoksztaltne.blogspot.com/2017/04/polskie-korzenie-na-sowacji-krolestwo.html

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 11 maj 2017 21:27 | ocena: + 1

Wróżka z zielonego lasu... | Gość

@mandarin, dzięki za link,fajny artykuł.:-)
Ogólnie to znany jest mi temat Lechii..czyli naszym kraju.
Ps. Pisano nawet o naszym kraju w bublii https://tajemnice.robertbrzoza.pl/zagadki/polska-opisana-jest-w-biblii-na-1000-lat-przed-chrystusem/

Rozwiń odpowiedzi (2)

Pt, 12 maj 2017 02:14 | brak oceny

mandarin | Załogant

@Wróżka z zielonego lasu..., bardzo ciekawe, dziękuje ;)

Sob, 13 maj 2017 20:54 | brak oceny

mandarin | Gość

@Wróżka z zielonego lasu..., jeśli możesz odezwij sie na mój email, bo o coś chce zapytać: kristoffer@azet.sk

Śr, 10 maj 2017 12:59 | ocena: + 7

Fastwalker | Gość

Każda religia oparta na Torach,Biblii czy Ewangeliach to odłamy judaizmu a wyznawcy stają się żydami w sensie wyznaniowym,członkami Izraela i świadkami Jehowy-boga żydów. Fakt że katolicyzm zmontowany w 324 r. to mieszanina kilku religii ale twierdzi że jest chrześcijaństwem a ch. było odłamem judaizmu nadal opartym o Tory a nie o Ewangelie.Katolicyzm i pozostałe 5,5 tys. odmian tej religii fałszywie nazywających się chrześcijaństwem w rzeczywistości są ukrytym kultem boga Słońce-Apollina; chrystus to z greki syn słońca,stąd święta katolickie w terminach świąt słonecznych-boże narodzenie to narodzenie nowego Słońca po przesileniu zimowym;igrzyska olimpijskie są poświęcone Apollinowi...itd itd... Katolicyzm wprowadzano ogniem i mieczem przez ponad 1600 lat od 395 r. ...aż wytępiono rozum i prawdę. Religie-instytucje to feudalne (totalitarne) systemy władzy.

Śr, 10 maj 2017 10:06 | ocena: + 4

etrebil | Załogant

Elementy będące przeszkodą w rozwoju duchowym człowieka:
1. Fundamentalizm - przywiązanie umysłu do doktryn religijnych;
2. Sentymentalizm - idealizowanie treści duchowych;
3. Sześć przeszkód - gnuśność, apatia, pragnienia zmysłowe, niepokój, nienawiść, brak uważności;
4. Ocenianie i wartościowanie innych ludzi;
5. Mówienie o błędach innych ludzi
wymieniam tylko te, o których się zapomina, nie wydają się takie oczywiste.
Słowa, mantry, czytanie ksiąg, modlitwy, pieśni nie mają zasadniczego znaczenia, pełnią rolę pomocniczą i są zapisem historii kultury. Życie duchowe ma przebieg poza intelektualny. Analiza słowa "amen" to tylko badanie etymologiczne pochodzenia tego słowa. Wywodzimy się z pnia indoeuropejskiego (przynajmniej obecnie nam znana cywilizacja). Ważna jest intencja jaką przypisujemy słowom czy znakom. Dla jednej słowo "amen" będzie groźnie, na innych będzie działać pozytywnie, jeszcze dla innych będzie obojętne. Podobnie jak symbol swastyki czy pacyfki. Dla katolików wizerunek Matki Boskiej jest sacrum, protestanci i prawosławni w ogóle się nim nie posługują zaś Żydzi i muzułmanie w ogóle nie potrzebują wizerunków Boga. Dla buddystów Bóg to idea nie zaś byt i nie ma tam kultu świętych, których kult w chrześcijaństwie jest tak rozpowszechniony jak politeizm w Indiach.
-------------------------------
Podsumowując: słowa "amen", "om", alleluja", "allah" intencjonalnie mogą mieć takie samo znaczenie jak "piwo", "coca cola", "cycki"czy "kiełbasa". Nie przywiązujmy się do słów, ale koncentrujmy się na duchowości nieuwarunkowanej kulturowo i okolicznościami.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 10 maj 2017 14:32 | ocena: + 3

George | Gość

@etrebil,
co masz na myśli mówiąc popularne dziś "rozwój duchowy człowieka"? Bo od definicji określeń należało by zacząć. I jaką miarą go mierzyć?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 11 maj 2017 15:34 | brak oceny

etrebil | Załogant

@George,
Rozumiem to jako poszerzanie i pogłębianie świadomości poprzez przekraczanie ego i osiąganie jedności ciała i umysłu.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 12 maj 2017 02:26 | brak oceny

George | Gość

@etrebil,
zgadza się. Na bazie takiej definicji można dyskutować. Pytam, bo mam wrażenie, że niektórzy to rozumieją inaczej tj. jako otaczanie się kryształami, kolekcjonowanie kolejnych kursów, noszenie kolorowych nitek na dłoni, przyjmowanie pozycji lotosu i mruczenie, słuchanie muzyki relaksacyjnej przy świecach i w oparach szkodliwych kadzideł. Nie ma rozwoju bez transformacji umysłu i to głównie od jego wysiłku zależą jego właściwości - a nie od zewnętrznych atrybutów.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.