Dziś jest:
Sobota, 24 października 2020

Musisz powiedzieć światu, że nie chcemy was skrzywdzić. Wasz świat potrzebuje pomocy. Pomożemy wam w przyszłości, zanim będzie za późno. Jeszcze nie jesteście gotowi, aby to zrozumieć. Wkrótce znowu wrócimy.
/fragment przesłania obcych istot z incydentu z UFO nad rzeką Pascagoula, 1 października 1973 r./

Komentarze: 57
Wyświetleń: 8442x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 18 mar 2018 19:12   
Autor: FN, źródło: Damian907   

TAJEMNE MOCE W BUDDYŹMIE


Podobnie jak w innych tradycjach duchowych na całym świecie, również w buddyzmie mamy do czynienia z „mocami nadprzyrodzonymi” (tak przynajmniej nazywają je filozoficzni materialiści[i]), zwane są one w sanskrycie[ii] siddhi (w języku tybetańskim དངོས་གྲུབ, wylie[iii]: dngos grub), a osoba posiadająca umiejętności posługiwania się tymi nadnaturalnymi mocami to siddha. Jeśli wierzyć tradycji buddyjskiej, Siddhi posiadał sam Budda[iv],  posiadali je również jego bezpośredni uczniowie.


Współcześnie za posiadających siddhi uważa się w buddyzmie tybetańskim Karmapów (XVI Karmapa miał za życia dokonać wielu niezwykłych uczynków[v]), o siddhi naucza się w buddyzmie Zen[vi], za siddhę uważa się również przedstawicielkę buddyzmu Therawada, mistrzynię medytacji Dipę Ma.

Jako że buddyzm therawada uznawany jest nawet przez szkoły mahajany za prawdziwy, choć „nieostateczny” to omawianie „zdolności nadprzyrodzonych” w buddyzmie odbędzie się głównie z punktu widzenia tej właśnie linii. W biografii Dipy Ma[vii], w rozdziale 9, zatytułowanym „W dziwnych krainach, a jednak u siebie”, autorka stwierdziła iż Dipa Ma wchodząc w tzw. dhjanę[viii], mogła używać zdolności nadprzyrodzonych, były to:

  • Zdolność do przemienienia jednego z czterech elementów świata fizycznego (ziemi, powietrza, ognia i wody) w inny. Dipa Ma potrafiła np. nurkować w ziemi.
  • Boskie ucho: zdolność słyszenia bliskich i dalekich dźwięków, w tym świecie i w innych sferach istnienia.
  • Boskie oko: zdolność widzenia przyszłości, widzenia rzeczy blisko i w oddali, w tym świecie i w innych sferach istnienia.
  • Wiedza i swoich i innych przeszłych wcieleniach.
  • Zdolność czytania w myślach i telepatii.
  • Zdolność do bilokacji.
  • Cofanie się w czasie (Dipa Ma twierdziła że może cofnąć się do czasów Buddy i słuchać jego kazań).
  • Do pewnego stopnia wiedza o przyszłości[ix].

W buddyzmie Wadżrajany[x] wymienia się Sześć Jog. Sześć Jog Naropy (Nigumy) to kolejno: joga żaru (tyb. tummo), joga ciała iluzorycznego, joga snu, joga swiatła, joga bardo (stan pośredni pomiędzy wcieleniami) i joga przeniesienia. Jogi te to kolejne po praktykach podstawowych (nyndro) stopnie wtajemniczenia i doskonałości, za którymi kryją się poszczególne moce, i umiejętności.


Joga żaru na przykład, pozwala wytwarzać tzw. psychiczne ciepło. Poprzez odpowiednią wizualizację jogin tak silnie pobudza własną energię witalną, iż jest w stanie swoim ciepłem topić śnieg i lód. Tradycyjnym sprawdzianem opanowania tej umiejętności jest owijanie nagiego ciała prześcieradłem zamoczonym wcześniej w lodowatym górskim strumieniu. Im adept lepiej opanował tą jogę, tym więcej prześcieradeł potrafi swoim ciałem osuszyć. Było wielu joginów badanych przez naukowców właśnie w takich ekstremalnych warunkach[xi].

Joga snu - to nic innego jak obecnie Oobe i ld, tylko o wiele bardziej świadome[xii].

Adept praktykujący te (jak to w Wadżrajanie tajemne) praktyki osiąga trzy rodzaje siddhi, czyli spełnień: zewnętrzne, wewnętrzne i tajemne. Zewnętrzne oznaczają moc powstrzymywania wszystkich zagrożeń, powiększania zasługi i tworzenia pomyślnych zbiegów okoliczności, przyciągania pożądanych rzeczy i przezwyciężania zła i wszelkich przeszkód. Spełnienia wewnętrzne oznaczają m.in moc chodzenia po wodzie, fizycznej niepalności, lewitacji, przechodzenia przez ściany, czynienia ciała niewidzialnym, emitowania światła, leczenia wszystkich chorób, wskrzeszania umarłych, rozmnażania przedmiotów materialnych itp. Natomiast tajemne spełnienie oznacza całkowite, doskonałe, niezrównane oświecenie, czyli stan Buddy. Dlatego tytuł Siddha (Spełniony) i Mahasiddha (Wielki Spełniony) oznaczają przede wszystkim tego, kto osiągnął stan Buddy[xiii].

Jako że wg linii buddyjskiej „czittamatry” stanowiącej podstawę np. dla Zen lub buddyzmu tybetańskiego „wszystko jest umysłem” to podanego katalogu siddh nie należy uznawać za absolutnie zamknięty, ponieważ zaawansowanego praktykującego w jego wpływie na otoczenie ogranicza jedynie wyobraźnia oraz liczenie się z prawem przyczyny i skutku (prawem karmana).

Jak to już zostało zasygnalizowane, ostateczne siddhi to rozpoznanie natury Umysłu, czyli duchowe oświecenie. Jest to cel buddyzmu, któremu podporządkowana jest cała praktyka i któremu służy filozofia buddyjska. Budda ze swoich mocy nadprzyrodzonych korzystał jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niechętnie również korzystała z nich np. Dipa Ma. Wynika to z faktu, iż uznaje się że siddhi mogą doprowadzić do zwiększenia się ego, zamiast do duchowej transformacji. Innymi słowy, z punktu widzenia buddyzmu, moce nadprzyrodzone mogą stać się „tanią sztuczką”, którą pompujemy swoje „ja”, zamiast skupić się na wyzwoleniu się z kręgu samsary, co w buddyzmie jest uznawane za cel. Mówiąc o siddhi podaje się przykład, iż jest to boczny skrót, prowadzący przez niepewny i ciemny las, który czasem prowadzi na samo dno.

Oczywiście mam świadomość, że część czytających ten artkuł osób nie ma nic przeciwko pompowaniu swojego „ego”, nie chce również wyzwalać się z kręgu uwarunkowanej egzystencji, całkiem dobrze czując się na myśl, iż np. mieliby się ponownie narodzić. Tym nie mniej, celem który mi przyświecał było jedynie skrótowe omówienie o jakich „zdolnościach nadprzyrodzonych” naucza buddyzm oraz jaki ma do nich

Autor: Damian907 /czytelnik serwisu FN/


[i] Nazwa moce nadprzyrodzone sugeruje, iż są to mocy niespotykane w przyrodzie lub co najmniej daleko poza nią wykraczające, podczas gdy jak wiemy, dla wybitnych jednostek na całym świecie nie są one czymś nieosiągalnym.

[ii] Sanskryt to obok pali jeden z głównych języków, w których spisano nauczanie Buddy.

[iii] Wylie to transkrypcja języka tybetańskiego.

[iv] Życie Buddy - Sherab Chodzin Kohn, Wydawnictwo: Czerwony Słoń, 2005.

[v] Przykładowo jedynie: Zaklinacz deszczu - Gilles Van Grasdorff, Wydawnictwo: Kos, 2006.

[vi] Mistrz Dharmy Andrzej Stec JDPSN, Mowa Dharmy Gdańsk 3 sierpnia 2008, dostępna: https://www.youtube.com/watch?v=QKrdrLA_gbw

[vii] Dipa Ma, życie i dziedzictwo buddyjskiej mistrzyni, Amy Schmidt, Wydawnictwo: Galaktyka, 2007.

[viii] Dhjana to stan głębokiej medytacji, jest ich kilka rodzajów, inna nazwa to samadhi.

[ix] Jedynie do pewnego stopnia, ponieważ wg buddyzmu sami kształtujemy nasz los, nie ma determinizmu absolutnego.

[x] Inna nazwa buddyzmu tybetańskiego.

[xi] Dla zainteresowanych: http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=781

[xii] Więcej w książce: Tybetańska joga snu i śnienia, Tenzin Wangyal, Wydawnictwo: Rebis, 2000.

Komentarze: 57
Wyświetleń: 8442x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 18 mar 2018 19:12   
Autor: FN, źródło: Damian907   


Komentarze (57)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2

Wt, 27 mar 2018 09:04 | ocena: + 1

Barcol84 | Załogant

Według treści artykułu Jezus Chrystus był buddystą - jesli oczywiście chodzi o jego nadprzyrodzone zdolności...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 30 mar 2018 06:11 | ocena: + 4

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Duchowe moce są efektem duchowej praktyki, nie przynależą tylko buddystom.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 20:26 | brak oceny

Barcol84 | Załogant

@Damian907,
Czyli jest wiele ścieżek do celu.....

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 20:38 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Jest wiele ścieżek do celu, co oczywiście nie oznacza że każda ścieżka duchowa prowadzi do tego samego celu czy że każda ścieżka ma jednakową wartość :)

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 21:28 | brak oceny

Barcol84 | Załogant

@Damian907,
Buddyzm ma większą wartość?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 22:54 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Wartość ścieżek duchowych należy oceniać względem danego człowieka. Jeśli ktoś potrzebuje siły zewnętrznej (boga) oraz ma nadzieję po śmierci spotkać się ze zmarłymi bliskimi, to buddyzm dla takiej osoby nie będzie miał wartości, ponieważ taka osoba nie będzie mogła z jego nauk skorzystać :)

Sob, 24 mar 2018 07:47 | ocena: + 1

George | Gość

"Osoby oświecone lub częściowo oświecone umierają świadomie w pozycji lotosu kontrolując całą imprezę. " W sumie prawie 18 lat żyje i na żywo(hehe) tego nie widziałem.jakiś Dj? Albo...! Chacam na złe te imprezy albo &:&:&no nie wiem. Może nie ta pulkula?

Rozwiń odpowiedzi (2)

Sob, 24 mar 2018 08:23 | ocena: + 4

George | Gość

@George, oświetlone miało być me ja kulpa

Sob, 24 mar 2018 09:15 | ocena: -5

George | Gość

@George, nie 18 a raczej 8. Podszywanie się pod kogoś to ubaw pod pachy prawda? W sam raz dla przedszkolaka na twoim poziomie. Głupi też się śmieje do sera uważając że to zabawne.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 08:20 | ocena: + 7

psik | Gość

@George, za mnie tez się chyba ktoś podszywa! Pisze jako apsik W wielu stronach czasmi bez a czasami bez psik i tylko na a ale ja wiem swoje. Niby nie jednemu psu Burek na imię...Ale coś jest na rzeczy. Coś w tym jest brachu. Co Ty z tymi przedszkolakami? To nie pierwszy komentarz gdy o nich wspominasz...?! Myślisz, że serio dzieci tak małe Cie atakują czy to jakaś fobia, obsesja? Proszę napisz lepiej że to szyfr.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 21:09 | ocena: -3

George | Gość

@psik, "przedszkolaki" to osoby nie mające pojęcia o sprawie, wypowiadające się w sposób prześmiewczy w stosunku do innych, nie potrafiący w sposób zrozumiały budować zdań, jeszcze nie wychowane do poziomu pozwalającego uczestniczyć kulturalnie w dyskusji publicznej. Po prostu mentalnie niedorosłe. Można nie mieć o czymś pojęcia - to normalne. Możemy o tym rozmawiać ale w sposób kulturalny, szanując przy tym adwersarza. Przedszkolacy, to osoby które szukają możliwości "dogryzać" dorosłym nie ponosząc przy tym konsekwencji. To ich kręci, daje satysfakcję i podnosi samoocenę (niczym sztubak z papierosem). W kontakcie en-face nie mogliby sobie na to pozwolić bez ryzyka wyrównania do poziomu. Anonimowość na forum daje im możliwość pozbywania się z podświadomości zgromadzonych frustracji, lęków i innych destrukcyjnych uczuć. No cóż, nie każdy miał lekkie dzieciństwo. Używane przeze mnie pojęcie "przedszkolak" nie dotyczy wieku lecz zachowania. To upierdliwy, pełen awersji trol.

Rozwiń odpowiedzi (2)

Nie, 25 mar 2018 21:23 | ocena: -1

|

@George,

Widzę, że razem z Promagną tworzycie nowe definicje do wyrażeń w języku polskim? Brawo WY! :D

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przedszkolak.html

Nie, 25 mar 2018 22:03 | ocena: + 7

apsik | Gość

@George, to Ty pokazujesz niski poziom nazywając dyskutantów przedszkolakami i cymbalkami. Co takiego czujne_oko Ci wcześniej zrobił, że dałeś sobie prawo napisać koleżance , że jest cymbalkiem?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 22:51 | ocena: -1

|

@apsik,

"że dałeś sobie prawo napisać koleżance , że jest cymbalkiem?"

Koleżance? weź koło i pier... się w czoło. Sam potrafię zadbać o własne dobre imię (nick) i nie muszę posiłkować się ubogim w rozum smarkaczem.

Pt, 23 mar 2018 20:35 | ocena: + 2

Ksiezyc1983 | Gość

Po fragmencie o nurkowaniu w ziemi musiałem się iść napić ::)Oczywiście jak zawsze tu podkreślone jest ,że są to absolutne niepodlegające dyskusji i udowodnione fakty::)Kiedyś mi się wydawało że to dosyć poważna strona, a nie zbiór baśni i legend no ale cóż.

Pt, 23 mar 2018 07:06 | ocena: + 5

George | Gość

@George, ok. Wiem.Z cymbalkiem do Pana ocza to była moja osobista wycieczka ale ja już tak mamę. Lubię przygody, przyrodę i wycieczki właśnie tak już mam ze te wycieczki ttak Lubie bardzo te wycieczki.. Co poradzem. Promaga buziaczki.low ju bebe.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 23 mar 2018 07:13 | ocena: + 8

pronaga | Gość

@George, one sa złe. Inni piszą złe komentarze! Tylko nasze som dobre.Tulam cie George:*Tylko ty mnie rozumiesz;(

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 23 mar 2018 07:15 | ocena: + 5

pronaga | Gość

@pronaga, sorry i czasami Christi.

Śr, 21 mar 2018 13:38 | brak oceny

Gruzol | Gość

co do mocy i oświecenia medytuję się dla pustki mówił o tym budda mówił jezus o tym naucza nawet mooji czy tolle
jedną z cech pustki jest absolutny brak cierpienia ,moce i inne mistyczne rzeczy :D

Wt, 20 mar 2018 21:30 | brak oceny

relatysta | Załogant

Czy ktoś wie ilu jest/było oświeconych?
Czym rożni się śmierć oświeconego od zwykłych efektów śmierci - tunel, światło i takie tam. Czy stają się bogami czy muszą jeszcze Tam czymś zasłużyć?
Efekty medytacji są oczywiste, ale żeby zaraz wszyscy byli mnichami...

Rozwiń odpowiedzi (2)

Wt, 20 mar 2018 21:46 | ocena: + 2

George | Gość

@relatysta, trochę dużo pytań jak na jeden post. Oświeceni się nie afiszują więc tak naprawdę trudno powiedzieć. Poza tym oświecenie może być częściowe lub całkowite, doskonałe. Nie da się klasyfikować jak paki w karate. Osoby oświecone lub częściowo oświecone umierają świadomie w pozycji lotosu kontrolując całą imprezę. Mogą wybrać miejsce, rodziców itd. (wtedy nazywamy ich tulku) ew. zostają w jakiejś czystej krainie poza samsarą. Doskonale oświeceni stapiają swój umysł z buddą i stają się buddami. Może się mylę ale karmapowie są buddami łącznie z ostatnim żyjącym. Myślę że w sieci znajdziesz sporo wyjaśnień.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 20 mar 2018 21:54 | ocena: + 5

czujne_oko | Gość

@George,
Mistrzowie wiedzą ale nie powiedzą jaką karmę spożywać, żeby mieć dobrą karmę. Mogą zjadać dobrą karmę i być mało oświeconymi, jak również mogą zjeść karmę dziadowską i być mistrzami. Wszystko zależy od ilości plusów i minusów na Nautilusie. Ubaw po pachy i to za darmola!

Pt, 30 mar 2018 06:16 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@relatysta,

Oświeconych wg therawady było przed Buddą Siakjamunim kilku, po nim jest zapowiedzainy Budda Majtreja. Wg mahajany buddów jest wielu, każda istota ma naturę buddy, czyli może się przebudzić.
Śmierć przebudzonego czyli jego paranirwana różni się tym od śmierci innych istot, że przebudzony nie musi już się odradzać tam gdzie rzuci go karma (wg tradycyjnego poglądu nie musi odradzać się nigdzie). Nie staje się bogiem, bóg to istota z kręgu uwarunkowanej egzystencji, która również kiedyś "umrze".
Nie ma wyższego stanu nad nirwanę, więc przebudzeni nie można na nic więcej zasłużyć, buddyzm w ogóle nie twierdzi że na nirwanę trzeba zasłużyć. Nirwana to raczej owoc praktyki.

Wt, 20 mar 2018 08:49 | ocena: + 4

Gruzol | Gość

największą z mocy jest brak cierpienia :) (nie mylić z obojętnością)
a brak cierpienia to nieskończona pustka :)
czyli świadek :D
wprawdzie buddyzm gada że nie ma nic trwałego i to prawda poza wieczną grą :D

Wt, 20 mar 2018 00:25 | brak oceny

George | Gość

Znalazłem w sieci zeznania Olego Nydala na temat wrażeń spotkania z Przeźroczystym Lamą - Lopon Tsechu Rinpoche który demonstrował swoje moce duchowe.
https://www.youtube.com/watch?v=B18EyzYvAAY

Pon, 19 mar 2018 21:49 | brak oceny

einsteinxxi | Gość

Głupot proszę nie wypisywać, gdyż życie jest prostsze niż Wam się wydaje! Gdy chce się srać to się idzie do klopa i tyle :D

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 20 mar 2018 00:27 | ocena: -1

George | Gość

@einsteinxxi, nowe wcielenie już raz zbanowanego?

Pon, 19 mar 2018 20:11 | ocena: + 4

Theravadin | Gość

http://sasana.wikidot.com/iddhi
http://sasana.wikidot.com/abhinna
Artykul ciekawy. Wyzej linki do opisow mocy magicznych itd w suttach

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

NASA ogłosiła, że dokonała 'ekscytującego nowego odkrycia' dotyczącego naszego Księżyca. Na razie jednak amerykańska agencja kosmiczna nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Wszystkiego mamy dowiedzieć się już w poniedziałek.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Nie, 18 paź 2020 09:32 | Mieszkaniec miejscowości Świebodzin (województwo lubuskie) przysłał informację, że 17 października 2020 roku ok. godz. 23.15 wyszedł na papierosa przed swój dom (mieszka w domu jednorodzinnym). Ok. godz. 23.00 jego uwagę zwrócił dziwny, ciemny kształt, który przemieszczał się nad polem na wysokości ok. 10-12 metrów. Była całkowita cisza, obiekt nie był ani helikopterem, ani dronem. Jego wielkość świadek ocenia na 'rozmiary małego samochodu ciężarowego', czyli długość obiektu wynosiła ok. 8 metrów...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Czwartek, 15 października 2020 | Koronawirus kryje w sobie wiele tajemnic i ukrytych przed nawet najlepszymi laboratoriami na świecie niespodzianek, które właśnie wywracają znany nam świat do góry nogami. Proces wielkiej przemiany zaczął się śmiesznie, wręcz zabawnie – ot, jakiś śmieszny wirus z Chin, co to zabija tylko starców, a resztę traktuje „bezobjawowo”. Ale to nie jest takie proste.

czytaj dalej

FILM FN

COVID-19 DO ŚWIATA? Tu mówi koronawirus... - polecane przez czytelnika serwisu FN

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.