Dziś jest:
Piątek, 17 września 2021

"Jaki twój zawód? Być dobrym!" Marek Aureliusz

Pytania do FN
ODPOWIEDZI NA PYTANIA NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas swoje pytanie - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania historii do działu "Pytania do FN": pytania@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie

Czy wierzycie, że powstanie sztuczna inteligencja?
Pt, 4 sie 2017 07:51 komentarze: 9 czytany: 3021x

Pytanie o sztuczną inteligencję bardzo pobudza wyobraźnie, gdyż dotyka tematu "czy maszyna może myśleć". Czasami pojawia się taki wątek w korespondencji do FN.

[...] Kolejna rzecz, sztuczna inteligencja, ciekaw jestem zdania na ten temat FN - wklejam 2 linki o bardzo podobnej tematyce:

https://www.o2.pl/artykul/facebook-przestraszyl-sie-wlasnego-odkrycia-ich-roboty-zaczely-rozmawiac-w-niezrozumialym-jezyku-6150444899227265a

http://nt.interia.pl/technauka/news-chatboty-umieja-blefowac-i-tworza-wlasny-jezyk,nId,2407888

nie szukam teorii spiskowych :) - ale raczej pragnę dostrzec moment w dziejach, w którym uczestniczymy..

pozdrawiam, Marek

Odpowiedź jest bardzo prosta: maszyny nigdy nie będą w stanie "myśleć", gdyż jest to domeną istot duchowych stworzonych przez Kreację. Choćby nie wiadomo ile trylionów mikroprocesorów analizowało miliardy linijek kodu napisanego przez informatyków - zawsze będzie to nic innego, jak program napisany przez ludzi. I nic więcej.

Wyższe od naszej cywilizacje mają coś, co my nazwaliśmy "inżynierią duchową". Są oni w stanie w przedmiot (może tym przedmiotem być zaawansowany technologicznie twór przypominający istotę ludzką) wprowadzić duszę. I wtedy powstaje coś, co śmiało można nazwać nową żywą istotą... Ale nawet rozważania tego aspektu technologii obcych istot przekraczają możliwości ludzkiego umysłu. Wiemy jednak, że są cywilizacje, które są w stanie robić takie "żywe twory z duszą", które pełnią na ich statkach jakieś ważne role, ale nie są traktowane jak "roboty z Gwiezdnych Wojen", lecz jako żywe istoty. Szczegółów oczywiście nie znamy.


Komentarze (9)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Pt, 4 sie 2017 21:31 | brak oceny

szczyglis | Oficer Techniczny

@czujne_oko:
"Nie pisz, że się NIE DA, bo przyjdzie ktoś, kto o tym nie wie i to zrobi :)"
Bo się nie da. Nie ma ani jednego pomysłu na coś takiego jak wytworzenie sztucznej samoświadomości. Nikt nawet nie próbuje, bo wie o tym każdy, że to tylko radosna twórczość znana z S-F. To fajnie brzmi, ale tylko w kontekście właśnie S-F. Pierwszy lepszy zespół badawczy na świecie powie Ci to, że niczego takiego nie oczekuje się po Sztucznej Inteligencji. Ona symuluje jedynie procesy myślowe w mózgu, nie symuluje świadomości. W wielkim skrócie - powtarza jedynie sposób w jaki dokonywane są obliczenia przez mózg. Tylko tyle. Sieci neuronowe to zwykła matematyka i programy jak każde inne, działające jedynie na lekko innej zasadzie.

"Zresztą sam jesteś w rozterce, Twoje słowa: "Ja to już sam nie wiem... Może rzeczywiście w końcu okaże się, że my to tylko takie biologiczne maszyny? ""
Zdanie kończące. Czytaj "Nic takiego się nie stanie, ale dopiszmy coś intrygującego na koniec".

@promagna:
Nope, nie da się. Z prostego powodu - nadal będzie brakować elementu w postaci obserwatora (samoświadomości jak kto woli, jak zwał tak zwał).

A zresztą kto Wam broni zająć się tematem?
Polecam pobawić się sieciami neuronowymi i zapoznać się z koncepcją ich działania. Są wykorzystywane do obliczeń i uczenia maszynowego, ale nigdy nie będą wykorzystywane do próby stworzenia świadomości. To jest zwykły kod, jak każdy inny, jedynie realizujący obliczenia inną drogą. Na poziomie assemblera niczym nie różni się od windowsowego kalkulatora.

Pozdrawiam.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 4 sie 2017 21:59 | brak oceny

czujne_oko | Gość

@szczyglis,

"Nikt nawet nie próbuje, bo wie o tym każdy, że to tylko radosna twórczość znana z S-F." Nie rozśmieszaj mnie.

"A zresztą kto Wam broni zająć się tematem?"
Taka jest właśnie z Tobą dyskusja, jak nie masz argumentów to atakujesz personalnie.

Żeby było śmieszniej to nawet w artykule jest, że:
"Wyższe od naszej cywilizacje mają coś, co my nazwaliśmy "inżynierią duchową". Są oni w stanie w przedmiot (może tym przedmiotem być zaawansowany technologicznie twór przypominający istotę ludzką) wprowadzić duszę."

Czyli generalnie ludzie nie mogą stworzyć SI bo nie, ale już kosmici mogą bo tak :D Bardzo logicznie.

Ps. Gdzie jest to zdanie kończące:"Nic takiego się nie stanie, ale dopiszmy coś intrygującego na koniec"? Bo ja go tu nie widzę: http://wstaw.org/w/4Bjt/

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 4 sie 2017 22:41 | brak oceny

szczyglis | Oficer Techniczny

@czujne_oko,

"Nie rozśmieszaj mnie."
A co w tym śmiesznego? W rozwoju SI nie chodzi o stworzenie samoświadomości, więc taka opcja na pewno nie jest "science", może być co najwyżej "science fiction".

"Taka jest właśnie z Tobą dyskusja, jak nie masz argumentów to atakujesz personalnie."
A gdzie tu widzisz atak personalny? Zasugerowałem, że nikt przecież nie broni Wam zagłębienia się w temat. Przekonałbyś się wtedy jak działa takie coś od środka. Ja wiem jak działa, bo budowałem sieci neuronowe, więc nie rozumiem dlaczego nie uważasz koncepcji działania sieci za wystarczający argument. Przecież to jest wiedza matematyczna, która jest powszechnie znana. Np.:
https://brain.fuw.edu.pl/edu/index.php/Sztuczne_sieci_neuronowe_(ANN_)

To tylko zwykła matematyka i nic więcej.

"Czyli generalnie ludzie nie mogą stworzyć SI bo nie, ale już kosmici mogą bo tak :D Bardzo logicznie."

A gdzie tu jest mowa w naszej dyskusji o SI? Algorytmy od SI to funkcjonują z powodzeniem od bardzo dawna i mają się dobrze. Dyskutujemy tutaj nie o SI, a o powstaniu tzw. "osobliwości", która miałaby się objawić na bazie SI (pytanie do FN jest w ogóle źle sformułowane). Sztuczna inteligencja jako taka istnieje od dawna, ale ze samoświadomością niestety niczego wspólnego nie ma.

"Ps. Gdzie jest to zdanie kończące:"Nic takiego się nie stanie, ale dopiszmy coś intrygującego na koniec"?"
Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem Ci jak powinieneś rozumieć zdanie, które przytoczyłeś wcześniej.

Pozdrawiam

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 4 sie 2017 23:21 | brak oceny

czujne_oko | Gość

@szczyglis,

"A gdzie tu widzisz atak personalny? Zasugerowałem, że nikt przecież nie broni Wam zagłębienia się w temat" To tak jak ja bym Ci zasugerował żebyś na udowodnienie teorii ewolucji wziął próbówkę i spróbował stworzyć pierwszą komórkę. Wiem, że to by się w końcu udało, tylko nie wiem w którym życiu.

" Ja wiem jak działa, bo budowałem sieci neuronowe, więc nie rozumiem dlaczego nie uważasz koncepcji działania sieci za wystarczający argument."
Bo uczepiłeś się samego kodu i na samym kodzie próbujesz obalić możliwość stworzenia świadomości. Samoświadomość czyli granica między "ja" a resztą świata powstaje za pomocą zmysłów. Można przenieść świadomość np za pomocą okularów do wirtualnej rzeczywistości, były takie eksperymenty, pisałem już nawet kiedyś o tym.

"A gdzie tu jest mowa w naszej dyskusji o SI?" Z rozpędu napisałem SI, chodziło mi oczywiście o świadomość. (czyli duszę w rozumieniu tego artykułu).

"Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem Ci jak powinieneś rozumieć zdanie, które przytoczyłeś wcześniej." Tu to mnie rozbroiłeś. Czyli generalnie to co piszesz jest warte funta kłaków, byleby było intrygujące?

Pozdrawiam.

Pt, 4 sie 2017 11:56 | ocena: + 1

czujne_oko | Gość

Myśleć to one już potrafią i to o wiele efektywniej niż człowiek. Pozostaje kwestia samoświadomości, bo chyba tu bardziej o nią FN chodziło. Ale to tylko kwestia czasu. Tak jak w przypadku człowieka. Dziecko na początku nie posiada samoświadomości, ta pojawia się dopiero wraz z rozwojem mózgu. Widzicie podobieństwo?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 4 sie 2017 12:08 | brak oceny

szczyglis | Oficer Techniczny

@czujne_oko, Nie widzę podobieństwa i pozwolę się nie zgodzić co do tej kwestii czasu. Jako programista zajmowałem się trochę sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, sieciami neuronowymi, etc. Samoświadomość nie jest problemem typu "chwilowo brak technologii". Tego się po prostu zrobić NIE DA, gdyż o ile myślenie w przypadku SI jest już od dawna rozwiązaną kwestią i obecne sieci neuronowe nawet myślą o wiele wydajniej, niż człowiek, o tyle kwestii PODMIOTU rozumiejącego te myśli i mającego świadomość ich istnienia w żaden sposób za pomocą kodu powołać "do życia" się NIE DA. Ale to jest kwestia na co najmniej dłuższy referat, a nie krótki komentarz... Pozdrawiam

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 4 sie 2017 13:48 | brak oceny

czujne_oko | Gość

@szczyglis,

Nie pisz, że się NIE DA, bo przyjdzie ktoś, kto o tym nie wie i to zrobi :)
Zresztą sam jesteś w rozterce, Twoje słowa: "Ja to już sam nie wiem... Może rzeczywiście w końcu okaże się, że my to tylko takie biologiczne maszyny? "
źródło: http://forum.nautilus.org.pl/viewtopic.php?p=84456&sid=af8716a57e4732ac2dddd32e6a773521#p84456

Piszesz:"Samoświadomość nie jest problemem typu "chwilowo brak technologii"", a gdzie jest w takim razie świadomość podczas narkozy? Czy to nie jest właśnie chwilowy brak technologii spowodowany wyłączeniem zmysłów i braku dostępu do pamięci?
Pisałem Ci kiedyś zresztą o deprywacji sensorycznej, ale... mówiąc delikatnie nie chciałeś się jakoś do tego specjalnie ustosunkować.
Twoje stanowisko tu w tej sprawie wynika jedynie z wiary w to, że nie jesteśmy jedynie biomaszynami, a nie z chłodnej analizy.

Również pozdrawiam.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

17 września: [...] Po krótkim wyjeździe - znowu w Bazie FN [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 7 wrz 2021 05:58 | [...] To była eskadra pięciu świateł poruszających się z dużą prędkością gęsiego w idealnie równych odległościach. Następnie światła się zatrzymały na kilka sekund, a potem po kolei połączyły w jeden punkt świetlny, który jest widoczny na filmie. Niestety udało mi się sfilmować tylko ostatnią fazę tego zjawiska. Patrzyłem jak urzeczony i minęło trochę czasu, nim dotarło do mnie, że przecież mogę to zarejestrować. Zjawisko uchwyciłem z okna mojego mieszkania, na rogu ulic Mlądzkiej i Łukowskiej...

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 10 sierpnia 2021 | Historia występu tzw. „badaczy UFO” w nieistniejącym od wielu lat programie „Rozmowy w Toku” pokazuje wiele aspektów czegoś, z czym spotykam się od wielu lat, co mnie zaskoczyło i wprawiło w bezgraniczne zdumienie. Z upływem lat przekonuję się, że jest to niestety typowo rodzima przypadłość oparta na wszystkich ciemnych demonach polskiej duszy: zawiści, zazdrości, kompleksach...

czytaj dalej

FILM FN

UFO - KULA MIENIĄCA SIĘ KOLORAMI, 3 września 2021

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.