Dziś jest:
Wtorek, 29 listopada 2022

Człowiek ma ogromną moc. Medytacja i wewnętrzna siła zwielokrotniają tę moc. Nie zmierzy jej ani nauka, ani żaden przyrząd. Nie ogarnie jej wielkości także ludzki umysł.
/Liao Sifu, chiński mistrz Nei Kungu/

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie
POLSKA: PRZED NAMI ZIMNY KSIĘŻYC
Sob, 18 gru 2021 16:36 | komentarze: brak czytany: 2251x

Potrwa ponad 18 godzin. Przed nami najdłuższa w tym roku pełnia, zwana Zimnym Księżycem. W weekend będziemy mogli podziwiać najdłuższą pełnię Księżyca w tym roku, która potrwa przez większą część doby, nawet przeszło 18 godzin. Nosić ona będzie nazwę Zimnego Księżyca.Zbliża się początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w tym roku i zarazem najdłuższa noc. Księżyc będzie wędrować .......

czytaj dalej

Potrwa ponad 18 godzin. Przed nami najdłuższa w tym roku pełnia, zwana Zimnym Księżycem. W weekend będziemy mogli podziwiać najdłuższą pełnię Księżyca w tym roku, która potrwa przez większą część doby, nawet przeszło 18 godzin. Nosić ona będzie nazwę Zimnego Księżyca.
Zbliża się początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w tym roku i zarazem najdłuższa noc. Księżyc będzie wędrować po nocnym niebie przez ponad 18 godzin, czyli najdłużej w tym roku.

Najpierw jednak czeka nas grudniowa pełnia, która nazywana jest Zimnym Księżycem, ponieważ przypada na okres pierwszych zimowych mrozów. Chociaż póki co mamy aurę odwilżową, to jednak tuż po pełni spodziewamy się powrotu zimy.

Księżyc znajdzie się w ostatniej tegorocznej pełni w niedzielę (19.12) o godzinie 5:36, a więc jeszcze przed świtem. Srebrny Glob znajdować się będzie wówczas na niebie zachodnim.

W centrum kraju Księżyc będzie wędrować po niebie przez 17 godzin 48 minut, a najkrócej spośród całej Polski, na południowym skraju Bieszczadów, przez 17 godzin 9 minut.


Godziny wschodu (wyżej) i zachodu (niżej) Księżyca między 19 a 20 grudnia 2021 roku.

Niestety, pogoda będzie skutecznie utrudniać obserwację naszego naturalnego satelity, ponieważ spodziewamy się przeważającego zachmurzenia, a jedynie miejscami mogą się zdarzać przejściowe przejaśnienia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.zwiń tekst

PIES URATOWAŁ DZIECKO - DAWAŁ ZNAĆ RODZICOM, ŻE ICH CÓRKA UMIERA
Pt, 17 gru 2021 11:19 | komentarze: 2 czytany: 2073x

Historia psa o imieniu Henry pokazuje, że zwierzęta mają szósty zmysł i potrafią w porę dostrzec zagrożenie. Kelly Andrew i jej męż przedstawili w amerykańskich mediach wstrząsającą historię ich dwuletniej córeczki.Dwuletnia córka Kelly Andrew, amerykańskiej pisarki, nie czuła się zbyt dobrze. Jej mama myślała, że to niegroźne przeziębienie, dlatego położyła dziewczynkę spać. Domowy pupil Henry, pies.......

czytaj dalej

Historia psa o imieniu Henry pokazuje, że zwierzęta mają szósty zmysł i potrafią w porę dostrzec zagrożenie. Kelly Andrew i jej męż przedstawili w amerykańskich mediach wstrząsającą historię ich dwuletniej córeczki.

Dwuletnia córka Kelly Andrew, amerykańskiej pisarki, nie czuła się zbyt dobrze. Jej mama myślała, że to niegroźne przeziębienie, dlatego położyła dziewczynkę spać. Domowy pupil Henry, pies rasy Boston Terrier wyczuł, że coś jest nie tak i wciąż wchodził do pokoju dziecka i chciał je budzić. Mama dziewczynki kilkukrotnie odganiała psa.

- Za każdym razem, gdy go odganiałam, wracał do środka - powiedziała w wypowiedzi dla programu Good Morning America. Jak się okazało, pies za wszelką cenę chciał zwrócić uwagę rodziców, że z ich córką jest bardzo źle.

Kiedy po raz kolejny Kelly poszła odgonić psa od dziecięcego łóżeczka, zorientowała się, że jej córeczka ma problemy z oddychaniem i zaczęła sinieć. Wraz z mężem zawieźli ją do szpitala, gdzie lekarze szybko oczyścili dziecku drogi oddechowe. Rodzina spędziła w szpitalu kilka godzin, dziecko szybko doszło do siebie i wszyscy mogli wrócić do domu.


Po tej "akcji ratunkowej" stało się jasne dla wszystkich, że to pies Henry tak naprawdę uratował dziecko.

- Nie zasługujemy na psy - napisała na Twitterze Kelly.
źródło: https://www.edziecko.pl/zwiń tekst

'COŚ LEKARZY ZANIEPOKOI W KRWI... ' - ostrzega jasnowidz Krzysztof Jackowski.
Pt, 17 gru 2021 05:24 | komentarze: 13 czytany: 5068x

"Będziemy mieli dwie zarazy, niezależne od siebie" - zapowiedział w swoich audycjach na youtube jasnowidz Krzysztof Jackowski. Jego zdaniem wkrótce naukowców i lekarzy zaniepokoi coś, co odkryją w ludzkiej krwi.Jasnowidz Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną przepowiednią o roku 2022. Jego zdaniem będzie on znacznie gorszy, niż obecny.- 2022… chyba pierwszy raz nie cieszę się z tego przełomu. .......

czytaj dalej

"Będziemy mieli dwie zarazy, niezależne od siebie" - zapowiedział w swoich audycjach na youtube jasnowidz Krzysztof Jackowski. Jego zdaniem wkrótce naukowców i lekarzy zaniepokoi coś, co odkryją w ludzkiej krwi.


Jasnowidz Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną przepowiednią o roku 2022. Jego zdaniem będzie on znacznie gorszy, niż obecny.


- 2022… chyba pierwszy raz nie cieszę się z tego przełomu. Każdego roku przejście ze starego do nowego jest jakimś planem, jakimś obiecaniem czegoś sobie, optymizmem. Ja czego się boję? Nowego Ładu. Z tego co poczytałem, to ten Nowy Ład wydaje mi się starym ładem, na zasadzie takiej, że wszystkimi problemami i błędami politycznymi po staremu obarczany jest płatnik, człowiek, który stara się coś dla siebie i kraju robić. 2022 rok to rok innej rzeczywistości. Nowa rzeczywistość już się stała, a my się musimy do niej dostosować. Nie użyłem słowa przyzwyczaić, bo przyzwyczaić się możemy do nowego mieszkania, które kupiliśmy, bo chcieliśmy. Do tej rzeczywistości musimy się dostosować. Z takim przekonaniem będę wchodził w 2022 rok. Kiedy człowiek mógł mieć jeszcze nadzieje, w końcówce 2020 roku, to teraz, na koniec 2021 roku, ja takich nadziei nie mam - twierdzi Krzysztof Jackowski.


- Wyczytałem w internecie, że zaraza z RPA to nie jest zwykła mutacja, tylko eksperci twierdzą, że to wręcz inna zaraza, podobno bardzo zaraźliwa. A ja mówiłem Wam, że zimą będziemy mieli dwie zarazy, niezależne od siebie. Z tego względu obawiam się, że problem może być podwojony. W przyszłym roku możemy mieć podwojone restrykcje, kiedy obie zarazy się ze sobą zejdą. Najgorszy okres to może być luty, marzec i cząstka kwietnia. - powiedział jasnowidz.

- Pierwsze wrażenie, jakie mam, to obecna fala zarazy, kulminacja jej znacznie się wydłuży i wydłuży się grubo poza święta i Nowy Rok. Szczytowanie fali będzie długie. Krew… Dziwne, to bardzo ważne. Słuchajcie, będzie mowa o krwi. Coś lekarzy zaniepokoi w krwi. Wyjdą niepokojące badania, związane z krwią. Krew mi się kojarzy - powiedział Jackowski.
W kolejnych słowach jasnowidz odniósł się do niedawnych wybuchów w Libanie. Już kilka tygodni wcześniej wspominał, że do jakichś wybuchów dojdzie i jego zdaniem właśnie mogły mieć one miejsce. Jak twierdzi, dwa państwa już są w gotowości do działań militarnych. Zdaniem Jackowskiego, jeśli rozpoczęty konflikt nie przyniesie szybkich rezultatów, to przerodzi się w konflikt totalny na całym Bliskim Wschodzie, w który zaangażowanych będzie także kilka państw europejskich - w tym Polska.

- W niedługim czasie będą jeszcze dwa takie wybuchy, niekoniecznie w Libanie, ale będą podobne do tych, które poprzedniej nocy się wydarzyły. Dwa państwa są w kompletnej gotowości: Turcja i Izrael. Gotowe do działań. Konflikt na Bliskim Wschodzie zacznie się od dwóch państw. Reszta będzie się przyglądać. To będzie na odległość się działo (…). Tylko kilka państw europejskich będzie wspierało ten konflikt i będzie gotowych ruszyć z pomocą: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Polska i Włochy. Konflikt rozpoczną dwa państwa, a potem z tego zrobi się konflikt totalny. W tym momencie zachowanie Rosji będzie ważne. Nasz kraj będzie się skupiał głównie na obronie wschodniej granicy, ale nie jest pewne czy ona w żaden sposób zostanie naruszona - takie słowa w swojej audycji wypowiedział jasnowidz z Człuchowa.

 

Zapraszamy do udziału w naszej ECHO-SONDZIE. Pytanie jest proste:

W JEDNEJ Z OSTATNICH AUDYCJI W SERWISIE YOUTUBE JASNOWIDZ KRZYSZTOF JACKOWSKI POWIEDZIAŁ, ŻE W SWOJEJ WIZJI O PRZYSZŁOŚCI DOSTRZEGŁ PROBLEM Z KRWIĄ" JAKO EFEKTEM KORONAWIRUSA, CO BARDZO PRZERAZI LEKARZY. CZY WIERZYSZ, ŻE TA WIZJA OKAŻE SIĘ PRAWDZIWA?

/link do ECHO-SONDY poniżej/

https://www.nautilus.org.pl/echosonda,706,w-jednej-z-ostatnich-audycji-w-serwisie-youtube-jasnowidz-krzysztof.htmlzwiń tekst

GRECJA: Założyciel partii antyszczepionkowców zmarł na COVID-19
Śr, 15 gru 2021 09:45 | komentarze: 9 czytany: 2387x

Wpływowy grecki dziennikarz Giorgios Tragas zmarł w wyniku niewydolności oddechowej spowodowanej COVID-19. W lutym 2021 r. był on jednym z założycieli partii Wolni Ludzie i - jak podają media - był orędownikiem ruchu antyszczepionkowego.Jak podają greckie media, Tragas 4 grudnia trafił do szpitala z ostrą niewydolnością oddechową. Jego stan szybko się pogarszał. 14 grudnia nad ranem 72-letni dziennikarz.......

czytaj dalej

Wpływowy grecki dziennikarz Giorgios Tragas zmarł w wyniku niewydolności oddechowej spowodowanej COVID-19. W lutym 2021 r. był on jednym z założycieli partii Wolni Ludzie i - jak podają media - był orędownikiem ruchu antyszczepionkowego.
Jak podają greckie media, Tragas 4 grudnia trafił do szpitala z ostrą niewydolnością oddechową. Jego stan szybko się pogarszał. 14 grudnia nad ranem 72-letni dziennikarz zmarł w szpitalu w Atenach. Był zakażony koronawirusem.

Jak podaje portal greekreporter.com, Tragas miał informować w mediach społecznościowych o swoim zakażeniu, a także o chorobach towarzyszących, które powodowały jego sceptycyzm wobec szczepień.

W lutym 2021 r. dziennikarz był założycielem partii Wolni Ludzie (gr. Ελεύθεροι Άνθρωποι, Eleuteroi Antropoi), która miała za cel walkę z bezrobociem i ekonomicznym kryzysem wywołanym lockdownami. Media podają, że Tragas był również orędownikiem ruchu antyszczepionkowego.

 

PAP

- Pacjentów przybywa każdego dnia, nie było jeszcze tak dużego obłożenia - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową kierowniczka szpitala tymczasowego w Szczecinie dr Magda Wiśniewska. Obecnie w placówce znajduje się 120 osób. Sytuacja w szpitalu stale się pogarsza, ponieważ każdego dnia przybywają kolejne osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19."Zdarzyło się, że pacjent uważał, że chcemy go otruć i przeprowadzamy eksperyment medyczny"

Doktor Wiśniewska została zapytana o osoby, które szczególnie zapadają lekarzom w pamięci. - Najdramatyczniejsze sytuacji przeżywamy, gdy pacjenci tak bardzo nie wierzą w COVID-19 będąc już w szpitalu, z trudem łapiąc oddech, odmawiają leczenia. Zdarzyło się, że pacjent uważał, że chcemy go otruć i przeprowadzamy eksperyment medyczny. Odmawiał przyjmowania leków, podłączenia wąsów tlenowych. Mieliśmy związane ręce, bo bez zgody pacjenta na leczenie nie możemy tego leczenia wdrożyć. Był na oddziale respiratorowym i nadal odmawiał podłączenia do respiratora. Zmarł, wciąż nie wierząc w COVID-19 - powiedziała.zwiń tekst

USA: NAJPOTĘŻNIEJSZE TORNADA OD LAT
Sob, 11 gru 2021 22:08 | komentarze: 2 czytany: 2400x

9 grudnia 2021 środkową część Stanów Zjednoczonych nawiedziły tornada. Tamtejsze media informują o tym, że zginęło nawet 70 osób. Według gubernatora stanu Kentucky Andy'ego Besheara ofiar może być znacznie więcej.Andy Beshear w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną WLKY, która odbyła się w sobotę rano, przekazał, że "doniesienia z miejsc dotkniętych kataklizmem rozdzierają serce".  Polityk dodał.......

czytaj dalej

9 grudnia 2021 środkową część Stanów Zjednoczonych nawiedziły tornada. Tamtejsze media informują o tym, że zginęło nawet 70 osób. Według gubernatora stanu Kentucky Andy'ego Besheara ofiar może być znacznie więcej.
Andy Beshear w rozmowie z lokalną stacją telewizyjną WLKY, która odbyła się w sobotę rano, przekazał, że "doniesienia z miejsc dotkniętych kataklizmem rozdzierają serce".  Polityk dodał, że aktualnie największym wyznaniem jest ustalenie, czy wichury będą trwać nadal, czy może ustaną.

W nocy z piątku na sobotę przez terytoria czterech stanów przeszły trąby powietrzne. Były one wyjątkowo długotrwałe i mocne jak na obecną porę roku - twierdzą meteorolodzy. Żywioł największe spustoszenie zasiał w stanie Arkansas i w Mayfield w stanie Kentucky, gdzie zawitał po pokonaniu 386 km.

"Washington Post" przekazał, że było to najdłużej, bez przerwy trwające tornado, jakie odnotowano w nowożytnej historii USA.

W większości miast wcześniej wspomnianych stanów ogłoszono stan alarmowy. Zaapelowano również do mieszkańców, by znaleźli bezpiecznie schronienie. W sobotę rano rzeczniczka urzędu ds. zarządzania kryzysowego w stanie Kentucky przekazała, że nie sposób dokonać bilansu ofiar oraz zniszczeń.

Natomiast rzecznik podobnego urzędu w stanie Tennessee Dean Flener poinformował z kolei o trzech ofiarach.

Spectator Index poinformowało o tym, że tornada w stanie Kentucky spowodowały śmierć 50 osób. Później ten bilans wzrósł do 70.

zwiń tekst

KORONAWIRUS: CZY PRAWDZIWY EFEKT OBECNYCH WYDARZEŃ BĘDZIE WIDOCZNY ZA KILKA LAT?
Czw, 9 gru 2021 06:26 | komentarze: 13 czytany: 3251x

W ‘New York Times’ ukazała się ciekawa analiza skutków pandemii koronawirusa dla całej ludzkości, które w tej chwili nie są nawet dostrzegalne. ‘Będzie armia ludzi niepełnosprawnych’ – ostrzega NYT.Ludzie postrzegają Covid-19 przez dwie liczby: nowe zakażenia i zgony. Na nikim te liczby nie robią wrażenia, a tymczasem według najnowszej publikacji w dzienniku ‘New York Times’ prawdziwy efekt koronawirusa.......

czytaj dalej

W ‘New York Times’ ukazała się ciekawa analiza skutków pandemii koronawirusa dla całej ludzkości, które w tej chwili nie są nawet dostrzegalne. ‘Będzie armia ludzi niepełnosprawnych’ – ostrzega NYT.

Ludzie postrzegają Covid-19 przez dwie liczby: nowe zakażenia i zgony. Na nikim te liczby nie robią wrażenia, a tymczasem według najnowszej publikacji w dzienniku ‘New York Times’ prawdziwy efekt koronawirusa będzie widoczny dopiero po 10-15 latach. Nie jest to bowiem żadna ‘zwykła grypka’, jak to początkowo głosili zwolennicy teorii spiskowych.

- Zmiany w płucach są trwałe i spowodują, że powstanie nam prawdziwa armia osób niepełnosprawnych. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak destrukcyjna potrafi być ta choroba’ – czytamy w NYT.

Potwierdzenie tego, że w przyszłości dopiero poznamy skalę konsekwencji pandemii możemy znaleźć także w polskich mediach (przykład poniżej).


zwiń tekst

CZY NA ŚWIECIE ZAPANUJE CIEMNOŚĆ?!
Pt, 3 gru 2021 22:33 | komentarze: 3 czytany: 3599x

- Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych - zastrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.From: [...] Sent: Friday, December 3, 2021 9:17 AM To: Fundacja NAUTILUS Subject: Czy Blackout grozi Polsce? Droga FN, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) umieściło wczoraj komunikat dot. Blackoutu.Oczywiście z komentarzem: "Na chwilę.......

czytaj dalej

- Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych - zastrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

From: [...]
Sent: Friday, December 3, 2021 9:17 AM
To: Fundacja NAUTILUS
Subject: Czy Blackout grozi Polsce?

 

Droga FN,

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) umieściło wczoraj komunikat dot. Blackoutu.

Oczywiście z komentarzem: "Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych - zastrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa."

 

Poniżej link do artykułu:

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-blackout-grozi-takze-polsce-rzadowe-centrum-bezpieczenstwa-r,nId,5682274

 - Latarkę, świece, apteczkę trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się w przenośną ładowarkę - tzw. powerbank. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu - napisało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ten sposób Polska dołączyła do innych krajów, które uczą swoich obywateli co powinni przygotować w związku z ewentualnym ryzykiem blackoutu - przerw w dostawie prądu.

Ostrzeżenia przed blackoutem to następstwo kryzysu energetycznego, który wynika z niedoborów i wysokich cen surowców, ryzyk związanych z mroźną zimą oraz trwającego procesu transformacji energetycznej i konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych.

We wtorek przed blackoutem ostrzegł minister przemysłu Włoch, Giancarlo Giorgetti. Wezwał swój rząd i państwa Unii Europejskiej do uzgodnienia wspólnego planu. Miałby się on przysłużyć rozwiązaniu problemu rosnących cen energii i ryzyka przerw w dopływie prądu.

Włochy nie są pierwszym krajem europejskim przestrzegającym przed blackoutem. Wcześniej przed długotrwałymi przerwami w dostawach prądu ostrzegło swoich mieszkańców Ministerstwo Obrony Austrii. Instrukcje pod hasłem “Blackout: co robić, gdy nic nie działa" przekazał też Berlin. A jak ujawniła szwajcarska prasa, tamtejszy rząd określił blackout mianem "zagrożenia gorszego od pandemii".

Blackout możliwy w Polsce?

Już wcześniej na temat blackoutu wypowiedziało się dla Interii Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Zapewniło, że Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) działa stabilnie i bez zakłóceń, a funkcjonowanie KSE nadzorują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

żródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-blackout-grozi-takze-polsce-rzadowe-centrum-bezpieczenstwa-r,nId,5682274#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
zwiń tekst

GMINA KOŚCIERZYNA: ZNALEZIONO DZIWNE ZWIERZĘ
Pon, 29 lis 2021 14:30 | komentarze: 5 czytany: 3508x

Nie przypomina żadnego znanego zwierzęcia. Ma cechy psa i wilka jednocześnie - o dziwnym stworzeniu napisał Dziennik Bałtycki. O tej publikacji poinformował nas jeden z czytelników.From: [...]Sent: Monday, November 29, 2021 10:29 AMTo: FNSubject: Witam. Pod Kościerzyną znaleziono martwe zwierzę którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Sprawa prawdopodobnie zostanie nie rozwiązana. Może szanowna redakcja.......

czytaj dalej

Nie przypomina żadnego znanego zwierzęcia. Ma cechy psa i wilka jednocześnie - o dziwnym stworzeniu napisał Dziennik Bałtycki. O tej publikacji poinformował nas jeden z czytelników.
From: [...]
Sent: Monday, November 29, 2021 10:29 AM
To: FN
Subject:

Witam. Pod Kościerzyną znaleziono martwe zwierzę którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Sprawa prawdopodobnie zostanie nie rozwiązana. Może szanowna redakcja się tym zainteresuje?
Wklejam link.
Pozdrawiam, załogant [dane do wiad. FN]

https://dziennikbaltycki.pl/gmina-koscierzyna-znaleziono-tajemnicze-zwierze-zdjecia-budza-groze/ar/c8-15925229


Gmina Kościerzyna. W Rybakach znaleziono zwłoki dziwnego, włochatego zwierzęcia. Jak wynika ze zdjęć, nie przypomina ono żadnego znanego gatunkuzwiń tekst

NIESAMOWITE ZAPADLISKO NA ŚLĄSKU - EFEKT SZKÓD GÓRNICZYCH
Sob, 27 lis 2021 15:29 | komentarze: 1 czytany: 1914x

Dół jak krater po meteorycie w Trzebini. "Wszystko zapadło się na moich oczach"  - relacjonuje jeden ze świadków.Ziemia zapadła się tuż obok dwóch altan. Dół o średnicy 8 m jest głęboki na 5 m. Ostatni taki lej powstał w październiku, również na jednej z działek, jednak nie był tak pokaźnych rozmiarów.Na teren wezwano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, którzy zabezpieczyli dół.......

czytaj dalej

Dół jak krater po meteorycie w Trzebini. "Wszystko zapadło się na moich oczach"  - relacjonuje jeden ze świadków.

Ziemia zapadła się tuż obok dwóch altan. Dół o średnicy 8 m jest głęboki na 5 m. Ostatni taki lej powstał w październiku, również na jednej z działek, jednak nie był tak pokaźnych rozmiarów.

Na teren wezwano strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, którzy zabezpieczyli dół i okoliczne działki.

Mieszkańcy osiedla nie czują się bezpiecznie. Poszkodowany działkowicz opowiedział o incydencie "Gazecie Trzebińskiej".

-"Pracowałem na działce, ale zadzwonił do mnie kolega z prośbą o pomoc u niego na działce. Gdy wróciłem, na moich oczach ziemia zaczęła się zapadać. Gdyby nie telefon, kto wie, co stałoby się ze mną. Sam też wielokrotnie nocowałem na działce" – relacjonuje właściciel działki.

W rozmowie z RMF FM właściciel opowiada o szkodach, jakie wyrządziło zapadlisko: "W jednym momencie zniknęła mi część działki. Do dołu wpadło m.in. 20 rosnących w tym miejscu tui, duża huśtawka i konstrukcja basenu. Wszystko nagle na moich oczach dosłownie zapadło się pod ziemię" – opowiada.
Kolejny wielki krater w Trzebini. To efekt działalności kopalni

Blisko osiedla Siersza często dochodzi do powstania podobnych zapadlisk. Zwykle jednak dzieje się to na terenach leśnych i nie są to tak głębokie leje.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną tworzenia się zapadlisk jest dawna działalność kopalni Siersza. Mimo że zamknięto ją 20 lat temu, to podziemne chodniki wypełnia teraz woda gruntowa, która wypłukuje ziemię i może przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych dołów.

Niedawno w chrzanowskim tygodniku "Przełom" geolog górniczy Marek Szuwarzyński tłumaczył, że można spodziewać się kolejnych zapadlisk.

Dopóki proces zatapiania kopalni Siersza się nie zakończy, takie zjawiska mogą się w różnych miejscach generować. To jest nieuniknione i poza jakąkolwiek kontrolą. Nie da się tego prognozować i temu zapobiegać. Takie są niestety prawa przyrody. W momencie, kiedy ciśnienie wody w masywie skalnym wróci do stanu sprzed rozpoczęcia drenażu, te zjawiska ustaną – mówił.

Za naprawę takich szkód odpowiada właściciel terenu, czyli Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu. Prace nad zasypaniem dołu mają rozpocząć się w piątek.


Źródło: Media, onet.plzwiń tekst

B.1.1529 Z BOTSWANY- KORONAWIRUS ZMUTOWAŁ Z HIV/AIDS. CZY SPEŁNIAJĄ SIĘ PRZEPOWIEDNIE O NOWYM, SUPER-ŚMIERTELNYM WIRUSIE?
Czw, 25 lis 2021 13:34 | komentarze: 5 czytany: 4541x

Lekarze ostrzegają przed nowym wariantem koronawirusa, który odkryto w Botswanie. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia naukowców, to będzie to zupełnie nowy, dramatyczny punkt w dziejach ludzkości, gdyż nowy wariant koronawirusa będzie miał wielokrotnie większą śmiertelność i będzie praktycznie niewrażliwy na szczepionki. Ten szczep ma mieć duży potencjał do mutacji poprzez mnogość kolców, które posiada.......

czytaj dalej

Lekarze ostrzegają przed nowym wariantem koronawirusa, który odkryto w Botswanie. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia naukowców, to będzie to zupełnie nowy, dramatyczny punkt w dziejach ludzkości, gdyż nowy wariant koronawirusa będzie miał wielokrotnie większą śmiertelność i będzie praktycznie niewrażliwy na szczepionki. Ten szczep ma mieć duży potencjał do mutacji poprzez mnogość kolców, które posiada. Wzbudza to duże zaniepokojenie naukowców, ponieważ nowa odmiana wirusa przedostała się już do RPA i Hongkongu.

Jak przekazał w czwartek australijski portal news.com.au. nowy wariant koronawirusa został po raz pierwszy wykryty 11 listopada 2021 r. w Botswanie przez wirusologa Imperial College London, dr Toma Peacocka, który udostępnił szczegóły na stronie internetowej poświęconej udostępnianiu genomu.

Odkryty szczep został nazwany B.1.1529, ale później prawdopodobnie przybierze nazwę Nu. Dr Peacock ostrzegł, że "niesamowicie duża liczba mutacji kolców sugeruje, że może to być poważnym problemem", w związku przypadkami do tej pory wykrytymi już w trzech krajach.
Trzy dni po jego wykryciu przedostał się bowiem do RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu i uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19.

"Wymyka się mechanizmom obronnym organizmu"

"Biorąc pod uwagę dużą liczbę mutacji, które nagromadziły się najwyraźniej w jednej serii, prawdopodobnie wyewoluował podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS" – prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki University College London.
Dr Peacock dodał, że "B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu". Istniejącym szczepionkom na COVID-19 może być trudniej zwalczyć nowy szczep.

 

Włoska mistyczka i stygmatyczka Gisella Cardia jako jedna z nielicznych na Ziemi precyzyjnie przewidziała pojawienie się koronawirusa i rok przed wykryciem pacjenta "zero" wskazała miasto Wuhan jako punkt, z którego wyjdzie wielki problem dla świata. Ale Gisella Cardia powiedziała coś bardzo zdumiewającego. Otóż jej zdaniem obecny koronawirus praktycznie ledwie muśnie świat, a jego śmiertelność nie zrobi na nikim wrażenia, a świat szybko zacznie go bagatelizować. Do prawdziwego pandemicznego armagedonu doprowadzi dopiero jedna z jego następnych wersji, która ma rzekomo dopiero pojawić się pod koniec 2021 roku. Czy odkrycie "super-killera" czyli wirusa mutanta z Botswany oznacza, że i tym razem jej przepowiednia okaże się prawdziwa?zwiń tekst

SONDA DART WYRUSZYŁA NA SPOTKANIE Z ASTEROIDĄ
Śr, 24 lis 2021 19:18 | komentarze: 2 czytany: 1524x

24 listopada  z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii rakieta Space X wyniosła w kosmos sondę DART, która za niecały rok ma się zderzyć z asteroidą.To pierwsza misja kosmiczna, która ma przetestować program ochrony Ziemi przed zagrażającymi jej w przyszłości asteroidami czy kometami. Sonda zbliży się do pary asteroid z pobliskiej grupy Amora – ok. 11 mln km od Ziemi – i uderzy w mniejszą.......

czytaj dalej

24 listopada  z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii rakieta Space X wyniosła w kosmos sondę DART, która za niecały rok ma się zderzyć z asteroidą.To pierwsza misja kosmiczna, która ma przetestować program ochrony Ziemi przed zagrażającymi jej w przyszłości asteroidami czy kometami. Sonda zbliży się do pary asteroid z pobliskiej grupy Amora – ok. 11 mln km od Ziemi – i uderzy w mniejszą z nich. Ta para asteroid to Didymos o średnicy 780 m i krążący wokół niego Dimorfos – 163-metrowy. Zadaniem sondy DART (Double Asteroid Redirection Test) nie jest zniszczenie Dimorfosa, a jedynie zmiana jego orbity obiegu wokół większego towarzysza. W ten sposób, jeśli cały test się powiedzie, będzie można sprawdzić, czy zbliżający się do Ziemi obiekt kosmiczny można unieszkodliwić poprzez zmianę toru jego orbity. Do tej pory wykonywano jedynie symulacje takich zdarzeń, teraz przeprowadzony zostanie test realny.Misja jest bardzo ciekawa z wielu względów. Po pierwsze, by uznać ją za udaną, nie wystarczy tylko samo uderzenie w asteroidę Dimorfos. Trzeba ten fakt i jego skutki dokładnie zaobserwować. Dlatego razem z sondą DART w stronę pary asteroid leci też mały (14-kilogramowy) próbnik LICIACube, który na 10 dni przed zderzeniem odłączy się od DART-a i zajmie odpowiednią pozycję, tak by przelecieć nad miejscem zderzenia w 3 min po fakcie. Wykona wówczas serię dokładnych zdjęć, a być może nawet film. Poza tym sam DART jest wyposażony w bardzo czułą kamerę DRACO, która dokładnie utrwali obraz dwóch asteroid, po czym ulegnie zniszczeniu wraz z całą sondą. Oblicza się, że zmiana orbity Dimorfosa, który jest oddalony od swojego większego towarzysza tylko o 1,2 km, po impakcie będzie zauważalna dla teleskopów naziemnych.

Przez cały czas podróży do układu Didymos-Dimorfos DART będzie sterowany z Ziemi, jednak na 4 godz. przed zderzeniem zacznie pracę autonomiczną, to znaczy, że będzie nim kierować specjalne oprogramowanie SMART Nav (Small-body Maneuvering Autonomous Real Time Navigation). Wtedy już tylko od niego będzie zależeć, czy pędząca z szybkością 24 tys. km/godz. sonda trafi w niewielką asteroidę, zaledwie nieco większą od stadionu piłkarskiego. Istotną częścią SMART Nav jest właśnie kamera DRACO wykonująca zdjęcia co sekundę; i taki też będzie interwał korekt toru lotu sondy. Czyli wszystko będzie się rozgrywać niezwykle szybko. Sondę DART wyposażono też w nowatorski system rozwijających się jak dywan paneli fotowoltaicznych oraz jonowy silnik NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster), który będzie podczas misji głównie testowany. Podstawą napędu sondy są silniki na hydrazynę.

Ale to jeszcze nie koniec historii, ponieważ w 2027 r. do układu Didymos-Dimorfos doleci europejska sonda Hera, która zbliży się do asteroid i prześledzi dokładnie skutki uderzenia DART-a. Misję DART przygotowały dwie agencje: NASA i Włoska Agencja Kosmiczna. Budowę sondy i zarządzanie misją powierzono Johns Hopkins Appleid Physics Laboratory w Maryland w USA.


źródło: polityka.plzwiń tekst

USA: KOLEJNE ZAPOWIEDZI W SPRAWIE BADANIA FENOMENU UFO
Nie, 21 lis 2021 16:41 | komentarze: 1 czytany: 2140x

Rząd USA zapowiedział, że użyje wszelkich dostępnych środków, by dowiedzieć się, czym są niezidentyfikowane obiekty latające. W tym celu powstanie nowe Biuro UFO, którego głównym zadaniem będzie wykrywanie i badanie tajemniczych obiektów ukazujących się pilotom.Nowe Biuro UFO ma współpracować z wojskiem i wykorzystywać najnowsze zdobycze technologii. Pentagon ma tu na myśli najnowsze systemy satelitarne.......

czytaj dalej

Rząd USA zapowiedział, że użyje wszelkich dostępnych środków, by dowiedzieć się, czym są niezidentyfikowane obiekty latające. W tym celu powstanie nowe Biuro UFO, którego głównym zadaniem będzie wykrywanie i badanie tajemniczych obiektów ukazujących się pilotom.

Nowe Biuro UFO ma współpracować z wojskiem i wykorzystywać najnowsze zdobycze technologii. Pentagon ma tu na myśli najnowsze systemy satelitarne, radary, kamery oraz systemy identyfikacji obiektów.

Rząd chce, by nowa jednostka badała nie tylko przestrzeń kosmiczną, ale również przestworza, powierzchnię Ziemi, a także morza i oceany w poszukiwaniu wszelkich anomalii. Co ciekawe, wszystko ma odbywać się w tajnych ośrodkach.Senator Kirsten Gillibrand, D-N.Y., wprowadziła poprawkę (SA. 4281) do ustawy o obronie narodowej na rok 2022 (NDAA), która fundamentalnie zmieni podejście rządu federalnego do niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych (UAP) - znanych  jako niezidentyfikowane obiekty latające (UFO).

Środek ten, jeśli zostanie zatwierdzony, będzie nakazywał bezprecedensową przejrzystość rządu w sprawie zjawiska UFO i oznaczałby historyczną zmianę w sposobie traktowania tego zagadnienia przez rząd poprzez wykorzystanie wiedzy naukowej.

Zainteresowanie rządu i uznanie UFO za "oficjalne" zagadnienie wzrosło po ujawnieniu przez Departament Obrony w 2020 r. trzech nieobjętych klauzulą tajności nagrań wideo Marynarki Wojennej z 2014 i 2015 r.  Również w zeszłym roku, DoD zatwierdziło utworzenie grupy zadaniowej ds. niezidentyfikowanych zjawisk lotniczych (UAP) (UAPTF) pod przewodnictwem Marynarki Wojennej. DoD powiedział, że te ruchy zostały wykonane z troski o bezpieczeństwo personelu i operacji wojskowych.

Podczas gdy poprawka Senatu Gillibrand do NDAA zawiera język z podobnego przepisu zainicjowanego przez Rep. Rubena Gallego, D-Ariz., w wersji ustawy w Izbie, poprawka Senatu robi dodatkowy krok, wymagając jeszcze więcej informacji UAP/UFO do ujawnienia opinii publicznej.

W przypadku uchwalenia, poprawka ustanowiłaby "Biuro Nadzoru i Rozwiązywania Anomalii", którego zadaniem byłoby badanie UAP. Biuro to - które miałoby być prowadzone przez DoD lub wspólną organizację Pentagonu i Dyrektora Wywiadu Narodowego - byłoby również zobowiązane do składania corocznych publicznych raportów na temat UAP "w tym, czy rząd posiada jakiekolwiek materiały z incydentów z UFO ..

Poprawka Gillibrand dotycząca UFO ulepszyłaby również dochodzenia w sprawie UAP (UFO) prowadzone przez amerykańskie wojsko i agencje wywiadowcze, a także zwiększyłaby priorytet, koordynację i zasoby zaangażowane w wysiłki badania tego fenomenu.

Poprawka stworzyłaby również oddzielny "Komitet Doradczy ds. Lotnictwa i Transmediów", w skład którego weszliby eksperci z NASA, Federalnej Administracji Lotnictwa, Narodowej Akademii Nauk, szef Projektu Galileo na Uniwersytecie Harvarda, dyrektor Centrum Technologii Optycznych na Uniwersytecie Stanowym Montany, Koalicji Naukowej na rzecz Studiów nad UAP oraz Amerykańskiego Instytutu Astronautyki i Aeronautyki.

Sen. Gillibrand po raz pierwszy złożyła swoją poprawkę 4 listopada, a 15 listopada ponownie złożyła swoją poprawkę związaną z UAP, wraz z sen. Marco Rubio, R-Fla., i Martin Heinrich, D-N.M., jako współwnioskodawcy.zwiń tekst

TWÓRCA GIGANTA AMAZON JEFF BEZOS PROPONUJE: CAŁA ZIEMIA POWINNA ZOSTAĆ REZERWATEM NATURY, A LUDZKOŚĆ ROZWIJAC SIĘ NA STACJACH KOSMICZNYCH
Sob, 20 lis 2021 06:17 | komentarze: 4 czytany: 1849x

Ziemia powinna stać się rezerwatem przyrody, a ludzie mogą się dalej rozmnażać w stacjach kosmicznych w Układzie Słonecznym. Do takiej wizji przekonuje budujący statki kosmiczne Jeff Bezos, który widzi Ziemię przyszłości jako rezerwat natury.Drugi najbogatszy człowiek świata przewiduje, że w przyszłości Ziemia stanie się rezerwatem przyrody. Według niego ludzie będą rodzić się, żyć i pracować na stacjach.......

czytaj dalej

Ziemia powinna stać się rezerwatem przyrody, a ludzie mogą się dalej rozmnażać w stacjach kosmicznych w Układzie Słonecznym. Do takiej wizji przekonuje budujący statki kosmiczne Jeff Bezos, który widzi Ziemię przyszłości jako rezerwat natury.
Drugi najbogatszy człowiek świata przewiduje, że w przyszłości Ziemia stanie się rezerwatem przyrody. Według niego ludzie będą rodzić się, żyć i pracować na stacjach kosmicznych.

Jeff Bezos wyjaśnił, że nazwa jego firmy kosmicznej, która rywalizuje z VirginGalactic i SpaceX, jest zapowiedzią dalekiej przyszłości ludzkości. "Blue Origin", czyli "Błękitne Pochodzenie" ma dotyczyć błękitnej ojczyzny rasy ludzkiej, która w przyszłości ma się wynieść z Ziemi w kosmos.

Tu nie chodzi o opuszczenie Ziemi, chodzi o jej ocalenie. To skarb Układu Słonecznego. Musimy opanować podróże kosmiczne, byśmy mogli zachować naszą planetę - wyjaśniał w rozmowie w ramach dorocznego forum w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie.

Jeff Bezos to jeden z ponad dwóch tysięcy żyjących dziś na świecie miliarderów, którzy w sumie dysponują sporo większym majątkiem niż biedniejsza połowa ludzkości. Właściciel majątku wartego 200 mld dolarów, założyciel koncernu Amazon i budującej pojazdy kosmiczne firmy Blue Origin widzi siebie jako pioniera starań o to, by kiedyś zwykli ludzie mieli szansę zobaczyć Matkę Ziemię tylko czasem, jako turyści.
Multimiliarder wyjaśnił, że nasza planeta wymaga ochrony i nie powinna być degradowana przez ciągle rosnącą liczbę ludności. Ocenił też, że w wielkich koloniach ze sztuczną grawitacją, zbudowanych w przestrzeni Układu Słonecznego, może w przyszłości mieszkać i pracować nawet bilion ludzi, którzy nie będą już korzystać z zasobów planety pochodzenia. Musimy sięgać po zasoby i produkować energię poza Ziemią - mówił Jeff Bezos i argumentował, że ludzkość jest skazana na zużywanie coraz większej ilości energii, a to wyklucza pozostanie ludzi na naszej planecie, bo tu trzeba byłoby w przyszłości racjonować energię.

Kiedy spojrzymy w historię, jedna z najbardziej uderzających obserwacji dotyczy tego, że zużycie energii na osobę stale rosło, w średnim tempie trzech procent rocznie. Gdybyśmy mieli utrzymać to trzyprocentowe tempo (...) przez kilkaset lat, to musielibyśmy całą Ziemię pokryć panelami słonecznymi - przekonywał.

 źródło: BBC, CNNzwiń tekst

OGROMNE ZAINTERESOWANIE UFO NA ŚWIECIE - PROGRAM 'STAROŻYTNI KOSMICI' HITEM OGLĄDALNOŚCI
Czw, 18 lis 2021 21:15 | komentarze: brak czytany: 1940x

'Starożytni Kosmici' program telewizji Discovery okazał się hitem stacji.  Koncern Discovery zamierza produkować więcej programów o UFO i zjawiskach niewyjaśnionych.Rośnie zainteresowanie zjawiskiem UFO na świecie wśród widzów telewizji Discovery. Portal Wirtualne Media informuje o rosnącym zainteresowaniu widzów treściami związanymi ze zjawiskami niewyjaśnionymi. Chodzi tu głównie o kanały koncernu.......

czytaj dalej

'Starożytni Kosmici' program telewizji Discovery okazał się hitem stacji.  Koncern Discovery zamierza produkować więcej programów o UFO i zjawiskach niewyjaśnionych.
Rośnie zainteresowanie zjawiskiem UFO na świecie wśród widzów telewizji Discovery. Portal Wirtualne Media informuje o rosnącym zainteresowaniu widzów treściami związanymi ze zjawiskami niewyjaśnionymi. Chodzi tu głównie o kanały koncernu Discovery, gdzie wkrótce zobaczymy jeszcze więcej programów o takiej tematyce. Dorota Eberhardt, content management & ODP channels director w TVN Grupie Discovery mówi:

- Programy tego typu nadal cieszą się większą popularnością i zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Emitowane na antenach takich kanałów jak na przykład ID czy Travel Channel mają tam wysoką oglądalność. Odpowiadając na zapotrzebowanie widzów stacje produkują coraz więcej tego typu kontentu.

Hitem Discovery jest np. program "Starożytni kosmici", który cieszy się bardzo dużą popularnością także w Polsce. Jak czytamy:

- Na naszej antenie ten format zawsze sprawdza się świetnie, a odcinki ostatniego sezonu „Starożytnych kosmitów” oglądało średnio 73 proc. więcej widzów, niż inne propozycje naszego kanału w Polsce, a na Węgrzech o 132 proc. ponad średnią kanału.zwiń tekst

ROSJA NA ORBICIE ZAATAKOWAŁA WŁASNEGO SATELITĘ - ALARM NA ISS
Wt, 16 lis 2021 15:12 | komentarze: 2 czytany: 2067x

Rosjanie przeprowadzili test pocisku, którym zestrzelili swojego satelitę - według doniesień był to niedziałający już satelita szpiegowski. Obiekt rozpadł się na ponad 1000 kawałków, a astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musieli awaryjnie schować się w kapsułach ratunkowych.Rosyjski test broni antysatelitarnej (ASAT) potwierdził Departament Stanu USA. Ze strony Moskwy jak na razie nie ma.......

czytaj dalej

Rosjanie przeprowadzili test pocisku, którym zestrzelili swojego satelitę - według doniesień był to niedziałający już satelita szpiegowski. Obiekt rozpadł się na ponad 1000 kawałków, a astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej musieli awaryjnie schować się w kapsułach ratunkowych.
Rosyjski test broni antysatelitarnej (ASAT) potwierdził Departament Stanu USA. Ze strony Moskwy jak na razie nie ma takiego potwierdzenia, ani nawet żadnego bezpośredniego komentarza. Celem testu mógł być stary satelita szpiegowski, Kosmos-1408 - podaje BBC, powołując się na firmę zajmującą się śledzeniem kosmicznych śmieci. LeoLabs miała wykryć dużą ilość obiektów w miejscu, w którym satelita powinien się znajdować.

Rosja zestrzeliła własnego satelitę. Astronauci uciekli do kapsuł ratunkowych
Zdarzenie zmusiło siedmioro astronautów i kosmonautów przebywających na Międzynarodowej Stacji kosmicznej do założenia kombinezonów i schronienia się w kapsułach ratunkowych. Taką funkcję pełnią statki, którymi ludzie docierają do ISS i które oczekują "zaparkowane" przy stacji, gotowe do ewakuacji jej mieszkańców w razie potrzeby. Trzech przedstawicieli NASA - Raja Chari, Tom Marshburn i Kayla Barron - oraz Niemiec Matthias Maurer wysłany na orbitę przez Europejską Agencję Kosmiczną schroniło się w kapsule Crew Dragon firmy SpaceX. Dwóch Rosjan - Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow oraz Mark Vande Hei z NASA - w Sojuzie.

Po południu w poniedziałek rosyjska agencja kosmiczna, Roskosmos, opublikowała krótki komunikat na Twitterze. "Załoga Stacji Kosmicznej rutynowo wykonuje operacje zgodnie z programem lotu. Orbita obiektu, która zmusiła dziś załogę do przeniesienia się na statek kosmiczny zgodnie ze standardowymi procedurami, oddaliła się od orbity ISS. Stacja znajduje się w zielonej strefie" - napisano, nie dodając, o jaki obiekt chodzi.USA oburzone. Szef NASA pisze o "nieodpowiedzialnym i destabilizującym działaniu"
Nieco później odbyła się konferencja rzecznika amerykańskiego departamentu stanu. "Dzisiaj Federacja Rosyjska lekkomyślnie przeprowadziła destrukcyjny test satelitarny antysatelitarnej rakiety wznoszącej przeciw jednemu z własnych satelitów. Jak dotąd test wygenerował ponad 1500 kawałków możliwych do namierzenia szczątków orbitalnych i setki tysięcy kawałków mniejszych szczątków orbitalnych, które teraz zagrażają interesom wszystkich narodów" - odczytał komunikat Ned Price.Później, odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować tego rodzaju działalności.

Szef NASA napisał, że jest "oburzony tym nieodpowiedzialnym i destabilizującym działaniem". "Odłamki wygenerowane przez niebezpieczny rosyjski test ASAT sprawił, że astronauci i kosmonauci na ISS dla bezpieczeństwa przeprowadzili procedury awaryjne. To nie do pomyślenia, by Rosja spowodowała zagrożenie nie tylko dla międzynarodowych partnerów, astronautów na ISS, ale także własnych kosmonautów" - stwierdził w oświadczeniu.Według niego, ryzyko dla astronautów jest teraz cztery razy większe niż zazwyczaj - i to tylko, gdy weźmie się pod uwagę większe pozostałości po rozbitym satelicie. Tymczasem także te mniejsze, niewykrywalne, także mogą spowodować poważne zniszczenia, jeśli "uderzą w odpowiednie miejsce" - powiedział Nelson agencji Associated Press.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, orbituje około 400 kilometrów nad Ziemią. Przechodzi przez chmurę odłamków lub obok niej co 90 minut. Załoga ISS schowała się w kapsułach tylko na dwa takie przejścia. NASA będzie monitorować sytuację.

Amerykańskie władze oraz przedstawiciele armii podkreślają, że zagrożenie, jakie spowodował test Rosji, będzie odczuwalne nawet przez lata. Zderzenia poruszających się na orbicie odłamków mogą spowodować reakcję łańcuchową i zagrozić satelitom, w tym militarnym, różnych państw. Wymagać to będzie dokładnego monitoringu i przeprowadzania manewrów unikających. Tego typu testy są rzadkie, ale zawsze budzą duże emocje. W ubiegłym roku Rosja miała przeprowadzić ich trzy.

źródło: gazeta.plzwiń tekst

STRONA
1 2 3 4 5 6 7 50 66
Strona 4 / 66

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁE LOSY PILOTÓW (II WŚ)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.